Ny handelsaftale med USA kan koste danske eksportører dyrt

Grundtold på 15 procent og fastholdelse af høje metalafgifter ventes at ramme danske nøglesektorer som biler, medico og teknologi, mens EU forpligtes til massive energikøb i USA

“Øget told gavner ingen, og alle er tabere”, lyder det fra Dansk Erhvervs administrerende direktør Brian Mikkelsen, der følger udviklingen tæt. Foto: 123rf.com

13.08.2025

SCM.dk

Efter måneders forhandlinger har EU og USA indgået en ny rammeaftale for handel. EU-Kommissionens formand Ursula von der Leyen og USA’s præsident Donald Trump har præsenteret den nye transatlantisk handelsaftale, der fremover skal danne rammen for det økonomiske samarbejde mellem de to parter – men flere elementer skaber fortsat uro.

“Øget told gavner ingen, og alle er tabere”, lyder det fra Dansk Erhvervs administrerende direktør Brian Mikkelsen, der følger udviklingen tæt.

Selvom aftalen i sidste øjeblik afværgede en 30 procent generelt toldniveau fra amerikansk side, er flere nye afgifter og betingelser nu en realitet. Det kan især ramme danske eksportører inden for bilindustrien, medico og teknologi.

Her er nogle af de vigtigste punkter i aftalen:

  • Told på EU-varer: USA indfører en grundtold på 15 procent på de fleste EU-produkter – herunder biler, halvledere og medicinalvarer.
  • Stål og aluminium: Eksisterende told på 50 procent fastholdes. Dog drøftes et kommende kvotesystem.
  • Toldfri undtagelser: Visse sektorer – blandt andet flydele, specifikke lægemidler, udvalgte landbrugsvarer og kritiske råstoffer – undtages fra told.
  • Energi og investeringer: EU forpligter sig til at købe amerikansk energi for 750 milliarder dollar. Samtidig skal europæiske investorer investere yderligere 600 milliarder dollar i amerikansk økonomi.
  • Fortsat usikkerhed: Aftalen er rammesættende og ikke endeligt godkendt. Tekniske forhandlinger og nationale godkendelser mangler fortsat. Desuden varsler USA nye handelsundersøgelser på nøgleområder som halvledere og pharma.

Kilder: Reuters, AFP, BBC, EU-Kommissionen, Financial Times via /ritzau/

/ PiB

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Når gaffeltrucken koster mere end den giver

Hans Schourup A/S

Sponseret

Humanoide robotter – den næste game changer i logistik og produktion

Relateret indhold

26.11.2025SCM.dk

Vejtransport er afgørende i EU’s militære oprustning

24.11.2025SCM.dk

Resiliens: Myndigheder og dagligvarehandel samarbejder om at styrke danskernes hjemmeberedskab

21.11.2025SCM.dk

Flere batterityper bliver omfattet af skærpet EU-producentansvar

20.11.2025SCM.dk

Nyt projekt skal styrke ansvar for produkters livscyklus

14.11.2025SCM.dk

Flere danskere prepper efter dronehændelser og betalingsnedbrud

13.11.2025BEWO ApS

Sponseret

ESG er dødt – hvad gør vi nu?

13.11.2025SCM.dk

Månedens udfordring: Skærpet fokus på sikkerhed i forsyningskæden

29.10.2025SCM.dk

Miljømærkede indkøb vokser markant blandt danske virksomheder

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2015 Lead Auditor Refresher

Opdater din viden om ISO 14001:2015

Dato

08.12.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
NIS2 i praksis – med ISO/IEC 27001 som fundament for compliance

På dette diplomkursus får du overblik over NIS2-kravene i praksis, og du lærer, hvordan ISO/IEC 27001 kan bruges som en praktisk ramme til at styrke jeres informationssikkerhed og sikre compliance med den nye NIS2-lov.

Dato

09.12.2025

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001: Diplomkursus i informationssikkerhed

På dette kursus får du hjælp til at starte arbejdet med at få et effektivt ledelsessystem for informationssikkerhed, som passer til din virksomheds behov, med ISO 27001.

Dato

09.12.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

09.12.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
Kemi Fokus 2025

Vi vil gerne invitere dig, der har interesse i området for kemikalier og kemikaliedokumentation, til Kemi Fokus 2025 den 9. december kl. 8.30-12.00 eller fra kl. 13.00-17.00 i Fredericia. Dagen indeholder forskellige relevante emner, og spænder fra det mere overordnede i forhold til markedsføring til det helt specifikke inden for klassificering – se mere i programmet nedenfor.

Dato

09.12.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

09.12.2025

Tid

08:30

Sted

Online