Ny uddannelse i value chain management i Hovedstaden

Value chain management på Cphbusiness sætter fokus på bæredygtighed i hele værdikæden. Første hold studerende starter til sommer.

Den nye professionsbacheloruddannelse i value chain management på erhvervsakademiet Copenhagen Business Academy (Cphbusiness) i Kgs. Lyngby nord for København varer 3,5 år. Uddannelsen kommer omkring hele værdikæden med fokus på bæredygtighed, grøn omstilling og innovation. Foto: Copenhagen Business Academy

14.03.2024

SCM.dk

Om få måneder begynder det første hold studerende på professionsbacheloruddannelsen i value chain management på erhvervsakademiet Copenhagen Business Academy (Cphbusiness) i Kgs. Lyngby nord for København. Uddannelsen er en 3,5-årig videregående uddannelse, som kommer omkring hele værdikæden med fokus på bæredygtighed, grøn omstilling og innovation.

”Uddannelsen henvender sig især til virksomheder, der skal have mere gang i den grønne omstilling og bedre styr på deres værdikædeledelse i et bæredygtigt perspektiv. Det kan være virksomheder, som måske er en del af en global værdikæde, samarbejder på tværs af grænser og producerer i udlandet”, siger Line Louise Hansen, uddannelsesdirektør på Cphbusiness.

Uddannelsen i value chain management er oprettet for at imødegå de behov, erhvervsakademiet ser hos danske virksomheder. Heriblandt krav om ESG-rapportering.

”Det betyder, at de virksomheder, som vi uddanner til, har et øget fokus på hele værdikædeledelsen og på bæredygtighed. Både det grønne, men også for eksempel produktionsvilkår hos alle de underleverandører, der indgår i værdikæden. De miljømæssige og sociale mål står man som mellemstor virksomhed i Danmark i dag til regnskab for. Ikke blot for sin egen virksomhed, men hele værdikæden”, siger Line Louise Hansen og fortsætter: 

”Der er kommet og kommer meget mere lovgivning for transport, produktion, affaldshåndtering og alt muligt andet, så kompetencer inden for værdikædeledelse og procesoptimering, som uddannelsen netop giver, er superrelevante for de små og mellemstore virksomheder i Danmark, som vi uddanner til”.

Uddannelsen udbydes allerede på VIA i Aarhus og Horsens, men med åbningen af uddannelsen på Cphbusiness til sommer 2024 får også virksomheder i Region Hovedstaden adgang til dimittender med de efterspurgte kompetencer. 

82 procent af 203 virksomheder i Region Hovedstaden svarede i en Epinion-undersøgelse foretaget op til oprettelsen af uddannelsen i Lyngby, at de har behov for, at flere bliver uddannet med kompetencer inden for value chain management. 62 procent af virksomhederne forventer desuden, at det behov er endnu større om fem år. 

”En uddannelse, der vedrører procesoptimering i hele værdikæden og samtidig har stærkt fokus på bæredygtighed og grøn omstilling, vil være attraktiv, ikke kun for Copenhagen Chocolate Factory, men for virksomheder generelt, som står over for at skulle implementere de mange vigtige strategier inden for ESG med så stor hensyntagen til både effektivitet og økonomi som muligt”, skriver CEO for Copenhagen Chocolate Factory, Niels Østenkær, i en støtteerklæring til oprettelsen af uddannelsen på Cphbusiness. 

Selvom de første studerende fra professionsbacheloruddannelsen i value chain management på Cphbusiness først kan se frem til at dimittere om små fire år, så skal virksomhederne i Region Hovedstaden ikke vente så længe på at møde deres fremtidige medarbejdere. Alle uddannelser på erhvervsakademiet har samarbejde med erhvervslivet, og de studerende på value chain management vil i løbet af studiet arbejde med reelle problemstillinger fra branchen og komme i 20 ugers praktik på femte semester 

Læs også: Arbejdet stresser kvinder mere end mænd

Praktikken er obligatorisk og giver de studerende mulighed for at prøve deres faglighed af i en virksomhed og få erhvervserfaring under uddannelse. For virksomhederne giver praktikken mulighed for at møde potentielle fremtidige medarbejdere og understøtte uddannelse i branchen. Uddannelsens første hold begynder i august 2024. Adgangskrav er en Gymnasial uddannelse med matematik og engelsk på B-niveau. 

Kilde: Copenhagen Business Academy

/ PiB

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

10.09.2026PALOMAT

Sponseret

Brug for rustfrit stål? Intet problem

10.09.2026Langebæk A/S

Sponseret

Langebæk annoncerer CEO-skifte og etablerer todelt CEO-ledelsesteam

SCM.dk

IVECO lancerer komplet elektrisk modelprogram

SCM.dk

Clicktrans åbner transportplatform i Danmark

11.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Automation lykkes ikke uden medarbejderne

10.08.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX leverer rekordstor vækst i første halvår af 2026

06.08.2026SCM.dk

Hvordan foregår supply chain beslutninger hos jer?

28.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi har altid gjort det sådan”

14.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Sommer giver pause. Men ikke nødvendigvis fra de gode idéer

07.07.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny trendrapport: Automatisering, AI og arbejdskraft bliver de største dagsordener i logistikbranchen

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Consafe Logistics
Webinar
Lås op for nøglen til smartere lagerautomatisering

Hvordan sikrer brancheledere, at deres automatiseringsprojekter giver ROI fra dag ét?

Dato

10.09.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 V7 – Opgraderingsseminar

FSSC 22000 Version 7 introducerer en række ændringer og nye krav, som certificerede virksomheder skal forholde sig til i forbindelse med overgangen fra tidligere versioner.

Dato

21.09.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

21.09.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer med den internationale personcertificering i informationssikkerhed, PECB ISO/IEC 27001 Lead Implementer.

Dato

21.09.2026

Sted

IDA Conference, København V

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 Intern Auditor

FSSC 22000 Intern Auditor giver dig en grundlæggende forståelse for forhold, der har betydning for fødevaresikkerheden, og du vil således kunne planlægge, gennemføre og afrapportere effektive interne audits af din virksomheds fødevaresikkerhedssystem i henhold til FSSC/ISO 22000:2018 standarden.

Dato

21.09.2026

Sted

Kgs Lyngby