Nyt liv til ridsede alufælge sparer tonsvis af CO2

Danske Wheel Restore er ved at revolutionere en vigtig del af bilindustrien. Et partnerskab med Schneider Electric har nemlig resulteret i et innovativt opgør med "brug-og-smid-væk"-kulturen for slidte og ridsede alufælge.

Foto: 123rf.com

27.05.2024

SCM.dk

Det globale marked for alufælge til biler er enormt, og det samme er CO2-aftrykket. Udvinding af aluminium, fremstilling og til sidst bortskaffelse af ridsede og ødelagte fælge koster hvert år dyrt i det globale klimaregnskab.

Men i Støvring syd for Aalborg er en innovativ, dansk virksomhed med et solidt fodfæste i udstyr og koncepter til autobranchen godt i gang med at revolutionere den grønne omstilling i et marked, som hidtil har været kendetegnet ved en "brug-og-smid-væk"-tilgang.

På blot fire år har Wheel Restore oplevet en helt utrolig omsætningsvækst på 411 procent og er nu repræsenteret i 80 lande verden over med den patenterede danske teknologi.

Wheel Restores teknologi gør det nemlig muligt helt enkelt og hurtigt at reparere og genbruge alufælge, der tidligere stod til at ende på genbrugspladsen.

Himmerland-virksomheden har med Schneider Electric som partner udviklet to banebrydende maskiner til at restaurere de beskadigede alufælge, så de fremstår helt nye og kan genanvendes med det samme.

På en vækstrejse sammen

Opskriften på den nordjyske succes er en stærk kombination af innovation, klimafokus, markedsforståelse og den nyeste automations- og robotteknologi fra Schneider Electric.

"Vi er på en vækstrejse sammen med Schneider Electric, og potentialet er enormt. Siden vi byggede de første maskiner i 2020, er det gået rigtigt stærkt. Vi er til stede i 80 lande, og vi fordobler salget fra år til år," siger Henrik Bro Christensen, der er grundlægger og administrerende direktør i HBC Group.

HBC Group er paraply for Wheel Restore og tre andre virksomheder med fokus på værkstedsbranchen: HBC System, HBC Coating og Repair2Care Danmark.

"Hidtil har man ikke kunnet reparere og restaurere alufælge, når de først har fået hakker og ridser, som næsten alle fælge jo får, især når de er i nærkontakt med kantstene. Rigtig mange ridsede fælge bliver derfor smidt ud, og det er jo ikke godt for miljøet," siger Henrik Bro Christensen.

Indstillet til teknologi-pris

Maskinerne, der blot fylder 1x1x2 meter, kan der findes plads til på alle værksteder – både i ind- og udland. 

"Vores virksomheder deler visionen om at udvikle løsninger, der hjælper med at accelerere den grønne omstilling. Sammen har vi udviklet et koncept, hvor alle vinder: Klimaet bliver sparet for mange tons CO2-udledning, værkstederne kan udvide deres forretning med nye services, og slutkunderne - bilejerne - sparer penge, når de ikke skal smide deres skrammede fælge ud og købe nye," siger Jan Kaihøj, vice president for Schneider Electrics industri-forretning i Norden og Baltikum.

"Vi er en virksomhed med store, globale ambitioner. Derfor har vi brug for en stærk og pålidelig partner, der kan understøtte os hele vejen på vores vækstrejse, og som er til stede på alle de markeder, vi er på ude i verden. Den partner har vi i Schneider Electric," siger Henrik Bro Christensen.

Støvring-virksomheden er lige nu indstillet til Dansk Robot Netværks (DIRA) Teknologipris, der uddeles den 30. maj og gives til et nyt og unikt produkt, der er et resultat af udnyttelse af ny teknologi, ligesom virksomheden er udvalgt som en af 2024's 50 "Børsen Bæredygtig Cases'.

- EHS

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Effektivitet, komfort og lavere omkostninger: Derfor vælger flere den nye Traigo48 fra Toyota

Slimstock Nordic

Sponseret

An opinion Making Artificial Intelligence (AI) land in supply chain practice

Relateret indhold

30.07.2025DTU Learn for Life

Sponseret

Styrk dine kompetencer i produktions- og forsyningskæder

30.07.2025SCM.dk

Ny rapport: Klimaskeptisk alliance truer klimahandling

29.07.2025PALOMAT

Sponseret

Tredoble hastigheden på din pallehåndtering - uden brug af truck

23.07.2025SCM.dk

Fremtidens Europa får flere midler til teknologi og grøn omstilling

21.07.2025SCM.dk

Dansk professor hædres som æresdoktor for arbejde med digital innovation

18.07.2025SCM.dk

EU foreslår 90 procents reduktion i udledninger inden 2040

16.07.2025SCM.dk

Konsulenthus: Der kan hentes flere hundrede milliarder ved at samle ind og sortere

15.07.2025SCM.dk

Flere unge vælger tekniske uddannelser og grønne job

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Fellowmind Denmark A/S
Webinar
Power Platform – Lav løsninger med Plan Designer

Fra kravindsamling og procesdesign til færdige apps – opdag de nye funktioner i Power Platformen

Dato

13.08.2025

Tid

13:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: - Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2025 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på din erhvervede viden og færdigheder.

Dato

18.08.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 1, Göteborg Plads 1, 2150 Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

18.08.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Fellowmind Denmark A/S
Webinar
Always Azure – Skab værdi med Microsoft Azure

Vil du være på forkant med det nyeste i Azure og få konkrete idéer til, hvordan du udnytter platformen bedst muligt i din virksomhed?

Dato

18.08.2025

Tid

13:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Seminar
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

21.08.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Seminar
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

21.08.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia