Nyt projekt skal styrke ansvar for produkters livscyklus

Praktisk hjælp skal gøre over 300 virksomheder i stand til at udvikle og implementere rentable takeback-løsninger over de næste tre år

I projektet ‘Takeback strategier – sæt retning for din cirkularitet’ får virksomheder nu praktisk hjælp til at komme hele vejen fra den første idé til den færdige implementering af en bæredygtig takeback-løsning. Foto: 123rf.com

20.11.2025

SCM.dk

Alt for få danske virksomheder tager ansvar for, hvad der sker med deres produkter og materialer, når de forlader virksomheden. Det skal et nyt projekt lave om på.

I projektet ‘Takeback strategier – sæt retning for din cirkularitet’ får virksomheder nu praktisk hjælp til at komme hele vejen fra den første idé til den færdige implementering af en bæredygtig takeback-løsning, der sparer ressourcer og skaber værdi.

Læs også: Flere danskere prepper efter dronehændelser og betalingsnedbrud

Over 300 virksomheder vil over de næste tre år blive fortrolige med at tage produkter tilbage fra deres kunder – og tjene penge på det. Projektet er støttet af Industriens Fond og er en del af 13 projekter, der alle arbejder for et stærkere, grønnere erhvervsliv gennem cirkulære forretningsmodeller.

Kilde: Industriens Fond

/ PiB

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Når gaffeltrucken koster mere end den giver

Hans Schourup A/S

Sponseret

Humanoide robotter – den næste game changer i logistik og produktion

Relateret indhold

26.11.2025SCM.dk

Vejtransport er afgørende i EU’s militære oprustning

24.11.2025SCM.dk

Resiliens: Myndigheder og dagligvarehandel samarbejder om at styrke danskernes hjemmeberedskab

21.11.2025SCM.dk

Flere batterityper bliver omfattet af skærpet EU-producentansvar

20.11.2025SCM.dk

Nyt projekt skal styrke ansvar for produkters livscyklus

14.11.2025SCM.dk

Flere danskere prepper efter dronehændelser og betalingsnedbrud

13.11.2025BEWO ApS

Sponseret

ESG er dødt – hvad gør vi nu?

13.11.2025SCM.dk

Månedens udfordring: Skærpet fokus på sikkerhed i forsyningskæden

29.10.2025SCM.dk

Miljømærkede indkøb vokser markant blandt danske virksomheder

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle