PTC og Rockwell styrker industri 4.0 med udvidet samarbejde

FactoryTalk InnovationSuite er et fælles produkt fra PTC og Rockwell Automations, der hurtigt gør producenter i stand til at udvikle, operationalisere og skalere innovative løsninger til drift. Nu udvider de to virksomheder samarbejdet for fortsat at kunne iværksætte stærke industri 4.0-initiativer verden over.

Igennem sit fælles produkt har PTC og Rockwell hjulpet produktionsvirksomheder med at omstille sig under coronakrisen. Arkivfoto..

05.01.2021

SCM.dk

Efter at have hjulpet næsten 250 kunder globalt med at nå digitale transformationsmål, har PTC og Rockwell Automations annonceret en udvidelse af deres strategiske alliance. Samarbejdet startede for to år siden med FactoryTalk InnovationSuite-løsningen, hvor teams fra de to virksomheder kombinerede deres innovationsevne til at skabe en komplet digitale transformationssoftwarepakke.

Udvidelsen af samarbejdet indebærer Rockwells kunde- og parternetværk fremover får adgang til PTC’s virtuelle maskinsimulerings- og testsoftware, ligesom det vil omfatte PTC’s SaaS-produkter (Software as a service).

Læs også: Corona sætter gang i automationen i detailhandel

”Den strategiske alliance med Rockwell Automation har udvidet vores rækkevidde og vores evner, når vi skal iværksætte Industri 4.0-initiativer rundt om i verden. Vores partnerskabs betydning for kunderne beviser virkelig sin værdi i det nuværende makroøkonomiske klima”, siger Jim Heppelmann, præsident og administrerende direktør i PTC, i en pressemeddelelse.

Med FactoryTalk InnovationSuite-løsningen kunne begge virksomheder tilbyde deres kunder fuldt integreret Industrial Internet of Things (IIoT), edge-til-cloud-analyse, manufacturing execution systems (MES) og augmented reality (AR). Produktet var vist sig særligt brugbart under coronakrisen. Den har nemlig betydet, at producenter har kunne fortsætte deres digitale transformationsinitiativer midt i den globale pandemi. 

Læs også: Covid-19 sætter yderligere skub i investeringer i softwarerobotter

"Vores valg af FactoryTalk InnovationSuite, der drives af PTC, kunne ikke være kommet på et bedre tidspunkt for vores virksomhed," fortæller Teja Schubert, direktør for kontrol, automatisering og teknologi i Norbord, en international producent af træpaneler. ”Da den første bølge af COVID-19 ramte, blev det endnu vigtigere at have en platform, der hjælper os med at reducere omkostningerne, forbedre vores medarbejderes oplevelse og erfaringsopsamling samt at udnytte vores vedligeholdelses- og træningsindsats bedre. Samarbejdet mellem Rockwell Automation og PTC har gjort det lettere for vores virksomhed at navigere i COVID-19-pandemien, og vi ser frem til at udnytte fremtidige løsninger.” 

Aftalen bevirker at begge virksomheder fortsat kan udnytte hinandens ressourcer, teknologier, brancheekspertise og tilstedeværelse på markedet for gnidningsfrit at betjene kunderne fremadrettet, ligesom udvidelsen sikrer kontinuitet i begge selskabers salgs- og produktudviklingsindsats.

- KCP

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Effektivitet, komfort og lavere omkostninger: Derfor vælger flere den nye Traigo48 fra Toyota

Slimstock Nordic

Sponseret

An opinion Making Artificial Intelligence (AI) land in supply chain practice

Relateret indhold

01.07.2025SCM.dk

SCM er (også) en politisk disciplin

20.06.2025SCM.dk

CSCO'er er i fuld gang med at navigere i den perfekte storm

18.06.2025SCM.dk

Danmark har 20 år til at blive klimaneutral

17.06.2025SCM.dk

Klimarådet efterlyser politisk handling på Danmarks globale klimaaftryk

17.06.2025N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Driftssikkerhed i højsædet: CMP satser igen på Terberg

16.06.2025Implement Consulting Group

Sponseret

From Threat to Action: Navigating Cybersecurity

10.06.2025Bredana Axcite A/S

Sponseret

SCM-dagen sætter fokus på optimering af Supply Chain og WMS

09.06.2025Fellowmind Denmark A/S

Sponseret

Vejen til en mere robust og agil supply chain starter med sammenhængende data

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: - Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2025 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på din erhvervede viden og færdigheder.

Dato

18.08.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 1, Göteborg Plads 1, 2150 Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

18.08.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Seminar
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

21.08.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Seminar
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

21.08.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Få styr på de nye krav om energiledelse, energi- og klimasyn baseret på BEK 761/2024

Er din virksomhed omfattet af Bekendtgørelsen, skal I sikre, at I opfylder de nye krav. På dette 2,5-times online minikursus, giver vi dig den viden, du har brug for for at leve op til de nye krav.

Dato

21.08.2025

Tid

09:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

25.08.2025

Sted

Copenhagen