SCM Agendaen – Supply Chain Resilience i små og mellemstore danske produktionsvirksomheder

Supply chain resilience handler om at skabe robuste processer, så virksomheder får mere modstandsdygtige forsyningskæder og kan komme tilbage til udgangspunktet eller måske et bedre niveau efter en forstyrrelse. I denne podcast sætter vi fokus på, hvordan små og mellemstore produktionsvirksomheder kan arbejde på at skabe supply chain resilience.

Podcasten handler om, hvordan små og mellemstore produktionsvirksomheder kan skabe øget supply chain resilience gennem brugen af en procesmodel. Ole Stegmann (tv) fortæller om forskningsprojekt i supply chain resilience i podcast med Tina Højrup Kjær og Jan Stentoft..

27.10.2022

SCM.dk

De seneste tre år har budt på et væld af udfordringer for de globale forsyningskæder. Covid-19 pandemien skabte kaos med blandt andet nedlukninger, mangel på råvarer, komponenter og færdigvarer, stigende priser og hamstring, som påvirkede virksomhedernes supply chain performance negativt. Dette blev efterfulgt af en grundstødning i Suez-kanalen, som også bevirkede forsinkelser på varer. Senest har vi set knaphed på varer som følge af den russiske invasion i Ukraine. Endelig oplever vi stigende inflation og energipriser og mangel på kvalificeret arbejdskraft.

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Konecranes Flow Drive giver markante CO2-besparelser

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Sådanne forstyrrelser sætter specielt små og mellemstore virksomheder under pres for at kunne sikre leveringsevnen. De har typisk færre menneskelige og finansielle ressourcer end store virksomheder, og de har typisk også et overvejende driftsfokus på bekostning af udvikling af forretningssystemet. Der er behov for at skabe større supply chain robusthed, og denne podcast belyser, hvordan det kan gribes an.

Derfor har podcast-værterne Tina Højrup Kjær og Jan Stentoft inviteret lektor Ole Stegmann Mikkelsen i studiet til en dialog om at skabe supply chain resilience med et særligt fokus på små og mellemstore danske produktionsvirksomheder.  

Procesmodel kan hjælpe SMV’er på vej
”Resilience kan oversættes til robusthed - eller modstandsdygtighed, og supply chain resilience kan dermed forstås som en robusthed i forsyningskæderne og evnen til at komme tilbage til udgangspunktet før en forstyrrelse eller ligefrem til et bedre niveau”, forklarer Ole Stegmann Mikkelsen.

Det handler således om at:

1) identificere og bedømme potentielle hændelser,
2) implementere forebyggende foranstaltninger, og
3) udvikle foranstaltninger for at minimere effekten af eventuelle indtrufne hændelser og ikke mindst komme igen efter en indtruffen hændelse.

Podcasten handler om, hvordan små og mellemstore produktionsvirksomheder kan skabe øget supply chain resilience gennem brugen af en procesmodel, der er under udvikling i et praktisk relevant forskningsprojekt, der gennemføres af forskere på SDU i Kolding. Projektet er støttet med midler fra Industriens Fond. 

Sårbarheder og kapabiliteter
Der arbejdes med et begrebsapparat omkring sårbarheder og kapabiliteter. Sårbarheder er fundamentale faktorer, som gør en virksomhed følsom overfor forstyrrelser. Eksempler på sårbarheder er uforudsigelig efterspørgsel, udokumenterede processer og mangel på menneskelige ressourcer. Kapabiliteter er de egenskaber/evner, der gør en virksomhed i stand til at forudsige og overvinde forstyrrelser. Eksempler på kapabiliteter er kundeloyalitet/-fastholdelse, forecasting og reservekapacitet.

Vil du også sponsere en podcast på SCM.dk?

Podcasts kan være initieret og drevet af SCM.dk’s redaktion eller gennemføres med betaling fra en partner, hvor denne spiller en rolle i podcasten.
• Invitér dine kunder eller relevante kilder.
• SCM.dk sørger for alt omkring produktionen: Udstyr, lokaler, redaktionel disponering, vært, planlægning, redigering og udgivelse.
• Alt stemmes overens med kunden.
• Alle podcasts udgives på SCM.dk og distribueres og markedsføres via ugentlige nyhedsbreve, magasinet og gennem Spotify, Apples Podcast App og Google Podcast m.fl.
Hvis din virksomhed ønsker at diktere agendaen i en podcast så ring og hør mere hos Per Christensen på +45 53731373 eller skriv på pc@horisontgruppen.dk.



Fire trin til supply chain resilience
Procesmodellen består af fire faser. I den første skabes der et fælles overblik over virksomhedens forsyningskæder. Der er tværfunktionel deltagelse – det vil sige salg, produktion, indkøb, økonomi og produktudvikling.

”Forsyningskæderne bliver tegnet op på for eksempel et stort whiteboard, hvor data facts som for eksempel kundesegmenter, typer af leverandører, deres antal og placering med videre bliver listet”, siger Jan Stentoft. I den anden fase udvælger hvert funktionsområde en top-10 prioriteret liste af sårbarheder ud fra en prædefineret liste af sårbarheder. Derefter skal funktionsområderne hver vælge op til 5 kapabiliteter, de mener kan håndtere sårbarheden. I fase tre gentages processen fra fase 2, men det sker nu i en samlet proces, hvor alle funktioner deltager. Her skal der nu opnås enighed på tværs af top ti sårbarheder med tilhørende kapabiliteter. I fase 4 skal der arbejdes med prioritering af indsatsområder og udarbejdes handleplaner for at få styrket kapabiliteterne. Dette skal ske under hensyntagen til en travl hverdag med drift. 

Procesmodellen kan findes på projektets hjemmeside, som er: www.scr-smv.dk.

Deltagere:
• Lektor Ole Stegmann Mikkelsen, SDU Kolding
• Værter: Podcast redaktører professor Jan Stentoft, SDU Kolding og
• kommunikationskonsulent Tina Højrup Kjær, SDU Kolding.

Podcasten er gratis tilgængelig for alle med en smartphone via podcast apps som Apple Podcast, Google Podcasts og Pocket Cast.

Relateret indhold

04.02.2026WITRON Group

Sponseret

Record order intake in the company’s history

03.02.2026Slimstock Nordic

Sponseret

Forecasting som strategisk ledelsesdisciplin

03.02.2026SCM.dk

Danske virksomheder reagerer på USA’s uforudsigelighed

02.02.2026Inact ApS

Sponseret

2026: Hvorfor klassisk omkostningsoptimering ikke længere er nok

28.01.2026Slimstock Nordic

Sponseret

Er forecastet jeres mest oversete konkurrenceparameter?

27.01.2026SCM.dk

CEO’erne bekymrer sig om geopolitik og hurtig AI-udvikling

22.01.2026SCM.dk

Danske topledere mindre optimistiske - men stadig over gennemsnittet

22.01.2026Descartes

Sponseret

5 tendenser for global handel 2026

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Engelsk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

16.02.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

16.02.2026

Sted

København

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Fellowmind Denmark A/S
Webinar
Microsoft Security Update - Data Center Region Denmark

Microsoft åbner dansk datacenterregion. Hvad betyder det for din sikkerhed?

Dato

16.02.2026

Tid

11:00

Sted

Online

Fellowmind Denmark A/S
Webinar
Always Azure – Microsoft åbner dansk datacenter

Vil du være på forkant med det nyeste i Azure og samtidig forstå, hvad Microsofts nye Data Center East betyder for danske virksomheder?

Dato

16.02.2026

Tid

13:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

20.02.2026

Sted

Online