Danmark har 20 år til at blive klimaneutral

Dansk Industri præsenterer 67 forslag og opfordrer til øget tempo og klare rammer for at sikre både grøn omstilling og konkurrenceevne i en urolig verden

”Vi står over for en global virkelighed præget af krig, politisk uro og en svækket europæisk konkurrenceevne, der lige nu udfordrer klimaindsatsen. Derfor er det vigtigere end nogensinde, at vi holder fast i vores klimaambitioner og sikrer, at klima, konkurrenceevne og sikkerhed går hånd i hånd”, siger Anne Højer Simonsen, klimapolitisk chef i Dansk Industri. Foto: Dansk Industri

18.06.2025

SCM.dk

Dansk Industris nye udspil Klimaneutral i 2045 markerer, at Danmark har præcis 20 år til at sikre klimaneutralitet. Udspillet viser, at vi kender mange af de løsninger, der skal bringe os i mål, men også at der er ingen tid at spilde. Tempoet i implementeringen skal op, og rammerne for de langsigtede mål skal på plads, mener DI set i lyset af de store globale udfordringer.
”Vi står over for en global virkelighed præget af krig, politisk uro og en svækket europæisk konkurrenceevne, der lige nu udfordrer klimaindsatsen. Derfor er det vigtigere end nogensinde, at vi holder fast i vores klimaambitioner og sikrer, at klima, konkurrenceevne og sikkerhed går hånd i hånd”, siger Anne Højer Simonsen, klimapolitisk chef i Dansk Industri.

Selv om 2045 kan synes langt ude i fremtiden, ønsker erhvervslivet handling i dag.
”Vi peger på konkrete politiske tiltag, der kan bringe os tættere på et fremtidigt klimaneutralt samfund med et stærkt grønt dansk erhvervsliv i centrum”, siger Anne Højer Simonsen, klimapolitisk chef i Dansk Industri.

Udspillet præsenterer et overblik over 16 forskellige områder med 67 forslag og viser, at Danmark er godt på vej mod 70-procentsmålet i 2030, men at det fortsat kræver betydelig indsats at få alle aftalte reduktioner realiseret. For at nå klimaneutralitet peger DI på, at vi både skal gennemføre de kortsigtede tiltag og forberede de langsigtede investeringer i teknologier og løsninger som vedvarende energi, CCS og energieffektivisering. Derudover peger DI på en række understøttende tiltag, som skal sikre den rette udvikling mod et klimaneutralt samfund.

Læs også: Indspark: Mens Kina og USA bygger fremtiden, halter Europa ti år bagud

DI fremhæver, at tidlig afklaring af virkemidler og finansiering giver virksomhederne den nødvendige forudsigelighed til at investere i den grønne omstilling uden at miste konkurrenceevne. Et forslag er, at der fra 2030 afsættes mindst 1,5 milliarder kroner årligt til at styrke det grønne råderum og understøtte virksomhedernes indsats.

”Danmark har et stærkt grønt erhvervsliv og de rette forudsætninger for at nå i mål, men det kræver handling i dag, og rammevilkår for, at virksomhederne kan gå forrest og vise vejen op klimaneutralitet”, siger Anne Højer Simonsen.

Kilde: Dansk Industri

/ PiB

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Ny Linde Ei14–20 kombinerer kompakt el-drift med integreret Lithium-ION batteri

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

18.05.2026SCM.dk

God ledelse gør kriser til en konkurrencefordel

14.05.2026SCM.dk

Månedens udfordring: Uforudsigelige omverdens-vilkår er den største trussel

SCM.dk

APM Terminals udfordrer lovligheden af havneudvidelse

SCM.dk

Identitetssikkerhed skal følge AI’ens tempo

04.05.2026SCM.dk

Hormuz-krisen rammer danske forsyningskæder hårdt

27.04.2026AGR

Sponseret

AGR Inventory Summit 2026 sætter fokus på robuste forsyningskæder

24.04.2026SCM.dk

Uudnyttet arbejdskraft kan styrke virksomheder

21.04.2026SCM.dk

Ledelsesstrukturen kan ikke holde trit i vækstvirksomheder

21.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

20.04.2026SCM.dk

EU enige om toldreform med stor betydning

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
BITO Storage Systems Nordic A/S
Messe
BITO inviterer til Elmia Automation i Jönköping

Kom og oplev en 200 m² stor automatiseringsløsning, der samler flere teknologier i ét integreret miljø!

Dato

19.05.2026

Tid

09:00

Sted

Elmiavägen 11, SE-554 54 Jönköping

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

20.05.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

20.05.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 til audit af trivsel og psykisk arbejdsmiljø (del 2)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

20.05.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

20.05.2026

Tid

08:30

Sted

Vejle

Implement Consulting Group
Webinar
Beyond firefighting: How S&OE turns decisions into execution

Are your S&OP decisions lacking impact once they hit daily operations?

Dato

21.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online