Speditionselev fra H. Daugaard vinder DI-lærlingepris

Jacob Koch-Hansen fra H. Daugaard i Kolding er kåret som Årets Lærling i DI Trekantområdet. Prisen sætter fokus på udviklingen af fremtidens kompetencer inden for spedition og logistik.

Fra venstre er det vinderen af prisen som 'Årets Lærling' Jacob Koch-Hansen, vicebestyrelsesleder i DI Trekantområdet Maria Gade, og Import Manager, Xhavit Hasani, H. Daugaard. Foto: Dansk Industri

07.08.2026

SCM.dk

Jacob Koch-Hansen fra logistikvirksomheden H. Daugaard i Kolding er udnævnt til Årets Lærling i DI Trekantområdet. Han er i gang med en kontoruddannelse med speciale i spedition og shipping, og prisen blev overrakt ved en ceremoni hos H. Daugaard på havnen i Kolding.

Ifølge DI Trekantområdet var interessen for årets lærlingepris stor, og mange medlemsvirksomheder havde indstillet lærlinge og elever, der har udmærket sig fagligt og personligt. Bestyrelsen valgte Jacob Koch-Hansen på baggrund af en indstilling, der skilte sig særligt ud.

Vi har i år fået rigtigt mange, og flotte indstillinger fra medlemmerne af DI i Trekantområdet om, hvem der skal være Årets Lærling. Virksomhederne fortæller, at der er rigtigt mange dygtige unge mennesker derude. Samtidig viser det også at der er rigtig mange virksomheder, der er bevidste om at skabe og udvikle dygtige lærlinge og elever, siger Maria Gade, vicebestyrelsesleder i DI Trekantområdet.

DI peger samtidig på, at manglen på kvalificeret arbejdskraft fortsat er en af de største udfordringer for dansk erhvervsliv. Derfor skal lærlingeprisen både anerkende den enkelte lærling og synliggøre værdien af erhvervsuddannelserne for virksomhedernes fremtidige kompetenceforsyning. For transport- og logistikbranchen er udviklingen af nye medarbejdere en central forudsætning for at sikre kapacitet og konkurrenceevne i forsyningskæden.

Prisen uddeles årligt til en lærling eller elev fra en af DI Trekantområdets medlemsvirksomheder, som har udmærket sig gennem engagement, faglighed eller sociale kompetencer i praktikperioden. Kandidaterne indstilles af medlemsvirksomhederne, hvorefter DI Trekantområdets bestyrelse udpeger vinderen.

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Minirat fra Linde giver ergonomisk ALPI-gevinst

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

08.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Et tavlemøde behøver ikke altid foregå i egne lokaler

08.09.2026SCM.dk

Supply chain beslutninger er en kompleks øvelse

SCM.dk

Nordiske virksomheder ser fysisk AI som en stor hjælp til de ansatte

SCM.dk

Den globale kapacitet af containerskibe runder skrapt hjørne

07.09.2026DTU Learn for Life

Sponseret

Skab værdi gennem strategisk forretningsudvikling

07.09.2026DTU Learn for Life

Sponseret

Stærk ledelse skaber stærkere virksomheder

07.09.2026DTU Learn for Life

Sponseret

Fra strategi til handling: Styrk dine kompetencer i projektledelse

07.09.2026DTU Learn for Life

Sponseret

Styrk dine kompetencer i projektledelse

07.09.2026Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

Arkil og Fyns Kran Udstyr sætter fokus på sikkerheden

04.09.2026SCM.dk

Life science-eksport når 208 milliarder kroner

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

09.09.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ADR uddannelse om begrænset mængde

ADR Uddannelsen om begrænset mængde sætter dig i stand til at pakke, mærke, læsse og transportere farligt gods, der sendes efter reglerne om begrænset mængde i henhold til ADR-konventionen og de nationale bekendtgørelser.

Dato

09.09.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
ADR uddannelse om kørsel i små mængder

Når du har gennemført ADR Uddannelsen om kørsel i små mængder, må du transportere farligt gods i små mængder (under frimængden, som begrænset mængde eller som undtaget gods).

Dato

09.09.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om dokumentation

ADR-IMDG Uddannelsen om dokumentation sætter dig i stand til at udarbejde transportdokumenter, container-/køretøjspakkeattest og hente skriftlige anvisninger på relevante sprog til vej-, sø-, og kombitransporter med farligt gods.

Dato

09.09.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Uddannelse
ADR uddannelse om dokumentation

ADR Uddannelsen om dokumentation sætter dig i stand til at udarbejde transportdokumenter, container-/køretøjspakkeattest og hente skriftlige anvisninger på relevante sprog i forbindelse med landevejstransport med farligt gods.

Dato

09.09.2026

Sted

Hvidovre