SSI Schäfer bygger dybfrostlager i Sverige

SSI Schäfer bliver leverandør af Dafgårds nye højlager i Källby i Sverige, som skal opbevare frosne færdigretter.

Det nye højlager, der kan opbevare produkter på ned til -28 grader, bliver 35 meter højt og får plads til mere end 30.000 pallepladser..

09.12.2014

SCM.dk

Lager- og logistikleverandøren SSI Schäfer har indgået en aftale med færdigretsproducenten Dafgård om et nyt dybfrostlager i Källby til opbevaring af Dafgårds frosne færdigretter.

Læs også: SSI Schäfer lancerer webshop

Dafgård har de seneste år oplevet en logistisk udfordring med for begrænsede lagerfaciliteter. Derfor har kødbolleproducenten valgt at centralisere alle sine lagre i ét logistikcenter.

Det nye højlager, der kan opbevare produkter på ned til -28 grader, bliver 35 meter højt og vil omfatte et højteknologisk iltreducerende brandforebyggelsessystem. Højlagret får plads til mere end 30.000 pallepladser, som vil blive håndteret af seks SSI Schäfer Exyz kraner designet til dobbeltdyb lagring og -genfinding.

”Vi blev valgt som leverandør af Dafgårds nye lager, fordi vores tekniske løsning i højeste grad imødekom Dafgårds specifikke behov", siger sales manager Anders Bohlin fra SSI Schäfer North & East Europe. Ifølge Anders Bohlin var det heller ikke uden betydning, at SSI Schäfer tidligere har leveret lagre til dybfrostopbevaring.

Læs også: SSI Schäfer og Jysk i nyt samarbejde

Leveringen omfatter et conveyorsystem, som er direkte knyttet til produktionsanlægget samt et nyt distributionsområde. Desuden vil SSI Schäfers omfattende logistiksoftware Wamas være en del af leveringen. 

-SSM

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Førerkomfort i fokus ved MillPart-truckvalg

Slimstock Nordic

Sponseret

An opinion Making Artificial Intelligence (AI) land in supply chain practice

Relateret indhold

03.09.2025Element Logic Danmark

Sponseret

Mød Element Logic på HI-messen 2025 – og mød morgendagens fuldautomatiske lagerautomationsløsninger

01.09.2025Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Prøv næste generation af gaffeltrucks hos Toyota Material Handling i Vejle

31.08.2025N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Førerkomfort i fokus ved MillPart-truckvalg

26.08.2025Apport Systems A/S

Sponseret

Fra eksterne krav til moderne lagerstyring hos Urtegaarden

26.08.2025Toyota Material Handling A/S

Sponseret

FreeBee A/S skaber et mere sikkert arbejdsmiljø med ny halvautomatiseret lagerløsning

24.08.2025Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ergonomi og driftssikkerhed i ét – kom og prøv Traigo48 i realistiske rammer

22.08.2025SSI Schäfer

Sponseret

Liebherr opfører et nyt logistikcenter – SSI SCHÄFER står for leveringen af intralogistikløsningen

21.08.2025SCM.dk

Brødrene Dahl investerer i nyt logistiksystem for at nedbringe fejlleverancer

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle