Supply chain resilience driver global vækst i antal af fusioner

Resiliens eller modstandsdygtighed i forsyningskæden driver den globale M&A-handelsværdi med 11 procent i Q2 2025. Det viser tal fra GlobalData

GlobalData’s seneste rapport om strategisk intelligens, “Global M&A Deals in Q2 2025 – Top Themes by Sector: Strategic Intelligence”, viser, at mega-aftaler, defineret som transaktioner værdsat til $1 milliard eller mere, steg med 21 procent YoY i løbet af Q2 2025. Foto: GlobalData

31.07.2025

SCM.dk

Globale fusioner og opkøb (M&A) aktivitet oplevede et opsving med en stigning på 11 procent i den samlede handelsværdi år-til-år (YoY) i løbet af andet kvartal (Q2) af 2025. Stigningen er drevet af faldende renter, beskedent økonomisk vækst og et fornyet fokus på modstandsdygtighed i forsyningskæden. Mega-aftaler nåede $438 milliarder, mens $61 milliarder var knyttet til forsyningskæde-relaterede transaktioner. Det understreger en bevægelse mod lokaliserede og teknologidrevne operationer midt i den voksende globale usikkerhed. Undersøgelsen er foretaget af det førende data- og analysefirma GlobalData.

GlobalData’s seneste rapport om strategisk intelligens, “Global M&A Deals in Q2 2025 – Top Themes by Sector: Strategic Intelligence”, viser, at mega-aftaler, defineret som transaktioner værdsat til $1 milliard eller mere, steg med 21 procent YoY i løbet af Q2 2025. Modstandsdygtighed i forsyningskæden opstod som det mest afgørende tema med 28 aftaler, der spændte over sektorer inden for forbrug, industri og sundhedssektorer.

Priya Toppo, strategisk intelligensanalytiker hos GlobalData, siger: 
“Stigende geopolitiske spændinger, ændrede demografiske forhold, øgede ESG-reguleringer, vedvarende arbejdskraftmangel og hurtig digital transformation har alle resulteret i en øget fokus på M&A relateret til forsyningskæder. Virksomheder prioriterer i stigende grad modstandsdygtige, lokaliserede og teknologidrevne forsyningskæder for at mindske risici og forbedre operationel effektivitet. Denne tendens er særligt tydelig i forbrugs-, industri-, materialer- og sundhedssektorerne”.

Læs også: Faglærte mænd arbejder længst gennem livet

Den største aftale inden for forsyningskæden var 3G Capitals opkøb af Skechers for $9,7 milliarder. Denne aftale var også den største inden for forbrugssektoren i Q2 2025. Den blev fulgt af Kilani Groups opkøb af en 51,2 procent aktiepost i Societe Tunisienne d'Automobiles for $8,3 milliarder og SRS Distributions opkøb af GMS for $5,5 milliarder.

En vedvarende tendens er Nordamerikas dominans i M&A-aftaleaktiviteten, som udgjorde 3.027 aftaler værd $357 milliarder i løbet af Q2 2025. Dog registrerede alle regioner undtagen Europa vækst i M&A-handelsværdien.

“Udsigten for M&A for resten af 2025 er forsigtigt optimistisk, drevet af potentielle rentenedsættelser og behovet for at tilpasse sig det nye toldlandskab. Store aftaler kan dog stadig stå over for udfordringer i USA på grund af den vedvarende konkurrenceundersøgelse”, konkluderer Priya Toppo.

/ PiB

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

11.05.2026SCM.dk

Lexit Group styrker nordisk position med NPT-opkøb

05.05.2026Langebæk A/S

Sponseret

Langebæk udnævner Lars Dam Kristensen til ny Partner

SCM.dk

Taulov Dry Port udvider med nyt logistikbyggeri

SCM.dk

Tegn på - spinkelt - håb for afspænding i Hormuz

24.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX-kunder forhindrer 450.000 ton madspild i 2025

22.04.2026Hans Schourup A/S

Sponseret

AGV vs. AMR – måske er det ikke længere et enten/eller?

21.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Måske har du allerede spottet det?

19.04.2026SCM.dk

CMA CGM køber libanesisk logistikselskab

14.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Fra tomme timer til autonome kolleger

09.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

State of Supply Chain 2026: AI Moves Into Core Supply Chain Decisions as Volatility Persists

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Slimstock Nordic
Konference
Invitation: Supply Chain Club – København | 22. maj 2026

Vi gentager succesen og inviterer til årets første Supply Chain Club i København.

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Clarion Hotel & Congress Copenhagen Airport

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Foundation Training

The purpose of the course is to provide participants with a basic knowledge of quality management systems and the requirements of the ISO 9001 standard.

Dato

26.05.2026

Sted

Odense

Columbus
Webinar
Build what sets you apart — winning in the market with AI

Learn how to identify and invest in the capabilities that truly differentiate your business—and translate strategy into measurable competitive advantage.

Dato

26.05.2026

Tid

13:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

27.05.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27005 Diplomkursus - bliv skarp til risikovurdering af informationssikkerhed!

På dette kursus får du hjælp til at lave en risikovurdering med ISO 27005, som er med til at sikre det optimale niveau af foranstaltninger i din organisation i forhold til organisationens informationssikkerhed.

Dato

27.05.2026

Sted

Comwell, Odense

Dansk Standard
Kursus
Risikoledelse i praksis - med afsæt i ISO 31000 – diplomkursus

På dette 2-dages diplomkursus får du en introduktion til ISO 31000 Risikoledelse – Vejledning samt andre relevante risikostandarder og et solidt fagligt grundlag for at arbejde systematisk og praksisnært med risikoledelse i din organisation.

Dato

27.05.2026

Sted

Kosmopol, København K