Swisslog har 60 mio. kr. i klemme hos Top-Toy

Automationsleverandøren Swisslog indgik i november 2018 en kontrakt med Top-Toy om en lagerløsning til 60 mio. kr. til selskabets centrallager i Greve, kun for at se firmaet gå konkurs kort tid efter. Swisslog har aldrig fået pengene og har nu sat en advokat på sagen.

Top-Toy gik konkurs ved juletid 2018, hvilket førte til store tab hos en stribe kreditorer, bl.a. Swisslog, der har omkring 60 mio. kr. til gode..

11.11.2019

SCM.dk

Her var Swisslog blevet valgt som partner og leverandør til Top-Toys nye automatiserede e-handels- og fulfilmentlager, hvor planen var at installeres der en AutoStore-løsning bestående af ca. 35.000 kasser og 60 robotter, med mulighed for at håndtere op til 100.000 kasser og 150 robotter. En opgave med en samlet værdi på otte millioner euro (ca. 60 mio. kr.).

”Vi er utroligt glade og stolte over at blive valgte som Top-Toys automationspartner på et marked med hård konkurrence”, sagde adm. direktør for Swisslog Norden, Lars Hultén, ved den lejlighed.

I dag har tonen imidlertid fået en anden klang. Den 30.november 2018 gik Top-Toy således i rekonstruktion, og mindre end en måned senere blev koncernen erklæret konkurs. Det betød, at en større gruppe kreditorer tabte en formue, og nu overvejer flere af dem at lægge sag an mod legetøjskoncernens ledelse, skriver Børsen.

Økonomisk lussing
En af disse kreditorer er netop Swisslog, der derfor har bedt advokatfirmaet Plesner undersøge, om der er grundlag for at stævne den tidligere ledelse og kræve erstatning.

”Vi har aldrig fået pengene, og det kom som en overraskelse for os, da Top-Toy gik i rekonstruktion. Nu har vi engageret Plesner for at få deres advokater til at undersøge det juridiske. Der er ikke nogen tvivl om, at vi er skuffede over forløbet”, siger Lars Hultén til Børsen.

”Vi har fået en økonomisk lussing. Under vores forhandlinger med Top-Toy gjorde ledelsen det klart, at den havde en klar plan om at forbedre økonomien. De virkede seriøse, og jeg forstod det sådan, at vores system var en stor del af deres restruktureringsplan”, fortsætter han.

Fredag d. 1. november i år sendte kuratorerne i Top-Toys konkursbo en redegørelse til samtlige kreditorer. Det samme gjorde den såkaldte ad hoc-kurator, som kreditorerne med Lego i spidsen har indsat til at undersøge konkursboet.

Ad hoc-kuratoren har ifølge Børsen endnu ikke fundet grundlag for at konkludere, at ledelsen har gjort noget angribeligt, men Plesner vil nu foretage yderligere undersøgelser og derefter tage stilling til, om der er grundlag for at rejse en sag.

Læs også: Tænk fremtiden med når du investerer i et WMS

”Vi har modtaget ad hoc-kurators rapport, som vi er i gang med at undersøge i henhold til instruks fra vores klient. Men vi er endnu ikke klar til at konkludere noget ud fra den”, siger advokat Michael Schebye Brandt-Jensen til Børsen.

-AK

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Førerkomfort i fokus ved MillPart-truckvalg

Slimstock Nordic

Sponseret

An opinion Making Artificial Intelligence (AI) land in supply chain practice

Relateret indhold

12.09.2025SCM.dk

Ramaskrig om producentansvar midlertidigt slukket af Regeringen

11.09.2025SCM.dk

Metalformand fortsætter som formand for Nordic IN

10.09.2025SCM.dk

Arbejdskraft er virksomhedernes vigtigste krav til kommunerne

09.09.2025SCM.dk

Dyrere elmaterialer forhaler tempoet i den grønne omstilling

08.09.2025SCM.dk

Virksomheder misser at udnytte uddannelsesmuligheder trods stor mangel på faglærte

08.09.2025SCM.dk

ESG-mål bliver styringsværktøj i lederaflønning

05.09.2025SCM.dk

Analyse afslører store forskelle i kommunale erhvervsklima

05.09.2025PALOMAT

Sponseret

PRODUKTNYHED fra verdens største leverandør af pallemagasiner

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

16.09.2025

Sted

Frederik VI´s Hotel, Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

16.09.2025

Sted

Odense

RELEX Solutions
Messe
RELEX Solutions at NRF

RELEX Solutions is heading to NRF 2025: Retail's Big Show Europe to showcase how our agentic AI transforms retail supply chain planning. Visit us at booth M-087!

Dato

16.09.2025

Sted

NRF 2025, Paris Expo Porte de Versailles

Dansk Standard
Kursus
Intern audit af et miljø- og kvalitetsledelsessystem

Få redskaber til at planlægge og udføre intern audit af din organisations ledelsessystem indenfor kvalitet og/eller miljø! På kurset får du styrket din forståelse af audit som værktøj til evaluering og forbedring af ledelsessystemet samt trænet din grundlæggende værktøjskasse som auditor.

Dato

16.09.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Lokale P Göteborg Plads 1 2150 Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

16.09.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Kvalitetskultur

Et effektivt ledelsessystem er kernen i en effektiv virksomhed og driver virksomheden frem mod sine strategiske mål. Det effektive ledelsessystem bør derfor forholde sig til sine interessenters behov og forventninger, risici og muligheder, lovkrav og ikke mindst organisationens værdier og kultur.

Dato

16.09.2025

Sted

Odense