Swisslog har 60 mio. kr. i klemme hos Top-Toy

Automationsleverandøren Swisslog indgik i november 2018 en kontrakt med Top-Toy om en lagerløsning til 60 mio. kr. til selskabets centrallager i Greve, kun for at se firmaet gå konkurs kort tid efter. Swisslog har aldrig fået pengene og har nu sat en advokat på sagen.

Top-Toy gik konkurs ved juletid 2018, hvilket førte til store tab hos en stribe kreditorer, bl.a. Swisslog, der har omkring 60 mio. kr. til gode..

11.11.2019

SCM.dk

Her var Swisslog blevet valgt som partner og leverandør til Top-Toys nye automatiserede e-handels- og fulfilmentlager, hvor planen var at installeres der en AutoStore-løsning bestående af ca. 35.000 kasser og 60 robotter, med mulighed for at håndtere op til 100.000 kasser og 150 robotter. En opgave med en samlet værdi på otte millioner euro (ca. 60 mio. kr.).

”Vi er utroligt glade og stolte over at blive valgte som Top-Toys automationspartner på et marked med hård konkurrence”, sagde adm. direktør for Swisslog Norden, Lars Hultén, ved den lejlighed.

I dag har tonen imidlertid fået en anden klang. Den 30.november 2018 gik Top-Toy således i rekonstruktion, og mindre end en måned senere blev koncernen erklæret konkurs. Det betød, at en større gruppe kreditorer tabte en formue, og nu overvejer flere af dem at lægge sag an mod legetøjskoncernens ledelse, skriver Børsen.

Økonomisk lussing
En af disse kreditorer er netop Swisslog, der derfor har bedt advokatfirmaet Plesner undersøge, om der er grundlag for at stævne den tidligere ledelse og kræve erstatning.

”Vi har aldrig fået pengene, og det kom som en overraskelse for os, da Top-Toy gik i rekonstruktion. Nu har vi engageret Plesner for at få deres advokater til at undersøge det juridiske. Der er ikke nogen tvivl om, at vi er skuffede over forløbet”, siger Lars Hultén til Børsen.

”Vi har fået en økonomisk lussing. Under vores forhandlinger med Top-Toy gjorde ledelsen det klart, at den havde en klar plan om at forbedre økonomien. De virkede seriøse, og jeg forstod det sådan, at vores system var en stor del af deres restruktureringsplan”, fortsætter han.

Fredag d. 1. november i år sendte kuratorerne i Top-Toys konkursbo en redegørelse til samtlige kreditorer. Det samme gjorde den såkaldte ad hoc-kurator, som kreditorerne med Lego i spidsen har indsat til at undersøge konkursboet.

Ad hoc-kuratoren har ifølge Børsen endnu ikke fundet grundlag for at konkludere, at ledelsen har gjort noget angribeligt, men Plesner vil nu foretage yderligere undersøgelser og derefter tage stilling til, om der er grundlag for at rejse en sag.

Læs også: Tænk fremtiden med når du investerer i et WMS

”Vi har modtaget ad hoc-kurators rapport, som vi er i gang med at undersøge i henhold til instruks fra vores klient. Men vi er endnu ikke klar til at konkludere noget ud fra den”, siger advokat Michael Schebye Brandt-Jensen til Børsen.

-AK

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsens ordresucces: Terbergs elektriske RoRo-traktor

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

20.03.2026SCM.dk

Mange ledige har urealistiske forventninger til løn

17.03.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Industri 5.0, hvad betyder det for materialehåndtering?

Annonce

SCM.dk

Iran-krigen er den største trussel mod globale forsyningskæder siden covid-19

SCM.dk

Fællesskab driver den grønne udvikling

12.03.2026SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

11.03.2026SCM.dk

L’Oréal vil lave emballage af fanget CO2

10.03.2026SCANLOX ApS

Sponseret

I tvivl om jeres produktion er klar til mobil automatisering?

09.03.2026PALOMAT

Sponseret

NYHED | PALOMAT® AGV – revolutionerer pallehåndtering med AGVer

09.03.2026SCM.dk

Hæder til Jungheinrich for fremragende produktdesign

05.03.2026SCM.dk

Sammenhængskraft: Usynlig fødselar fylder 100 år

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus (Engelsk)

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

24.03.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Production Part Approval Process (PPAP)

PPAP er et værktøj bestående af en arbejdsform og en række dokumenter, som tilsammen sikrer, at leverandøren har forstået kundens design- og specifikationskrav, og at leverandøren har opbygget de rette produktionsprocesser, som sikrer ret kvalitet fra produktionsstart.

Dato

24.03.2026

Sted

Fredericia

SSI SCHÄFER
Messe
SSI SCHAEFER på LogiMAT

Agil intralogistik drevet af mobile robotter og AI: SSI SCHAEFER på LogiMAT 2026.

Dato

24.03.2026

Sted

Stuttgart, Germany

Dematic
Messe
LogiMAT 2026

LogiMAT - International Trade Show for Intralogistics Solutions

Dato

24.03.2026

Tid

09:00

Sted

Stuttgart

Context& A/S
Seminar
Event hos Microsoft: Én samlet løsning - en stærkere supply chain

Deltag i dette event hos Microsoft Danmark og få indblik i et moderne ERP-setup, der binder din forretning sammen og skaber et solidt fundament for AI.

Dato

24.03.2026

Tid

13:00

Sted

Microsoft Danmark, Kanalvej 7, 2800 Kgs. Lyngby

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

25.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn