Teknik reducerer leverancetider dramatisk

Brug af GPS, bredbånd og mobilkommunikation ved afhentning og levering kan reducere tidsforbruget med næsten en tredjedel, viser undersøgelse.

Tekniske løsninger kan mindske tidsforbruget med over to minutter per levering og afhentning, viser Intermecs undersøgelse. Foto: Photos.com. .

19.08.2013

SCM.dk

Om undersøgelsen

Undersøgelsen omfattede 375 transport- og logistikchefer i virksomheder med over 500 ansatte i Storbritannien, Frankrig, Tyskland, USA, Australien og New Zealand.

Den blev gennemført, på vegne af Intermec, af det amerikanske konsulentfirma Vanson Bourne i april 2013.

Det er en stor udfordring at effektuere leverancer samme dag, som bestillingen afgives. Det mener hele 92 procent af de adspurgte transportchefer i en ny international undersøgelse fra it-virksomheden Intermec.

Læs også: Fejlpluk koster din virksomhed dyrt

Transportcheferne peger samtidig på, at ny teknik til medarbejderne i marken kan reducere leveringstiderne med cirka 30 procent og dermed øge effektiviteten og opfylde kundernes stigende krav.

Undersøgelsen blev gennemført i april 2013 af det amerikanske konsulentfirma Vanson Bourne, på vegne af Intermec, og omfattede 375 transport- og logistikchefer i seks lande.

Tilpasning er en stor udfordring
Undersøgelsen viser, at 34 procent af de adspurgte transportchefer mener, at forbedret effektivitet er det vigtigste for virksomheden rent strategisk. Mere end tre fjerdedele (77 procent) af virksomhederne i Storbritannien, USA, Tyskland, Frankrig, Australien og New Zealand siger, at deres kunder stiller krav om levering samme dag, og 92 procent mener, at kundernes forventninger indebærer store tilpasningsmæssige udfordringer for deres virksomhed.

Næsten alle de adspurgte oplever, at kundernes efterspørgsel bedst kan imødekommes ved automatisering af vigtige processer inden for afhentning og levering, samt ved at indføre teknik som GPS, mobilkommunikation og bredbånd.

Virksomhederne regner med, at ny teknik kan reducere tidsforbruget for hver afhentning og leverance med henholdsvis 2,68 og 2,41 minutter. Det giver en besparelse på 30 procent per afhentning, og 29 procent per leverance. 

Innovation gennem automatisering

  • De adspurgte mener, at implementering af mobilt bredbånd (60 procent), telematik integreret i bilerne (44 procent) og RFID (38 procent) tilbyder det bedste investeringsafkast for deres virksomhed.
  • Effektivitetsgevinsterne strækker sig også til back-office-personalet. De interviewede oplyser, at de får næsten 7.000 samtaler om dagen fra kunder, der ønsker en opdatering af deres ordrestatus.
  • Ved at tilbyde proaktive leveranceopdateringer med positioneringstjenester og mobil teknik mener virksomhederne, at de kan eliminere 24 procent af disse samtaler uden videre.
  • Det svarer til godt 1.600 samtaler per arbejdsdag, en tidsbesparelse som kan anvendes til at forbedre betjeningen af et større antal kunder.

Behovet for at omstrukturere

  • 44 procent af virksomhederne mener, at omstrukturering af de interne processer er det bedste middel til at forbedre virksomhedens effektivitet.
  • Samlet set oplever transport- og logistikchefer, at den rette omstrukturering af processerne kan forbedre effektiviteten med over 13 procent.
  • Til trods herfor har over en tredjedel (39 procent) ikke gennemført en omstrukturering af virksomhedens processer inden for det seneste år.
  • Heraf har næsten tre fjerdedele (72 procent) ikke gennemgået deres processer i mindst to år.

Om Intermec

Intermec designer systemer til automatisk dataindsamling, og it-løsninger til grænsefladen mellem ansatte i marken, aktiver og kunder.

Virksomheden har lokalafdelinger i Stockholm, København, Oslo og Helsinki.

Læs også: 52 procent er ikke klar til at håndtere returflow

”Kundernes forventninger bliver stadig højere for hver dag og sætter øget pres på medarbejderne i marken for at opfylde snævrere tidsgrænser. Vores undersøgelse viser, at brugen af ny effektiv teknik ikke bare reducerer samtale- og afhentningstider for arbejdstageren, men også gør tingene lettere for kunderne, i og med at de nemt kan følge med i pakkens leveringsstatus”, siger Jeff Sibio, industry marketing director for transport og logistik hos Intermec.

- JKK

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

14.09.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Sarfaarsuit Center åbner i Nuuk: Nyt handelscenter på 9.000 m²

14.09.2026Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Lav vandstand presser Europas flodtransport og industri

SCM.dk

Tænk sammenhæng når I automatiserer på lageret

10.09.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

ICA Nära Träslövsläge styrker driften af butikken med Delfi ESL

09.09.2026Context& A/S

Sponseret

Se nyhederne i Business Central

07.09.2026SCM.dk

Hver anden virksomhed nedprioriterer AI-træning

03.09.2026SCM.dk

Faglærte skal styrke digital produktion og 3D-print

03.09.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

SPAR Jyderup holder servicen i top med Kvik Kald

03.09.2026AlfaPeople

Sponseret

Den oversete kompleksitet i supply chain: Når labels og dokumenter bliver forretningskritiske

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Consafe Logistics
Webinar
Lås op for nøglen til smartere lagerautomatisering

Hvordan sikrer brancheledere, at deres automatiseringsprojekter giver ROI fra dag ét?

Dato

10.09.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Seminar
ISO 14001 Inspirationsseminar

Hvordan arbejder man struktureret med miljøledelse? Hvordan bruger man ISO 14001 som et praktisk værktøj - ikke bare som dokumentation, men som et fundament for grøn drift, compliance og mindre risiko? På ISO 14001 Inspirationsseminar får du et klart overblik over standardens krav og muligheder, så du kan vurdere, hvor jeres organisation står i dag, og hvad der skal til for at komme videre.

Dato

17.09.2026

Sted

Fredericia

AAASCM
Konference
Home Alone – new normal in supply chains

For more than two decades, global supply chains were built on a simple promise: openness, interdependence, and the free flow of goods across borders. We designed value streams based on value sharing — in the belief that together we could grow the pie faster than any of us could independently. That promise is now under siege.

Dato

17.09.2026

Tid

12:30

Sted

Copenhagen Business School, Porcelænshaven

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 V7 – Opgraderingsseminar

FSSC 22000 Version 7 introducerer en række ændringer og nye krav, som certificerede virksomheder skal forholde sig til i forbindelse med overgangen fra tidligere versioner.

Dato

21.09.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

21.09.2026

Sted

Vejle