Teknikgrossist tilbyder digitalisering af lagerstyring og indkøb

Leverandørstyret lager, VMI, er blandt de services, stål og teknikgrossisten Lemvigh-Müller vil fortælle om på branchemessen ROBOTBRAG 2021.

Leverandørstyret lager, VMI, er blandt de services, som teknikgrossisten Lemvig-Müller vil fortælle om på branchemessen ROBOTBRAG 2021. Foto: Lemvigh-Müller..

20.08.2021

SCM.dk

Det kommer til at handle om alt andet end produktprogrammet med flere end 350.000 varenumre, når stål- og teknikgrossist, Lemvigh-Müller, for første gang udstiller på branchemessen ROBOTBRAG hos Teknologisk Institut i Odense den 26. august.

Industrisalgschef Thomas Thestrup fra Lemvigh-Müller vil fokusere på services, der giver teknologiske vækstvirksomheder mere overskud til produktudvikling og produktion uden at andre vigtige opgaver bliver forsømt.

”Mange af aktørerne inden for robotsektoren og andre frontløberindustrier er opstartsvirksomheder eller unge virksomheder. De bruger alle deres ressourcer på udvikling og daglig drift. Derfor savner de ofte kapacitet og overskud til at effektivisere processer, øge lønsomheden og skabe den skalerbarhed, som gør det muligt at vækste forretningen eller tiltrække investorer. Præcis det kan vi hjælpe dem med,” siger Thomas Thestrup.

LÆS OGSÅ: Lemvigh-Müller anerkendes som leverandør af værnemidler til det offentlige

Han peger på digitalisering af indkøb og lagerstyring. EDI og VMI, som nogle af de mest oplagte services for travle vækstvirksomheder. EDI og VMI forenkler og effektiviserer indkøbsprocesser og sikrer både mod mangel på materialer til produktionen og mod fejl- eller overindkøb. Det er med til at geare virksomheden til yderligere vækst, for eksempel på eksportmarkeder. Alt sammen uden at trække på virksomhedens egne medarbejder-ressourcer.

”Effektive indkøbs- og lagerstyringsprocesser er sammen med systematisk kategorisering og standardisering af produktionsrelaterede komponenter, materialer og hjælpemidler strategiske værktøjer, der understøtter både daglig forretning og vækst. Det kigger både potentielle kunder og investorer på,” siger Thomas Thestrup.

Læs mere om ROBOTBRAG 2021 her.

-PBH

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny Toyota Traigo48-serie med uovertruffent design og banebrydende ydeevne

Apport Systems A/S

Sponseret

Lagerstyring på autopilot - få dit lager til at tænke selv

Relateret indhold

30.04.2025LOGISTIKCENTERET A/S

Sponseret

Noget klogt om logistik?

29.04.2025KNAPP A/S

Sponseret

Grossist investerer i fremtidens kundebehov

28.04.2025SSI Schäfer

Sponseret

Apotea og SSI SCHÄFER fortsætter deres langsigtede partnerskab

28.04.2025Brother Nordic A/S

Sponseret

Tag din lagerstyring til nye højder med RFID-labels

28.04.2025SCM.dk

Lageret kan ikke længere bare ’kaste flere folk ind’ i højsæsoner

28.04.2025Swisslog

Sponseret

Interview med Swisslogs Predrag Djukanovic om AMR'er og den rolle, de spiller i fremtiden for lagre og forsyningskæder.

28.04.2025Körber Supply Chain DK A/S

Sponseret

Hvorfor den rigtige software er nøglen til succesfuld lagerautomatisering

28.04.2025Hans Schourup A/S

Sponseret

Effektiv lagerstyring med fokus på bæredygtighed

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle