TNT vil levere flere pakker i første forsøg

Transportvirksomheden TNT Danmark vil med et nyt projekt øge andelen af forsendelser, som lander hos modtageren i første leveringsforsøg.

Med et nyt projekt trænes TNT’s chauffører og udvalgte medarbejdere i Kolding og Hvidovre til at finde korrekte adresser eller kontaktpersoner hos firmaer og private, der ikke er hjemme, når chaufførerne banker på. Foto: TNT..

20.02.2015

SCM.dk

Transportleverandøren TNT Danmark har iværksat et nyt projekt på sine to depoter i Danmark, der skal øge andelen af pakker, der bliver leveret i første forsøg. 

Læs også: TNT styrker servicen i Europa

Formålet med at reducere antallet af genleveringer er både at mindske besværet for modtagerne og reducere omkostningerne for TNT.

Med projektet trænes TNT’s chauffører og udvalgte medarbejdere i Kolding og Hvidovre til at finde korrekte adresser eller kontaktpersoner hos firmaer og private, der ikke er hjemme, når chaufførerne banker på.

”Vi vil rigtig gerne sikre os, at vores kunder modtager deres forsendelser som forventet. Derfor forsøger vi nu proaktivt at kontakte firmaer og private, vi ikke kan levere til, når vi kommer ud på leveringsadressen. Enten via chaufførernes telefoner eller fra et par medarbejdere i vores operation, der sammen med chaufførerne har fået ansvar for at løfte vores hitrate, når det handler om levering i først forsøg”, siger Susanne Vatta, administrerende direktør i TNT Danmark. 

Omkostninger ved genlevering
Hun mener, at man let undervurderer de omkostninger, der indtræffer, når forsendelsen ikke bliver leveret i første omgang.

”De fleste tænker måske, at omkostningen bare er en genlevering. Men, når en forsendelse lander tilbage på depotet, starter en hel kæde af efterbehandlingsprocesser, der føjer skjulte omkostninger til leverancen”, forklarer Susanne Vatta.

Læs også: TNT bygger gigantisk depot i Australien

På globalt plan har TNT iværksat en lang række små og store initiativer, som skal optimere selskabets performance. Målet er endnu mere tilfredse kunder, en mere effektiv drift og ikke mindst at løfte indtjeningen.

-SSM

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Minirat fra Linde giver ergonomisk ALPI-gevinst

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

10.09.2026KNAPP A/S

Sponseret

Skechers og KNAPP styrker den europæiske logistik med et nyt distributionscenter

08.09.2026Swisslog

Sponseret

Nowaste Logistics becomes the world's first company to implement AutoCase™ from AutoStore™, delivered by Swisslog

SCM.dk

Forbløffende mange virksomheder ved ikke, hvor deres data er

SCM.dk

Kina barsler med arktisk containerrute til Europa

02.09.2026Swisslog

Sponseret

Coop Faghandel selects Swisslog as partner for new automated high-bay warehouse

02.09.2026Körber Supply Chain DK A/S

Sponseret

Körber moderniserer og udvider Printus' logistik

01.09.2026SCM.dk

Zolvo og Mujin vil udbrede intelligent robotautomation

30.08.2026N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Minirat fra Linde giver ergonomisk ALPI-gevinst

26.08.2026SSI SCHÄFER

Sponseret

Den digitale forsyningskæde begynder i lageret

26.08.2026SCM.dk

SPAR vælger Solwr til international lagerautomation

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle