To nye AGV’er og fire AMR’er samarbejder uden knubs. Det tog én uge
Det tog blot en uge, før to nye AGV’er var fuldt op at køre og forbedrer den interne logistik på plastemballageproducenten SKY-LIGHT i Varde. Det gør de i et ubesværet samarbejde med fire AMR’er, og virksomheden kan allerede nu konstatere, at investeringen vil være betalt hjem inden for cirka tre år. De nye AGV’er erstatter to gamle AGV’er, der kom til kort på mange fronter.
Når lasten er bredere end normalt, for eksempel ved transport af store ruller folie, opdager de nye AGV'ers sensorer det selv. Foto: Global AGV
”Installationen af vores to nye AGV’er er den bedste og mest smertefrie implementering, jeg nogensinde har oplevet. Det gik superfint. Allerede på dag tre kørte de nye AGV’er rundt og scannede vores haller til deres interne kort. I uge to begyndte vi at få glæde af dem. Så hele indkøringen var markant hurtigere end med vores tidligere løsninger”, lyder det fra Brian Rasmussen, COO i virksomheden SKY-LIGHT i Varde.
Udtrykket ’superfint’ er ikke et ord, som Brian Rasmussen slynger om sig med. I Vestjylland svinger man sig normalt højst op på et ’det er ik’ så ringe’, hvis tingene virkelig spiller. Så der er altså noget særligt på spil, når Brian Rasmussen fortæller om deres to nye AGV’er.
De to nye selvkørende trucks har lettet den interne logistik betydeligt i SKY-LIGHTs produktion af plastemballage til fødevareindustrien. Og ikke nok med det – det har også kunnet betale sig.
Selvkørende succes
”Investeringen i de to AGV’er fra Global AGV betaler sig endnu hurtigere ind end forventet. Vi kan se, at det kommer til at tage højst 3,1 år, hvor vi egentlig havde regnet med fire år. Var vi gået direkte fra manuel truckkørsel, havde tilbagebetalingstiden været helt ned på 1,3 år”, fastslår Brian Rasmussen.
Ud over hurtig tilbagebetaling har SKY-LIGHT fået fem store ønsker til øget automation af den interne logistik indfriet. Samtidig er sikkerheden hævet, hvilket er alfa og omega for virksomheden, hvis produktion og lager fylder mere end 18.000 kvadratmeter fordelt på 10 hvide haller.
Rip, Rap, Rup og Onkel Anders i fuldt firspring
Brian Rasmussen har med de to nye AGV’er fået opfyldt alle sine fem store ønsker – og mere i bonus. De fem krav handlede om samspil med AMR’er (autonomous mobile robots), fleksibel håndtering af last, mulighed for selv at programmere, sensorbaseret rutevalg og bedre pladsudnyttelse:
- Samarbejde uden konflikter: De to nye AGV’er samarbejder helt uden knubs med SKY-LIGHTs fire nye AMR’er. De hedder Rip, Rap, Rup og Onkel Anders og suser konstant rundt i produktionen med tomme og fyldte kartoner på ryggen. AMR’er og AGV’er er nu kodet, så de respekterer hinanden og ’beder om lov’ til at køre ind i de afmærkede zoner, hvis der ikke er fri bane.
- Fleksibel lastehøjde: AGV’erne kan håndtere pallerne i højder helt op til 1500 mm. De gamle kunne kun løfte 200 mm.
- Selvprogrammering sparer store summer: SKY-LIGHT sparer mange hundredetusind kroner på programmører udefra, fordi AGV’erne er så nemme at programmere selv. Virksomheden har selv defineret over 100 pladser til afhentning og aflevering. Automatikteknikeren kan til enhver tid lægge nye ruter ind i det brugervenlige interface. Det giver mulighed for at skalere op med nye AGV’er på få dage, hvis SKY-LIGHT udvider flåden.
- Automatisk omfartsvej ved bred last: De nye AGV’er finder selv ud af, hvor bred lasten er og indstiller sin sikkerhedsscanner, så det passer til den specifikke last. Når lasten er bredere end normalt, for eksempel ved transport af de store ruller folie, som SKY-LIGHTs emballage termoformes af, opdager AGV’ernes sensorer det selv. Er lasten bredere end normalt, tager den en foruddefineret ’omfartsvej’. De gamle AGV’er kunne ikke skelne mellem forskellige bredder og skabte derfor unødvendige flaskehalse, når de krævede ekstra sikkerhedsafstand, selvom de ikke bar en bred last.
- Dobbelt pladsudnyttelse: For at udnytte pladsen optimalt i lager og lastbil kan AGV’erne uden problemer stable paller med last i halv højde oven på hinanden. Det kaldes dobbelt stabling af halv pallehøjde eller block stabling.
”Investeringen i de to AGV’er betaler sig endnu hurtigere ind end forventet. Vi kan se, at det kommer til at tage højst 3,1 år, hvor vi egentlig havde regnet med fire år. Var vi gået direkte fra manuel truckkørsel, havde tilbagebetalingstiden været helt ned på 1,3 år,” fastslår Brian Rasmussen. Foto: Global AGV
Kører selv i laderen
”Da vi begyndte at se os omkring efter afløsere til vores gamle AGV’er, kunne vi ikke få de her fem krav opfyldt hos andre leverandører. Så vi regnede faktisk ikke med, at vi kunne få det hele. Før vi så det fungere til en demo hos Global AGV”, fortæller Brian Rasmussen.
Ud over at få opfyldt de fem krav har SKY-LIGHT fået flere nyttige features i bonus. Det er funktioner, som Brian Rasmussen og kolleger slet ikke havde forestillet sig. For eksempel sparer de nu meget tid, fordi Global AGV selv kører i sin lader, når den er nede på 25 procent strøm. Før skulle personalet ud at skifte batteri, hver gang en gammel AGV var gået i stå et eller andet sted. Nu lader den selv op og kører tilbage i arbejde – 24/7, hvis der er behov for den.
Farvel til regning på 250.000 kroner
Leder af SKY-LIGHTs produktionstekniske afdeling, Carsten Holmslykke, er tilfreds med, at den nye installation har udnyttet virksomhedens allerede etablerede sensorer og store dele af den oprindelige hardware:
”Med de nye AGV’er har vi kunnet genbruge vores 60 ultralydssensorer. De hænger i loftet og måler løbende, så de kan give besked, hvis der står en palle, der skal hentes. Til gengæld har vi kunnet fjerne over 250 refleksstrimler i loftet, som de gamle AGV’er navigerede efter. Vores nye AGV'er kommunikerer via WIFI og scanner kontinuerligt rummet. Det gør dem meget mere sikre”.
Ingen savner de udfordringer, SKY-LIGHT havde med de gamle AGV’er. For eksempel tolkede de jævnligt genskin i den folie, som virksomhedens produkter er produceret af, som en refleks og navigerede forkert. Den mere sikre navigering gør, at lageret i dag udnyttes meget mere fleksibelt, for eksempel i højden.
Brian Rasmussen er heller ikke ked af at vinke farvel til den regning på mindst 250.000 kroner, som det havde kostet at opgradere de gamle trucks.
De kom, når vi kaldte
Selvom installationen af de nye AGV’er får en flot førsteplads i SKY-LIGHTs lange historie, har der naturligvis været brug for justeringer undervejs.
SKY-LIGHT fik for eksempel ændret AGV’ernes gaffelhøjde, så AMR’erne Rip, Rap, Rup og Onkel Anders tydeligt kan se dem og holde afstand.
”Der vil altid være lidt ’skvulp’, når man skal implementere ny teknologi. Et af vores ønsker var, at AGV’en selv skulle registrere og reagere på en bredere last. Det krævede en opgradering af navigationscomputeren. Vi oplevede, at Global AGV hurtigt tog hånd om sagen. Vi fik præsenteret en plan for opgradering og en plan B, hvis det blev nødvendigt. Alt i alt har vi følt os godt serviceret. Global AGVs teknikere kom, når vi kaldte. Så vi har fået præcis det, vi har købt – og meget mere til. Vi skulle have skiftet for længe siden”, slutter Brian Rasmussen.
Han overvejer allerede nu at investere i en AGV mere ud fra hans erfaringer med, at et skifte kan gennemføres hurtigt og med kort tilbagebetalingstid. De nye AGV’er er så nemme at lægge ekstra jobs på, at SKY-LIGHT snart har fyldt dem op med opgaver.
Læs også: STARK investerer i robotlager til nyt distributionscenter
