Transportminister: Bøden for defekte bremser skal være højere

Ole Birk Olesen vil i samarbejde med transportordførerne fra regeringen og Dansk Folkeparti hæve bødeniveauet for busser, lastbiler og påhængskøretøjer med defekte bremser og andre sikkerhedskritiske fejl.

I dag kan chaufføren få en bøde i størrelsesordenen 1.000-1.500 kroner for defekte bremser. Hvis man er ejer af køretøjet, kan det koste op mod 3.000 kroner. Arkivfoto..

15.08.2018

SCM.dk

Der er behov for at stramme bødestørrelserne for defekte bremser og andre sikkerhedskritiske fejl.

Det mener transport-, bygnings- og boligminister Ole Birk Olesen (LA) samt transportordførerne for regeringspartierne og Dansk Folkeparti.

De vil derfor hæve bødetaksterne. Og for at sikre et ensartet niveau for tunge køretøjer bliver bødestraffen for lastbiler og påhængskøretøjer også hævet.

Læs også: Udenlandske vognmænd får kæmpe bøder for snyd i Danmark

”Sikkerheden skal være i orden. Og når det viser sig, at så mange busser kører rundt med alvorlige fejl på bremser, hjulophæng og styretøj, så fortæller det mig, at bøderne ikke er høje nok”, siger Ole Birk Olesen.

Han henviser til en kontrol, som Færdselsstyrelsen og politiet lavede i forbindelse med sommerens Smukfest i Skanderborg. 

Bødestørrelsen foreslås hævet til et niveau i omegnen af 5.000 kroner til føreren og 10.000 til ejeren.

- JJK

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Når gaffeltrucken koster mere end den giver

Hans Schourup A/S

Sponseret

Humanoide robotter – den næste game changer i logistik og produktion

Relateret indhold

19.12.2025SCM.dk

DMI åbner ny vejr-tidsmaskine til brug for grønne forretninger og klimatilpasning

18.12.2025SCM.dk

Dansk model skal samle et grønt europæisk energisystem

16.12.2025SCANLOX ApS

Sponseret

AMR er mere end bare en trend

16.12.2025SCM.dk

Her er Europas bedste supply chain leder 2025

15.12.2025SCM.dk

EU om grøn strøm: Nyt udspil skal sænke elregningen og styrke uafhængigheden

11.12.2025SCM.dk

ESG-rapportering: Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

10.12.2025SCM.dk

Global handel vokser fortsat trods masser af forstyrrelser

09.12.2025SCM.dk

Få det fulde overblik over forsyningskæden – direkte i din indbakke

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle