Verdens længste tunnel åbnet i Schweiz

I går blev verdens længste tunnel indviet i Schweiz. Gotthard Base-tunnelens 57 km jernbane vil skære transporttiden gennem Europa kraftigt ned og blive vigtig for både miljø, gods- og passagertrafik.

Gotthard Base-tunnelen skærer sig ind i alperne i det sydlige Schweiz og forsætter 57 km under bjergene. Foto: SBB AG.

02.06.2016

SCM.dk

17 år, 80 mia. kr., 28,2 mio. ton materiale. Det er store tal, der er i spil, når der skal sættes fakta på verdens længste tunnel, der blev indviet i Schweiz i går. Gotthard Base-tunnelen strækker sig 57 km under de schweiziske alper og skaber dermed en mere direkte forbindelse mellem nord og syd, ikke bare i det midteuropæiske land, men for hele kontinentet.

Læs også: DSV satser på jernbanetransport

Tunnelen vil således, når den åbner for kommerciel trafik i december, blive et vigtigt link gennem Centraleuropa, der skærer omkring en times transporttid af turen fra Zürich til Milano som de nærmeste storbyer, og tilsvarende mellem de vigtige havnebyer Rotterdam og Antwerpen i nord og Genoa i syd.

Særligt for godstransporten mellem Nord- og Sydeuropa vil det give store gevinster. Når tunnelen er i fuld drift vil den blive benyttet af 260 godstog dagligt, der vil kunne medtage op mod 377.000 ton gods. Sammenlagt vil det ifølge BBC betyde 1 million færre lastbiler på vejene årligt.

Adskillige toppolitikere var til stede ved åbningen af den nye tunnel. Foto: SBB AG.

Den officielle åbning i går, der bød på stort anlagte forestillinger i begge ender af det nye anlæg, blev overværet af flere regeringschefer fra både Schweiz og de omkringliggende lande. Både den italienske premierminister Matteo Renzi, den schweiziske præsident Johann Schneider-Ammann, den tyske kansler Angela Merkel og Frankrigs præsident Francois Hollande var således på plads og talte i store vendinger om gevinsterne ved den nye forbindelse.

Mens den franske præsident ifølge The Guardian hyldede perspektiverne for den frie bevægelighed for både mennesker og varer i Europa, talte Merkel ifølge swissinfo.ch om den nye tunnel, der på sine dybeste steder har 2,3 km bjerg over sig, som ”hjertet i Europas jernbanenet”. Samtidig pointerede kansleren dog, at ”aortaen mangler” med henvisning til de opgraderingsarbejder, herunder tunneller, der er undervejs, bl.a. i Tyskland, men er ramt af forsinkelser og for nogles vedkommende kan være 20 år fra færdiggørelse.

Læs også: DHL vil genoplive Silkevejen – i tog

Gotthard Base-tunnelen er derimod, med vanlig schweizisk præcision, blevet færdig til tiden og inden for budgettet. I modsætning til den gamle St. Gotthard-tunnel løber den nye i en stort set lige linje, men kun få højdeforskelle og enkelte bløde kurver undervejs, hvilket vil tillade hastigheder for togene på op til 250 km/t.

Se flere billeder fra åbningen hos Daily Mail.

-AK

Bredana Axcite A/S

Sponseret

SCM-dagen sætter fokus på optimering af Supply Chain og WMS

Slimstock Nordic

Sponseret

An opinion Making Artificial Intelligence (AI) land in supply chain practice

Relateret indhold

12.06.2025SCM.dk

Drømmeland rykker ind i nyt logistiklager

11.06.2025SCM.dk

Indspark: Fremtidens lagermedarbejder løfter mindre og lærer mere

11.06.2025N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Linde el-truck gør IBF-logistik lidt grønnere

06.06.2025PALOMAT

Sponseret

Hjælp fra førerløs truck sikrer 30 % vækst

06.06.2025SCM.dk

Textile Logistics opnår skarpere drift med nyt lagersystem

02.06.2025Roima Intelligence

Sponseret

Fra ERP til WMS: Arctic Import optimerer lagerstyring

02.06.2025SSI Schäfer

Sponseret

Skræddersyet løsning for fuld sekvenskontrol

27.05.2025SCM.dk

Lineage udvider frysehus i Vejle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 42001: 2023 Artificial Intelligence Management System Foundation

This two-day course provides an overview of the ISO/IEC 42001 standard and essential knowledge required for the establishment, implementation, maintenance, and continuous improvement of a responsible Artificial Intelligence Management System (AIMS).

Dato

16.06.2025

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

16.06.2025

Sted

Copenhagen

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Kvalitetskultur

Et effektivt ledelsessystem er kernen i en effektiv virksomhed og driver virksomheden frem mod sine strategiske mål. Det effektive ledelsessystem bør derfor forholde sig til sine interessenters behov og forventninger, risici og muligheder, lovkrav og ikke mindst organisationens værdier og kultur.

Dato

16.06.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

16.06.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

16.06.2025

Tid

08:30

Sted

Online

Fellowmind Denmark A/S
Webinar
Forstå hvad en dansk Azure-region betyder for din virksomhed

Microsofts nye datacenterregion består af tre lokationer i Roskilde, Køge og Høje Taastrup. Her opbevares data lokalt i overensstemmelse med både danske og europæiske regler.

Dato

16.06.2025

Tid

13:00

Sted

Online