Virksomheder øger investeringer i klimatilpasning. Og sakker bagud på net-zero mål

En ny rapport fra konsulentvirksomheden Capgemini viser bladnt andet, at syv ud af 10 virksomheder i dag ser adgang til kritiske ressourcer som en større drivkraft for kliminvesteringer end CO2-reduktion. Samtidig er andelen af virksomheder, der sakker bagud på deres net-zero mål steget fra 1 til 11 procent på bare ét år.

Flere ekstreme hændelser får virksomheder til at investere i klimatilpasning. Foto: Javier Miranda på Unsplash

29.09.2026

SCM.dk

Klimaforandringer, vandmangel, begrænset adgang til ressourcer og geopolitisk ustabilitet lægger et stigende pres på virksomheders drift, forsyningskæder og vækstmuligheder. Det viser den femte udgave af Capgeminis årlige klimarapport, A World in Balance, der bl.a. slår fast, at virksomheder verden over i stigende grad retter bæredygtighedsinvesteringer mod klimatilpasning og forretningsmæssig robusthed (fra 56 procent i 2025 til 68 procent i 2026). 

Næsten ni ud af ti svarer i rapporten, at klimarelaterede hændelser har forstyrret forsyningskæderne. Rapporten fastslår desuden, at kløften mellem ambition og reel klimahandling og -effekt vokser, og at markant flere virksomheder nu sakker bagud på indfrielsen af deres net-zero mål.  

”Virksomhedsledernes syn på klimaindsatsen er under forandring. Det handler ikke længere kun om rapportering og compliance, men i stigende grad om målbare forretningsværdi, robusthed, driftskontinuitet og om adgangen til kritiske ressourcer,” forklarer Simran Jindal, adm. direktør i Capgemini Danmark.

“Eksempelvis peger næsten to tredjedele i årets rapport på energi- og ressourcesikkerhed som et primært fokus for klimainvesteringer. Og mere end 70 procent svarer, at adgangen til energi, vand og vitale materialer i dag har større indflydelse på bæredygtighedsinvesteringer end det at reducere CO2-udledning,” fortsætter hun.

Lavt operationelt beredskab

Selvom opmærksomheden på klimatilpasning og klimarelaterede risici vokser i virksomheder, er det operationelle beredskab fortsat på et lavt niveau, konstater Capgemini-rapporten. Kun 15 procent har et klart billede af de finansielle konsekvenser, som klimaforstyrrelser kan have på forretningen. Samtidig har kun hver fjerde virksomhed det fornødne overblik over klimarisici på tværs af værdikæden og de færreste anvender digitale redskaber til at analysere klimarisici.

”Der er stadig en betydelig kløft mellem det at være bevidst om risici og så rent faktisk implementere tiltag, der kan imødegå og håndtere de stigende klimarelaterede risici, der er. Så generelt set er det positivt, at virksomheder i stigende grad prioriterer klimatilpasning og robusthed. Men i takt med, at de klimamæssige udfordringer vokser, skal der arbejdes målrettet for at integrere bæredygtighedsperspektivet langt dybere i kerneforretningen og i den daglige drift,” siger Simran Jindal.

Net-zero mål er svære at indfri

Selvom de fleste virksomheder har sat tydelige klimamål, bekræfter rapporten, at implementeringen halter. I 2026-rapporten svarer 84 procent., at de har sat science-based targets. Alligevel vurderer kun 42 procent, at virksomheden er på vej til at indfri deres 2030-målsætninger. Særligt når det kommer til net-zero mål vokser kløften og antallet af virksomheder, der sakker bagud på at indfri denne type mål, er mere end tidoblet siden 2025. Endelig oplyser 29 procent af virksomhederne i rapporten, at de har udskudt deres net-zero mål – mod kun otte procent sidste år.

”Tallene viser sort på hvidt, hvor svært virksomheder har ved f.eks. at omsætte klimaindsatsen til science-based targets. Her er datatilgængelighed, datagennemsigtighed og evnen til at lave pålidelige analyser på tværs af værdikæden nogle af de helt store udfordringer. Det kan forklare, hvorfor andelen af virksomheder, der er i stand til at måle og indsamle data for alle Scope 3-udledninger, er faldet fra 54 procent i 2025 til 34 procent i år. Det er et stort fald, som understreger de vanskeligheder, der ligger i at opnå fuld datagennemsigtighed på de emissioner, der ligger uden for virksomhedens egen drift," siger Simran Jindal.

Klimapåvirkningen fra AI er uklar 

Capgemini har også undersøgt, hvordan AI indgår i virksomheders klimaindsats. Svarene viser, at AI i stigende grad ses som et værktøj, der kan omsætte bæredygtighedsambitioner til handling. Næsten to tredjedele oplyser i rapporten, at de anvender AI til at accelerere klimaindsatsen, og mere end hver tredje virksomhed udnytter eller planlægger at udnytte agentic AI til bæredygtighedsformål.

Samtidig finder de klimamæssige følgevirkninger af AI i stigende grad vej til øverste ledelsesniveau, og syv ud af 10 svarer i rapporten, at AI’s indvirkning på klimaaftrykket bliver drøftet i bestyrelsen. Og selv om rapportering af klimaeffekterne ved teknologien stadig er begrænset, mener næsten halvdelen i årets rapport, at AI har øget virksomhedens CO2-udledninger markant. Kun cirka en tredjedel svarer, at man måler energiforbruget fra AI-systemer og det CO2-aftryk, der følger med brugen af AI.

Læs hele rapporten her:  https://www.capgemini.com/insights/research-library/sustainability-trends-2026/  

Om rapporten
Capgeminis World in Balance 2026 bygger på interviews med 2.100 ledere fra 701 virksomheder med en omsætning på mere end en mia. USD. Rapporten omfatter 13 lande: Australien, Canada, Frankrig, Tyskland, Indien, Italien, Japan, Holland, Norge, Sverige, Spanien, UK og USA. Data er indsamlet i juni og juli 2026. 

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

02.10.2026SCM.dk

Danmarks første netto nul CO2-asfalt bliver anlagt i Herning

01.10.2026SCM.dk

Stadig 43 millioner kroner tilbage til grønne lastbiler

SCM.dk

PostNord sætter solceller på 53 lastbiler

SCM.dk

Logistikejendom i Taulov solgt for over 30 millioner

29.09.2026SCM.dk

Nyt værktøj skal styrke forsyningskæders robusthed

25.09.2026SCM.dk

Kinesiske hackere angriber europæisk shipping

25.09.2026SCM.dk

Virksomhedsledere vil fastholde EU’s grønne omstilling

25.09.2026SCM.dk

FE: Rusland kan øge angrebene mod kritisk infrastruktur

24.09.2026SCM.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

24.09.2026SCM.dk

Salling Group runder milepæl i egen energiproduktion

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

08.10.2026

Tid

08:45

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (English)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

19.10.2026

Sted

Odense

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer - dag

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplom modul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

19.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

20.10.2026

Sted

Hvidovre

Dansk Standard
Kursus
Risk Manager ISO/IEC 27005 - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer inden for styring af informationssikkerhedsrisici med den internationale personcertificering, PECB ISO/IEC 27005 Risk Manager.

Dato

20.10.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bredana Axcite A/S
Seminar
SCM-dagen 2026

Vi gentager successen fra de forgangne år, med en hel seminardag om Dynamics 365 FO og Supply Chain emner!

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

AI Innovation House Innovations Allé 3 7100 Vejle