Virksomheders fokus på den fysiske sikkerhed stiger

Danske virksomheder opruster i stigende grad deres sikkerhedsforanstaltninger for at sikre sig mod fysiske trusler, lyder det fra sikkerhedsekspert. Dansk Industri opfordrer samtidigt til, at man skal tage stilling.

”Der er ingen tvivl om, at det er vigtigere end nogensinde før, at virksomhederne forbereder sig på et opjusteret trusselsbillede. Set i det lys oplever vi en enorm stigning på sikkerhedsforanstaltninger hos danske virksomheder, der i langt højere grad er begyndt at kigge på deres fysiske rammer og sikkerhed”, siger Morten Erikstrup, der er Country Manager hos Heras Danmark. Foto: 123rf.com

19.09.2024

SCM.dk

Danske virksomheder har de senere år intensiveret indsatsen for at beskytte sig mod cyberangreb. Men set i lyset af den senere tids destabilisering i Europa, især som følge af krigen mellem Rusland og Ukraine, har man hos Danmarks største leverandør af hegn og porte, Heras Danmark, set en stigende efterspørgsel fra danske virksomheder på fysiske sikkerhedsforanstaltninger.

”Der er ingen tvivl om, at det er vigtigere end nogensinde før, at virksomhederne forbereder sig på et opjusteret trusselsbillede. Set i det lys oplever vi en enorm stigning på sikkerhedsforanstaltninger hos danske virksomheder, der i langt højere grad er begyndt at kigge på deres fysiske rammer og sikkerhed”, siger Morten Erikstrup, der er Country Manager hos Heras Danmark. 

Hos Dansk Industri ser man også løbende ind i trusselsbilledet, og organisationen opfordrer sine medlemmer til at sætte fokus på den fysiske sikkerhed.

”Det er klart, at situationen i især Europa har ændret sig markant. Og vi ser med det nye Beredskabsministerium, at det er kommet endnu mere på regeringens dagsorden, at vi som land og enkelte borgere bliver bedt om at være forberedte. Det samme råd giver vi til alle vores medlemmer. Vi vil ikke skræmme nogen, men vi opfordrer til, at man forbereder sig og tager stilling og kigger sit eget sikkerhedsniveau godt efter i sømmene. De fleste virksomheder vil have et ømt punkt i deres forretningsmodel, og derfor råder vi til, at man får lavet en beredskabsplan”, siger Marie Gad, der er underdirektør i Dansk Industri.

Den stigende efterspørgsel på fysiske sikkerhedsforanstaltninger skiller sig ud ved, at det ikke længere kun er hos de virksomheder, der længe har haft et højt sikkerhedsniveau såsom datacentre. Det gælder nu også virksomheder i mindre risikobetonede brancher.

”Vi oplever i højere grad at blive kontaktet af virksomheder indenfor stort set alle brancher lige fra forsyningsselskaber til produktions- og logistikvirksomheder. De har i stigende grad fokus på sikkerhed hele vejen rundt og vil derfor have oprustet deres fysiske sikkerhedsforanstaltninger. Tidligere er virksomhederne gået tillidsbaseret til værks, men nu er de blevet mere opmærksomme på, om dem der kommer ind, har reelle hensigter”, siger Morten Erikstrup.

Læs også: Større behov for cybersikkerhed til kritisk infrastruktur

I takt med det ændrede trusselsbillede og det højere beredskabsniveau bliver forberedelse essentielt for virksomheder. Det er ikke længere et spørgsmål om, hvorvidt truslerne er reelle, men om, hvordan virksomhederne bedst kan være proaktive og beskytte sig imod dem.

”Som situationen er i dag, handler sikkerhed ikke kun om at installere et hegn eller en port. Vi rådgiver om den rette fysiske sikkerhedsløsning ved at samarbejde tæt med kunden og eventuelle andre parter på projektet, så vores løsninger bedst muligt integreres med bygningsanlæg og kundens øvrige tekniske systemer”, siger Morten Erikstrup og uddyber:

”Den bedste løsning skabes, når vi bliver involveret i hele udviklingen af virksomhedens indretning. Det handler ikke bare om at sikre produkterne men også om at tænke over, om der er plads til de køretøjer, der skal igennem, og hvordan portene bedst placeres. Ved at inkludere os i projekteringsfasen kan vi sikre, at sikkerheden er tænkt ind i alle led. Det er her, vi kan skabe størst værdi”.

Kilde: Heras Danmark

/ PiB

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

04.06.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Rasmus, Rolli, Gitti, Anni og T-Rex indtog gulvet

02.06.2026SCANLOX ApS

Sponseret

MADE TO MOVE er veloverstået. Og sikke en dag det blev

SCM.dk

Fem barrierer bremser omstillingen af Europas fødevaresystemer

SCM.dk

Fakturafabrikker rammer kunder hos transportvirksomheder

05.05.2026Langebæk A/S

Sponseret

Langebæk udnævner Lars Dam Kristensen til ny Partner

28.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

ICA udvider succesfuldt partnerskab med RELEX Solutions til også at inkludere kampagneplanlægning

28.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Trailer af- og pålæsning er ofte dér, hvor automatisering stopper

24.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX-kunder forhindrer 450.000 ton madspild i 2025

22.04.2026Hans Schourup A/S

Sponseret

AGV vs. AMR – måske er det ikke længere et enten/eller?

21.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Måske har du allerede spottet det?

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Systematiseret risikoledelse efter DS/ISO 31000

Et væsentligt krav i ISO ledelsessystemstandarderne er, at man som certificeret virksomhed skal etablere en systematisk tilgang til at arbejde med risici i ledelsessystemet – også kaldet Risk Thinking.

Dato

10.06.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Sådan forstår, opnår og forbedrer du din EcoVadis-vurdering

EcoVadis er i dag en af de mest anvendte platforme til vurdering af virksomheders bæredygtighedsindsats og anvendes bredt på tværs af brancher verden over.

Dato

10.06.2026

Tid

10:00

Bredana Axcite A/S
Webinar
Få ens priser på tværs af markeder, valutaer og kanaler med Unified Pricing Management

Vil du også gerne bruge mindre tid på prisvedligeholdelse og mere tid på salg? Med UPM, Generic Currency og API er du sikret de korrekte kundespecifikke priser på tværs af alle interne og eksterne systemer.

Dato

10.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

nShift
Webinar
Webinar: Send nemt pakker med flere transportører

Det behøver ikke at tager ugevis at skifte transportør

Dato

10.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training (Online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the purpose of the online APQP4WIND Specialist Refresher Training is to update and refresh knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind the changes, and to stimulate and mobilize the participants further for implementation.

Dato

11.06.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training (Online)

The main purpose of the APQP4WIND Management Awareness Refresher Training is to update and refresh your knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it from a management perspective.

Dato

11.06.2026

Sted

Online