Amazon siger helle for Treasure Truck

Amazon sikrer sig, at ingen kan kopiere virksomhedens ’Treasure Truck’ med nyt patent.

Amazon fortsætter med at sikre sig, at ingen kan stjæle virksomhedens gode - og kreative - idéer..

24.01.2017

SCM.dk

Men lad dig ikke narre. Selvom vi ikke er er oppe i de højere luftlag, er idéerne af den grund ikke nødvendigvis mere realistiske eller mindre skøre.

Amazon har nemlig fået patent på sin såkaldte Treasure Truck, en foodtruck-lignende lastbil, der kører rundt i Seattle med begrænsede slagtilbud på eksempelvis Gopro-kameraer og surfbrædder. Se den farvestrålende lastbil her – men husk, du må ikke kopiere den.

Det andet nye Amazon-patent er et særligt motorvejsnet, der kan styre selvkørende biler og lastbiler. Formålet med vejnetsystemet er specifikt at navigere selvkørende biler, når de kører i vendbare vejbaner – altså vejbaner, der kan have trafik i begge retninger afhængig af flowet.

Normalt signalerer digitale skilte den aktuelle kørselsretning, men de skilte kan de autonome biler ikke læse. Netværket skal altså kunne afhjælpe med dette.

Læs også: Renault designer 3D-printet lastbilmotor

Derudover skal vejnettet kunne guide de selvkørende køretøjer til at vælge de ”bedste” vejbaner afhængig af det enkelte køretøjs rute og trafikken.

-CHM

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny Toyota Traigo48-serie med uovertruffent design og banebrydende ydeevne

Apport Systems A/S

Sponseret

Lagerstyring på autopilot - få dit lager til at tænke selv

Relateret indhold

29.04.2025SCM.dk

Virksomheder frygter politisk vold og uro

28.04.2025SCM.dk

Toldkrig truer vækst – IMF nedjusterer globale prognoser

25.04.2025Global AGV

Sponseret

Mød Global AGV på ROBOTBRAG

24.04.2025SCM.dk

DTU-startups tiltrækker 1,8 milliarder i venturekapital i 2024

24.04.2025SCM.dk

Hg Capital opruster i IFS – værdi 112 milliarder kroner

23.04.2025SCM.dk

DSV styrker topledelsen før Schenker-overtagelse

23.04.2025SCM.dk

Dachser opruster søfragt i Norden med ny leder

18.04.2025SCM.dk

Dollaren vakler: Investorer flygter ikke længere mod USA i krisetider

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle