Bæredygtighedskrav er en stor mundfuld for SMV’er

Johnsens Metalteknik er en lille leverandør til Linak, der fra 1. januar 2023 skal efterleve den tyske bæredygtighedslov LsKG. Det betyder, at Johnsens Metalteknik med 10 medarbejdere også skal efterleve LsKG. Det har medført store kvaler og mange spørgsmål.

”Vi vil selvfølgelig gerne imødekomme Linaks ønske om at efterleve den tyske bæredygtighedslov LsKG, og det skal også nok lykkes os. Men det er saftsume en stor mundfuld for en mindre virksomhed som vores”, fortæller Tina Johnsen. Arkivfoto..

27.01.2023

Poul Breil-Hansen, SCM.dk

Johnsens Metalteknik beskæftiger 10 medarbejdere og har leveret metalkomponenter til Linak siden 1990. Virksomheden leverer spåntagning og fræsning samt CNC-drejning af emner i stål, rustfrit stål, aluminium, messing og plast i seriestørrelser fra 1 til 20.000. De leverer også arbejdstegninger på emner, der ikke er udstyret med en tegning og arbejder for øvrigt i diameterstørrelser på 4 til 80 millimeter.

Johnsens Metalteknik er med andre en ekstremt fleksibel leverandør, der er klar til at smide alt mellem hænderne for at service kundernes ønsker. Virksomheden er et godt eksempel på de mange underleverandører, der præger dansk erhvervsliv – underleverandører præget af højt fagligt samt teknologisk niveau og ekstrem serviceorientering.

Det svære spørgeskema
Johnsens Metaltekniks store kunde Linak har efter forespørgsel fra en stor tysk kunde besluttet at efterleve den tyske bæredygtighedslov LsKG. Det betyder, at Linaks leverandører også skal efterleve LsKG.

Linak havde to muligheder for at bede leverandører leve op til LsKG:

1. Bede leverandører underskrive en COC (certificate of conformity, en slags erklæring, red.). Fordelen er, at det er meget enkelt at administrere og meget lidt ressourcekrævende. Ulempen er, at det ikke sikrer ’forpligtende engagement’ og ikke omfatter en risikovurdering.
2. Udarbejde et selvevalueringsskema med kontrolspørgsmål. Fordelen er, at Linak kan skræddersy et spørgeskema og indarbejde risikovurdering. Desuden kan løsningen forberedes til det kommende EU-direktiv. Ulempen er, at der vil være mangeartede svar at skulle tage stilling til og evaluere.

Linak valgte løsning nummer 2 og valgte at indarbejde LsKG som en del af kvalitetskontrakten (code of conduct) med leverandører.

Tina Johnsen er administrerende direktør og ejer af Johnsens Metalteknik, og hun var en af mange modtagere af Linaks selvevalueringsskema.

SMV’er og de begrænsede ressourcer
”Jeg modtog en epost med selvevalueringsskemaet, og jeg må indrømme, det var en stor mundfuld blot at forstå, hvad det hele går ud på. Vi ønsker naturligvis ikke at krænke menneskerettigheder eller forurene miljøet. Men hvordan dokumenterer vi det helt præcis og håndgribeligt?”, fortæller Tina Johnsen. Det fortalte hun om på konferencen ”Hvordan forbereder SMV’er sig på bæredygtighed og forstyrrelser i forsyningskæderne?” den 8. december 2022 på SDU i Kolding.

”Skemaet afledte mange spørgsmål hos mig. Jeg kunne se, jeg havde 14 dage til at svare på skemaet. Men nu er det sådan, at i en virksomhed som vores med kun 10 medarbejdere og en ekstrem kundeserviceorientering har vi alle mange kasketter på og hjælper hinanden i hverdagen. Den ene dag er jeg på lageret, fordi der er sygdom. Den anden er jeg på en maskine i produktionen, fordi der er pres på. Jeg skal samtidig modtage og behandle kundeordrer, planlægge produktion, købe ind, bogføre bilag og alt det andet, som hører til en daglig drift med fuldt drøn på”, fortæller Tina Johnsen.

Læs også: Månedens udfordring: Bæredygtighed og fastholdelse af medarbejdere er topprioritet

Nogle af de spørgsmål, Tina Johnsen stillede sig selv i forbindelse med efterlevelse af LsKG og spørgeskemaet, lød:

• Hvad indebærer LsKG, og hvad betyder det helt konkret?
• Hvordan får jeg oversat budskabet fra engelsk til dansk?
• Hvordan forstår jeg budskabet fuldt ud – er jeg sikker på, jeg forstår det korrekt?
• Hvad er mine forpligtelser?
• Kan jeg nå at svare på alle disse krævende spørgsmål på 14 dage?
• Kan jeg søge ekstern hjælp til at forstå LsKG?
• Vil der komme andre kunder og efterspørge dette?
• Lever vi op til det, der bliver spurgt?
• Har vi dokumenteret vores politik godt nok?
• Er de danske normer og værdier gode nok i sig selv – eller skal der mere til?

Den store mundfuld
”Vi vil selvfølgelig gerne imødekomme Linaks ønske om at efterleve den tyske bæredygtighedslov LsKG, og det skal også nok lykkes os. Men det er saftsume en stor mundfuld for en mindre virksomhed som vores. Jeg må sige, jeg er glad for den ’ordbog over bæredygtighedsbegreber’, som Linak har udarbejdet. Bare det at få styr på betydning af og indhold i de hundredvis af termer som for eksempel COC, CSR, PPAP, APV, AKP, CMRT, RoHS, REACH, Iso9001 etcetera, der flyver rundt i bæredygtighedsverdenen, er en stor udfordring”, fortæller Tina Johnsen.

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Efter 20 år med samme truckmærke sender lagerchef stafetten videre hos INOX

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Denne artikel er del af et tema:

Tema om scope 3 februar 2023

Relateret indhold

18.08.2026Consafe Logistics

Sponseret

Anna Jäger bliver ny CMO hos Consafe Logistics

17.08.2026SCM.dk

Rekordmange virksomhedshandler trods global usikkerhed

SCM.dk

Danske Rederier: Pirat-aktiviteter ud for Somalia vokser

SCM.dk

IVECO-veteran takker af efter 40 år

07.08.2026SCM.dk

Speditionselev fra H. Daugaard vinder DI-lærlingepris

06.08.2026SCM.dk

Rekordmange konkurser i USA øger eksport­risikoen

03.08.2026SCM.dk

Stabil ingeniørsøgning styrker fremtidens forsyningskæder

31.07.2026SCM.dk

Nyt center skal styrke ledelse i kriser

17.07.2026SCM.dk

Lager- og transportmedarbejdere søger sjældnere hjælp

16.07.2026SCM.dk

SMV’er skal tænke nyt for at tiltrække fremtidens arbejdsmarked

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

24.08.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

24.08.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

25.08.2026

Sted

Fredericia

Dansk Standard
Kursus
Bliv intern auditor for informationssikkerhed – ISO/IEC 27001 – 2 dage

På dette kursus lærer du at auditere et ledelsessystem for informationssikkerhed. Du får metoder til at etablere det interne auditprogram samt til at planlægge og udføre de enkelte audits. Kurset tager udgangspunkt i vejledningen ISO/IEC 27007.

Dato

25.08.2026

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

26.08.2026

Sted

Vejle

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

26.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup