Blue Water fyrer topchef

En af Danmarks største transportvirksomheder, Blue Water Shipping, har fyret Kim Hedegaard Sørensen som CEO. Bestyrelsesformand og grundlægger Kurt Skov tager midlertidigt over.

22.01.2016

SCM.dk

Efter godt tre år på posten som topchef for Blue Water Shipping, Danmarks næststørste transportvirksomhed kun overgået af DSV, fratræder CEO Kim Hedegaard Sørensen sin stilling ved udgangen af denne måned. Det meddeler virksomheden på sin hjemmeside.

Et ”forskelligt syn på dele af den fremtidige strategi” angives som den officielle grund for fyringen af Kim Hedegaard Sørensen, der tiltrådte 1. december 2012. Esbjerg-selskabets stifter, ejer og nuværende bestyrelsesformand Kurt Skov overtager midlertidigt topposten indtil en mere permanent afløser er fundet.

Læs også: Blue Water Shipping bygger kæmpe godsterminal

"Kim Hedegaard Sørensen har i løbet af sine godt og vel tre år her bidraget til at styrke Blue Water Shipping på en række områder. Jeg har personligt været glad for samarbejdet, da Kim både som person og leder er dygtig og et ordentlig menneske. Jeg er glad for, at vi skilles i gensidig respekt og som gode venner", siger Kurt Skov i en pressemeddelelse.

-AK

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny Toyota Traigo48-serie med uovertruffent design og banebrydende ydeevne

Apport Systems A/S

Sponseret

Lagerstyring på autopilot - få dit lager til at tænke selv

Relateret indhold

29.04.2025SCM.dk

Virksomheder frygter politisk vold og uro

28.04.2025SCM.dk

Toldkrig truer vækst – IMF nedjusterer globale prognoser

25.04.2025Global AGV

Sponseret

Mød Global AGV på ROBOTBRAG

24.04.2025SCM.dk

DTU-startups tiltrækker 1,8 milliarder i venturekapital i 2024

24.04.2025SCM.dk

Hg Capital opruster i IFS – værdi 112 milliarder kroner

23.04.2025SCM.dk

DSV styrker topledelsen før Schenker-overtagelse

23.04.2025SCM.dk

Dachser opruster søfragt i Norden med ny leder

18.04.2025SCM.dk

Dollaren vakler: Investorer flygter ikke længere mod USA i krisetider

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle