Chr. Hansen vil danse tango med markedet

Chr. Hansen A/S har i sin nye forsyningskædestrategi valgt at tage udgangspunkt i markedets rytme. Målet er at komme til at ”swinge i samme takt” som kunderne. Lykkedes det, opnår virksomheden en unik fleksibilitet og en indbygget risikostyring.

16.09.2008

SCM.dk

Logistik og Supply Chain Management er på mange måder dilemmaernes holdeplads. Optimér leveringstiden og –præcisionen men reducér lagerbinding og omkostninger! Det er jo ikke muligt, fordi det i sagens natur er indbyggede modsætninger - eller er det? Chr. Hansen A/S har sat sig for at ophæve logistikkens tyngdelov ved at fastholde leveringspræcision, men under andre vilkår, samt præstere bedre forsyningssikkerhed for kunden, lavere lagerbindinger og lavere omkostninger på samme tid. Det fortæller Chr. Hansen A/S om på Den Danske Logistikkonference den 23. oktober 2008.
”Vores sikkerhed skal i fremtiden ikke være baseret på lager, men være baseret på fleksibilitet og øget markedsindsigt”, fortæller Vice President i Global Logistics Asger Rønnow fra Chr. Hansen. Han tilføjer:
”Det er naturligvis ikke noget, vi implementerer på seks måneder. Det er en årelang proces, som vi kun lige har taget hul på. Men de første kundeprojekter ser lovende ud og støtter vores tillid til, at det kan lade sig gøre at gøre det logistikmæssigt umulige”.

Tæt på markedet
Chr. Hansens nye Supply Chain-strategi er dermed et godt eksempel på professor Mahender Singhs idéer om at basere forsyningskædestrategien på markedets og kundernes bevægelser frem for på data, historik, forecasts og best practices (se artiklen ”Der er ingen genveje til fremtidens vinderstrategier” i denne udgave af Supply Chain Magasinet).

Skærpede krav til lagerbinding
Udviklingen af den nye Supply Chain-strategi er foregået i løbet af 2007, og de første projekter blev søsat i efteråret 2007. Baggrunden for den nye strategi var et ejerskifte i 2005, hvor Chr. Hansen blev solgt af Lundbeck-fonden til den franske kapitalfond PAI Partners. Det medførte store ændringer for både forretningsstrategien og organisationen. Det betød blandt andet skærpede krav til at reducere arbejdskapitalen, hvilket for Supply Chain først og fremmest betyder lavere lagerbindinger. Chr. Hansen har de sidste år oplevet en vækst på cirka 10 %. I fremtiden skal væksten fortsat være på det niveau, mens væksten i omkostningerne og lagerbinding skal være relativt lavere.

Pakke-til-ordre og pakke-til-forbrugsrytme
”Den nye Supply Chain-strategi indfører helt nye produktions- og forsyningsprincipper for hele værdikæden. Vi vil ændre forsyningskæden til at pakke-til-ordre frem for at producere-til-lager. Det betyder, at vi skubber dekoblingspunktet bagud i kæden til bulk-komponenter. Efter det nye princip sker forarbejdningen af bulk-komponenterne i princippet først, når der er et konkret markedsbehov”, fortæller Asger Rønnow.
Chr. Hansen går altså fra en skub-produktion til en træk-produktion, hvor kundernes forbrugsrytme og aktuelle efterspørgsel er det styrende princip i forsyningskæden. Det indebærer en række fordele, hvor en af de største er mindre varians i kæden. Ifølge Asger Rønnow er stor varians kilde til en masse dyr spild i form af tid, omstillinger, fejl, sikkerhedslagre etc.

Lager på -55 grader
En anden markant fordel er, at Chr. Hansen i højere grad vil levere direkte til kunden fra virksomhedens produktionsfabrikker og derved reducere mængden af varer på lagrene ved produktionsfaciliteter og specielt Chr. Hansens decentrale lagre i datterselskaberne. Chr. Hansen producerer ingredienser til fødevareproduktion og tager i dette projekt udgangspunkt i frosne bakteriekulturer til produktion af ost og yoghurt. Bakteriekulturerne skal opbevares ved minus 55 grader. Etablering af et nyt lager er en investering på et to-cifret millionbeløb. Samtidig er driften af lagrene dyre, idet de på grund af temperaturen er manuelle lagre, hvor håndteringen er både dyr og arbejdsmiljømæssigt udfordrende. Hver gang Chr. Hansen kan levere en forsendelse af varer direkte til kunden, opnår virksomheden altså betydelige drifts- og arbejdsmiljømæssige optimeringer.

Kommunikation og psykologi
”Det er naturligvis ikke noget, man bare indfører. Chr. Hansen er et veletableret, globalt firma med mange faste rutiner for, hvordan ting udføres. Forandringer af denne kaliber kræver massive investeringer i møder og kommunikation med sælgere, landechefer og kunder”, fortæller Asger Rønnow.
Han fremhæver netop kommunikationen som det væsentligste virkemiddel for at implementere den nye Supply Chain-strategi. Asger Rønnow bruger en stor del af sin tid på at rejse rundt og ”sælge” den nye strategi til sælgere, landechefer og produktchefer.
”Det handler utrolig meget om psykologi i forhold til de kundevendte dele af vores organisation. Forudsætning nummer ét for, at den nye strategi kan blive til virkelighed er, at sælgere og landechefer kan blive trygge ved de nye principper og overbeviste om, at det vil gavne kunderelationen frem for at skade den. Mit arbejde lige nu består i høj grad af at få så mange ambassadører for den nye strategi som muligt, så de kan hjælpe med at få den solgt ind til den øvrige kundevendte organisation”, fortæller han.

Horisontal integration
Den nye Supply Chain-strategi indebærer en ny form for samarbejde med kunderne, hvor grænsefladen mellem Chr. Hansen og kunderne bliver større. Før blev relationen håndteret af en sælger og en indkøber. I dag er der en tættere dialog mellem planlæggere inden for produktion og logistik mellem Chr. Hansen og større kunder end tidligere. Der er altså tale om et meget mere horisontalt samarbejde mellem kunde og Chr. Hansen. Det har blandt andet resulteret i VMI-samarbejde (Vendor Managed Inventory, leverandørstyret lager) med flere af virksomhedens store kunder.
”Det har vist sig at åbne op for nye muligheder og give gode resultater. Der sker interessante fremskridt og en spændende idéudvikling, når fagfolk møder fagfolk på tværs af virksomhedsgrænserne”, fortæller Asger Rønnow.
Men han peger også på, at det kræver nye kompetencer i Supply Chain-organisationen. Der er i dag brug for bedre kommunikationskompetencer. Evnen til at relatere og forklare kompleksiteten på en forståelig måde er langt mere efterspurgt end tidligere.

Håndtering af 30 tons fjernet
Asger Rønnow nævner et kundesamarbejde med en stor engelsk kunde som eksempel. Her er det indtil videre lykkedes at etablere en ordning, hvor Chr. Hansen leverer varer hver uge direkte fra fabrikken i Avedøre. Sker der afvigelser, har Chr. Hansen forpligtet sig til at reagere meget hurtigt, idet kundens produktion, som er bearbejdning af mælk til ost og yoghurt, er fuldstændig afhængig af Chr. Hansens produkter. Det har resulteret i, at Chr. Hansen har fjernet den manuelle håndtering af 30 tons produkter på virksomhedens engelske lager. En meget håndfast besparelse.

Konkurrenceparameter
”Vores forsyningskæde er meget udstyrstung og kræver store investeringer. Men 80 % af investeringen ligger før dekoblingspunktet, mens kun 20 % af investeringen ligger efter. Investeringer downstream er altså relativt billigere. Derfor planlægger vi yderligere investeringer, som støtter vores strategi om at reducere kompleksiteten efter dekoblingspunktet”, fortæller Asger Rønnow og tilføjer:
”Det vil gøre os lettere, hurtigere og billigere. Det er ikke kun en omkostningsmæssig fordel, men vil også skabe konkurrencemæssige fordele, fordi vi altid vil være i stand til at følge markedet”.
-PBH

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Descartes

Sponseret

Pakkeboom stiller nye krav til toldbehandling

Relateret indhold

23.10.2026SCM.dk

Forsyningskæder har radikalt skiftet design de sidste seks år

20.10.2026Swisslog

Sponseret

Swisslog moves into new headquarters in Aarau

SCM.dk

Medicinalindustriens lavere vækst udfordrer dansk økonomi

SCM.dk

Dansk specialist runder de 1.000 palleteringsanlæg

16.10.2026SCM.dk

LEGO-topchef hædres for vækst og bæredygtig omstilling

06.10.2026SCM.dk

Danmark skiller sig ud med høj vækst og stærk AI-parathed

05.10.2026SCM.dk

Disse 5 supply chain områder vil vægte mest i de næste 5 år

02.10.2026TECSYS A/S

Sponseret

Sådan bygger du en business case for WMS, som ledelsen kan sige ja til

29.09.2026Dansk Standard

Sponseret

Ny global standard gør madspild til en forretningsmulighed

29.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

En jobsøgende kan aflæse jeres arbejdsmiljø på få minutter

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.11.2026

Sted

On-Demand Webinar

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental in English (CQI and IRCA certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Environmental Management Systems in accordance to the ISO 14001:2026 standard.

Dato

02.11.2026

Sted

Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA) English

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

02.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor (CQI and IRCA certificed)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of information security management systems in accordance to the ISO 27001:2022 standard.

Dato

02.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Seminar
ISO 13485 Inspirationsseminar

ISO 13485 Inspirationsseminaret giver dig forståelse for indholdet og opbygningen af ISO 13485 standarden, som specificerer kravene til kvalitetsledelsessystemer i organisationer, som er involveret i et eller flere stadier af cyklussen for medicinsk udstyr.

Dato

02.11.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

02.11.2026

Tid

08:30

Sted

Online