Danmark skal satse klogt i det globale batterikapløb

Ny rapport peger på tre indsatsområder, hvor Danmark kan styrke sin rolle og udnytte sine styrker i den grønne omstilling

Foto: 123rf.com

28.05.2025

SCM.dk

Elektrificeringen af transport og industri driver en eksplosiv vækst i efterspørgslen på genopladelige batterier. Men med Kina og USA i førersædet risikerer Danmark og Europa at blive reduceret til tilskuere i et marked, der bliver centralt for den grønne omstilling. 

I en ny rapport kortlægger Teknologisk Institut mulighederne og peger på tre konkrete veje, hvor Danmark kan skabe værdi og sikre sin position.

”I rapporten kortlægger vi markedet og peger på konkrete løsninger. Der er flere veje fremad til at øge Danmarks bidrag til en cirkulær batteriøkonomi, styrke forsyningssikkerheden og skabe nye vækstmuligheder for danske virksomheder”, siger Mikkel Agerbæk, direktør i Teknologisk Institut – Materialer, ifølge Metal Supply.

Rapporten Batterier i Cirkulær Økonomi fremhæver, at Danmark ikke skal forsøge at konkurrere direkte med store batterinationer på volumen. I stedet skal vi satse, hvor vi har et forspring, og hvor vi kan levere løsninger med høj specialisering og teknologisk dybde.

Tre veje til en stærkere position

Første anbefaling fra rapporten er at investere i genanvendelsesanlæg og teknologi, der kan udvinde råstoffer som litium og kobolt fra udtjente batterier. Det kan mindske Danmarks og Europas afhængighed af import og samtidig reducere klimaaftrykket. Danmark har allerede erfaring med cirkulær økonomi og kan udnytte dette som afsæt.

Dernæst peger rapporten på nicheproduktion. I stedet for masseproduktion kan Danmark udvikle skræddersyede batteriløsninger til fx byggeri, sundhedsteknologi og industriel lagring. Her har vi stærke forskningsmiljøer, innovative virksomheder og en tradition for samarbejde mellem erhvervsliv og offentlige aktører.

Endelig understreges vigtigheden af politisk handling. EU’s nye batteriforordning med krav til genbrug og producentansvar er et vigtigt første skridt. Men det er afgørende, at Danmark bakker op med regulering og investeringer, der gør det muligt for virksomhederne at tage del i markedet og udnytte de nye rammevilkår.

”Danmark kan ikke konkurrere med Kina på volumen, men vi kan udvikle højteknologiske løsninger, der skaber værdi i nichemarkeder. Vi har stærke forskningsmiljøer og innovative virksomheder, der kan drive udviklingen”, siger Mikkel Agerbæk.

- lhs

Bureau Veritas

Sponseret

Ekstern sikkerhedsrådgivning hos Blue Water Shipping

SSI Schäfer

Sponseret

SSI SCHAEFER samarbejder med Coop om et af Europas største automatiserede distributionscentre

Relateret indhold

31.10.2025SCM.dk

150 ledere og futurister peger mod en ny verdensorden

29.10.2025SCM.dk

Betonproducent reducerer CO2-udledning i værdkæden med 22 procent

28.10.2025SCANLOX ApS

Sponseret

Når uhyggen sniger sig ind i logistikken

27.10.2025Roima Intelligence

Sponseret

Kom med til årets Supply Chain Sessions

24.10.2025SCM.dk

Ro på! Omnibussen er ikke død

24.10.2025SCM.dk

Toldstyrelsens henter 110 millioner i efterkontrol

23.10.2025SCM.dk

Tysk tøven kan true Europas grønne førerposition

21.10.2025KUKA Nordic AB

Sponseret

KUKA Nordic byder XIO A/S velkommen som ny systempartner

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljø (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af miljøledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 14001:2015.

Dato

27.10.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

31.10.2025

Tid

09:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
E-læringskursus: ISO 37001 Lead Implementer

Behersk implementering og ledelse af et antibestikkelsessystem (ABMS) baseret på ISO 37001

Dato

01.11.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
E-læringskursus: ISO/IEC 27001 Lead Implenter - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer med den internationale certificering i informationssikkerhed, ISO/IEC 27001 Lead Implementer

Dato

01.11.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
E-læringskursus: ISO/IEC 42001 - Lead Implementer

Behersk den viden og de færdigheder, der kræves for at fungere som specialist i kunstig ingtelligens (AI) baseret på kravene i ISO/IEC 42001.

Dato

01.11.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001: Diplomkursus i informationssikkerhed

På dette kursus får du hjælp til at få et effektivt ledelsessystem for informationssikkerhed med ISO 27001, som passer til din virksomheds behov.

Dato

03.11.2025

Sted

Nyborg Strand, Østerøvej 2, 5800 Nyborg