Danmark skal satse klogt i det globale batterikapløb

Ny rapport peger på tre indsatsområder, hvor Danmark kan styrke sin rolle og udnytte sine styrker i den grønne omstilling

Foto: 123rf.com

28.05.2025

SCM.dk

Elektrificeringen af transport og industri driver en eksplosiv vækst i efterspørgslen på genopladelige batterier. Men med Kina og USA i førersædet risikerer Danmark og Europa at blive reduceret til tilskuere i et marked, der bliver centralt for den grønne omstilling. 

I en ny rapport kortlægger Teknologisk Institut mulighederne og peger på tre konkrete veje, hvor Danmark kan skabe værdi og sikre sin position.

”I rapporten kortlægger vi markedet og peger på konkrete løsninger. Der er flere veje fremad til at øge Danmarks bidrag til en cirkulær batteriøkonomi, styrke forsyningssikkerheden og skabe nye vækstmuligheder for danske virksomheder”, siger Mikkel Agerbæk, direktør i Teknologisk Institut – Materialer, ifølge Metal Supply.

Rapporten Batterier i Cirkulær Økonomi fremhæver, at Danmark ikke skal forsøge at konkurrere direkte med store batterinationer på volumen. I stedet skal vi satse, hvor vi har et forspring, og hvor vi kan levere løsninger med høj specialisering og teknologisk dybde.

Tre veje til en stærkere position

Første anbefaling fra rapporten er at investere i genanvendelsesanlæg og teknologi, der kan udvinde råstoffer som litium og kobolt fra udtjente batterier. Det kan mindske Danmarks og Europas afhængighed af import og samtidig reducere klimaaftrykket. Danmark har allerede erfaring med cirkulær økonomi og kan udnytte dette som afsæt.

Dernæst peger rapporten på nicheproduktion. I stedet for masseproduktion kan Danmark udvikle skræddersyede batteriløsninger til fx byggeri, sundhedsteknologi og industriel lagring. Her har vi stærke forskningsmiljøer, innovative virksomheder og en tradition for samarbejde mellem erhvervsliv og offentlige aktører.

Endelig understreges vigtigheden af politisk handling. EU’s nye batteriforordning med krav til genbrug og producentansvar er et vigtigt første skridt. Men det er afgørende, at Danmark bakker op med regulering og investeringer, der gør det muligt for virksomhederne at tage del i markedet og udnytte de nye rammevilkår.

”Danmark kan ikke konkurrere med Kina på volumen, men vi kan udvikle højteknologiske løsninger, der skaber værdi i nichemarkeder. Vi har stærke forskningsmiljøer og innovative virksomheder, der kan drive udviklingen”, siger Mikkel Agerbæk.

- lhs

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

12.03.2026SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

11.03.2026SCM.dk

L’Oréal vil lave emballage af fanget CO2

Annonce

SCM.dk

AI og automatisering ændrer spilleregler for ledelse af forsyningskæden

SCM.dk

FDE Fonden åbner for støtte til fremtidens vejgodstransport

09.03.2026SCM.dk

Hæder til Jungheinrich for fremragende produktdesign

05.03.2026SCM.dk

Sammenhængskraft: Usynlig fødselar fylder 100 år

27.02.2026SCM.dk

Ingeniører og IT-specialister er i høj kurs for headhuntere

26.02.2026SCM.dk

Mangel på kollegaer presser danske medarbejdere

24.02.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Væksten forsætter, vi styrker det administrative team

23.02.2026SCM.dk

Handelskrig: USA fjerner told og indfører en ny

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

17.03.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

17.03.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001 Intern Auditor

På ISO 27001 Intern Auditor bliver du ekspert i, hvordan du udfører interne audits med planlægning, udførelse og rapportering i henhold til kravelementerne i ISO 27001 standarden og Annex A kravskema samt den generiske auditstandard, ISO 19011.

Dato

18.03.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

18.03.2026

Sted

Odense

BITO Storage Systems Nordic A/S
Netværksmøde
BITO inviterer til Teradyne Robotics Logistics Day 2026

Kom med til spændende logistikdag i Jönköping i samarbejde med bl.a. Universal Robots og MiR og oplev den nyeste teknologi inden for automatisering, cobots og intralogistik

Dato

18.03.2026

Tid

09:00

Sted

GRO36 - Huskvarnavägen 82, 554 66 Jönköping

9altitudes Danmark A/S
Netværksmøde
Konference: PTCuser årsmøde

Digital produktudvikling står midt i en forandring, hvor kravene til dokumentation, bæredygtighed, varianthåndtering og sammenhængende processer kun bliver større. Mange virksomheder oplever, at deres CAD- og PLM-løsninger rummer et stort potentiale – men at det kan være svært at omsætte funktioner og nye muligheder til reel forretningsværdi i hverdagen.

Dato

18.03.2026

Tid

09:30

Sted

Hotel Fredericia