DB Schenker-prisen uddelt for bedste SCM-afhandling

For 7. gang uddelte DB Schenker en pris for den bedste SCM-kandidatafhandling på CBS. Afhandlingen, der løb med sejren, omhandler e-aktioner i supply chains.

Det er 7. gang, at prisen på 10.000 kroner uddeles på CBS, og den blev overrakt af DB Schenker Logistics’ HR-manager i Danmark, Maria Haag Montiveros (th.), på vegne af DB Schenker Rail og DB Schenker Logistics. Foto: DB Schenker..

09.11.2015

SCM.dk

Igen i år har DB Schenker uddelt en pris for den bedste kandidatafhandling på cand.merc.-studiet i Supply Chain Management på CBS.

Dette års vindere af DB Schenker-prisen blev Benjamin Munk og Jeppe Kallesøe. De vandt prisen for afhandlingen "Evaluating e-auction use in the procurement process - A case study based on the Maersk Group". Med æren fulgte en check på 10.000 kroner.

Læs også: DB Schenker og Maersk i samarbejde om mindre CO2

Den vindende opgave fik karakteren 12. Og ifølge professor Britta Gammelgaard fra CBS er der tale om en afhandling, der virkelig kan bruges i praksis:  ”Afhandlingen bidrager med signifikant ny viden til SCM feltet omkring anvendelse af e-aktioner i supply chains. Afhandlingen har en total cost of ownership tilgang og konkretiserer anvendelsen af e-auktioner med en dynamisk og nuanceret værdi-forståelse for virksomhedens, indkøbsorganisationens, og leverandørnetværkets anvendelse af e-auktioner”, siger hun.

For at vinde prisen skal afhandlingen både have et højt akademisk niveau og give værdi til de mange mennesker, som i det daglige arbejder med logistik, planlægning, indkøb, produktion og produktudvikling i SCM-verdenen. Samtidig skal den være innovativ, have et globalt sigte, være praktisk relevant samt fremstå på et topprofessionelt niveau.

”Denne afhandling opfylder i høj grad disse kriterier. Der er tale om en afhandling, der er baseret på et yderst velfunderet datagrundlag, og som også har praktisk relevans. Benjamin Munk og Jeppe Kallesøe har på et meget solidt fundament anvendt SCM-teori på et spændende, fremtidsorienteret emne”, sagde Maria Montiveros, der er DB Schenker Logistics’ HR-manager i Danmark, i sin tale til vinderne.

De øvrige nominerede til DB Schenker-prisen var:

Julius Schmidt og Henrik Hornsyld med ”Integration of acquisitions in supply chain management”

Sofia Berglund med Annikken Bergem Nygaard med ”Managing relationships to manage supply chain risk: a multi-tier case study based on Western buyers and Indian suppliers”

Rikke Bro Kusk med ”Driving Freshness Improvements in Danish FMCG-Supply Chains”

Læs også: Årets bedste SCM-afhandling er fundet

Det er 7. gang, at DB Schenker uddeler prisen.

-SSM

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

05.06.2026SCM.dk

DI om vismandsrapport: Virksomheder oplever en anden hverdag

04.06.2026SCM.dk

Global kerneplatform understøtter KK Groups enorme vækst

SCM.dk

Praksisnær model tilbyder styrket cybersikkerhed i SMV’ers værdikæder

SCM.dk

Intelligent opladning skal aflaste presset elnet

29.05.2026Consafe Logistics

Sponseret

Cybersikkerhed i logistik er et ledelsesanliggende

27.05.2026SCM.dk

UNCTAD advarer om nye chok for verdensøkonomien

27.05.2026SCM.dk

SMV’er løfter erhvervstilliden trods usikkerhed

26.05.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Møbelkompagniet rykker endnu tættere på kunderne med nyt showroom

22.05.2026SIRIUS advokater I/S

Sponseret

Kære Bestyrelse – Kender I jeres digitale værdikæde?

20.05.2026SCM.dk

Toldspecialist går ind på det danske marked

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality in English (CQI and IRCA Certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Quality Management Systems in accordance to the ISO 9001:2015 standard.

Dato

15.06.2026

Sted

Kongens Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

15.06.2026

Sted

Odense

Context& A/S
Webinar
Digital sammenhæng skaber bedre handel

Gratis webinar med inspiration til handelsvirksomheder, der ønsker at reducere kompleksitet og gør AI anvendelig med ét samlet digitalt fundament.

Dato

16.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online - Microsoft Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

17.06.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Nyborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online