Der er langt fra forskning til praksis inden for SCM

En dansk undersøgelse konkluderer, at der er behov for mere SCM-viden, men også at der er meget lidt kontakt mellem forskere og praktikere. Forskerne bruger kræfterne på at publicere i akademiske tidsskrifter, mens praktikerne har for travlt med den daglige drift til at søge samarbejde med forskere.

”Der er tegn på, at SCM-forskere ikke i tilstrækkelig grad er i interaktion med virkeligheden, når nye forskningsprojekter defineres”, udtaler professor Jan Stentoft. Arkivfoto..

28.10.2020

Poul Breil-Hansen, SCM.dk

Undersøgelsen konkluderer, at praktikere oplever, at de mangler viden – men at de er presset af arbejdsbyrder og mangel på tid til at opsøge ny viden. Den er gennemført af professor Jan Stentoft fra Syddansk Universitet i maj 2020.

”Så på den ene side er der et behov for mere SCM-viden, men på den anden side kan dette ikke indfris som følge af arbejdsbelastningen. Dette bør være et fokusområde for såvel den enkelte medarbejder som for virksomheden som helhed for at sikre, at de rette kompetencer er i hus til at løse fremtidens udfordringer”, bemærker forfatteren til undersøgelsesrapporten.

Den konkluderer også, at praktikere og forskere ikke interagerer særlig meget. De to interaktionsformer, der scorer højest på en fem-punkts Likert-skala (score i parentes) er:
• Læsning om nye forskningsresultater om SCM på sociale medier (2,63), og
• anskaffelse og læsning af SCM-bøger (2,48).

”Begge disse interaktionsformer er passive. Med andre ord er der ikke kun lav interaktion, det er ovenikøbet to relativt passive interaktionsformer, der ligger i top”, lyder det i undersøgelsesrapporten.

Lav interaktion mellem teori og praksis
Forskeren fra SDU har set nærmere på, hvad der står i vejen for, at praktikere kan opnå ny og relevant viden fra SCM-forskningen. Praktikerne er i undersøgelsen blevet spurgt om, de opfatter, at SCM-forskerne har udfordringer med at være i interaktion med praktikere og derved sikre, at forskernes fokus har praktiske relevans, eller/og om praktikere opfatter, at forskerne har svært ved at formidle forskningsresultaterne.
Konklusionen er, som allerede nævnt, at den største barriere er, at praktikerne mangler tid til at samarbejde med forskerne (3,60 på Likert-skalaen). Den barriere bliver efterfulgt af to andre:
• Forskeres manglende kontakt med praktikere (3,40), og
• meget aktuel forskning bidrager ikke til at løse konkrete problemstillinger.

Læs også: Praktikere: SCM-forskning spiller ingen rolle i vores hverdag

Undersøgelsens forfatter bemærker: ”Der er således nogen indikation af, at SCM-forskere ikke i tilstrækkelig grad er i interaktion med virkeligheden, når nye forskningsprojekter defineres. ’Forskeres mangel på tid til at samarbejde med praktikere’ og ’SCM-forskere har generelt svært ved at forstå de praktiske problemer, der opleves’, opnår begge gennemsnitsværdier tæt på 3, hvilket til en vis grad underbygger pointen om manglende interaktion mellem SCM-forskere og praksis”.

Forskere måles på publiceringer
Forfatteren til undersøgelsen fremhæver i indledningen til rapporten, at fagområdet SCM altid har været meget praksisorienteret, men at der de seneste to årtier er sket en kraftig udvikling i retning af, at forskningen bliver mere akademiseret. Det er sket, fordi forskere på universiteter og business schools over hele verden i stigende grad bliver målt på, at de får videnskabelige artikler publiceret i anerkendte akademiske tidsskrifter – som stort set kun bliver læst af andre forskere. Forfatteren peger på, at mange er bekymrede for, at forskningen har skiftet fokus fra at producere viden til publicering af artikler – eller sagt på en anden måde: Fra at forbedre praksis til at forbedre forskerens egen karriere. Forfatteren fremhæver et citat fra bogen ”Return to Meaning: A Social Science with Something to Say” skrevet af Mats Alvesson et al i 2017, der lyder: ”Aldrig er der i menneskets historie blevet skrevet så meget med så lidt at byde på til så få”.


Om rapporten
Rapporten ”Praktisk relevant Supply Chain Management forskning: Praktikernes perspektiv” er udarbejdet af professor Jan Stentoft i maj 2020. Rapporten er baseret på en landsdækkende spørgeskemaundersøgelse, hvor i alt har 566 accepteret invitationen til at deltage, hvoraf 532 har leveret komplette besvarelser. Det fører til en besvarelsesprocent på 94%. Respondenterne fordeler sig med 19,4% kvinder og 80,6% mænd. 77,3% af respondenterne er 40 år eller ældre og 22,7% yngre end 40 år. 38,7% har en højeste uddannelse som ph.d., kandidat eller MBA. 31,6% har en HD eller en bachelorgrad som den højeste uddannelse, mens 29,7% har en erhvervsuddannelse, håndværksmæssig uddannelse, gymnasial uddannelse eller lignende. Hovedparten (86,3%) af respondenterne har mere end 10 års erhvervserfaring, mens 13,7% har mindre end 10 års erhvervserfaring. Hovedparten af respondenterne er produktionsvirksomheder (74,1%) efterfulgt af detailhandlere (7,3%), servicevirksomheder (7,3%), 3PL/transportvirksomheder (6,2%), grossister (3,6%) og konsulenter (1,1%), mens 0,4% har svaret ’andet’.

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Prøv næste generation af gaffeltrucks hos Toyota Material Handling i Vejle

Slimstock Nordic

Sponseret

An opinion Making Artificial Intelligence (AI) land in supply chain practice

Relateret indhold

18.09.2025Bureau Veritas

Sponseret

”Det er en stor tryghed”

16.09.2025Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Toyota Material Handling Danmark certificeret i LEAN Service Excellence

16.09.2025SCM.dk

Hvordan håndterer du bedst muligt de gigastore mængder data i forsyningskæden?

15.09.2025Inact ApS

Sponseret

Hans Følsgaard reducerer lageret med 30 millioner kroner

10.09.2025SCM.dk

Danske virksomheder justerer strategi i USA efter Trumps kursskifte

04.09.2025SCM.dk

Billigere dagligvarer og mere inspiration online

04.09.2025SCM.dk

Sådan forbedrer I resiliens i forsyningskæden i en forstyrret verden

02.09.2025Descartes

Sponseret

Descartes lancerer AI-løsning til mere effektiv screening af handelspartnere

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Seminar
ISO 14001 Inspirationsseminar

I løbet af ISO 14001 Inspirationsseminaret får du forståelse for ISO 14001 standarden og bliver i stand til at vurdere den miljømæssige bæredygtighed i din virksomheds miljøledelsessystem i forhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

18.09.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Dansk Standard
Kursus
Sæt dit ledelsessystem i drift

Med dette to-dages kursus bliver du klar til at udvikle, implementere og drive et effektivt ledelsessystem i din virksomhed

Dato

22.09.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Lokale 0, Göteborg Plads 1, 2150 Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

This 5 day course provides the knowledge and skills needed to organize and lead Environmental Management System audits.

Dato

22.09.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Next Generation QMS Assessment Course

Et virtuelt kursus, som er designet til at give dig en anerkendt metode til at evaluere din virksomheds kvalitetsledelsessystem (QMS) i forhold til best-practice og anerkendte standarder.

Dato

22.09.2025

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

22.09.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold til ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

22.09.2025

Tid

08:30

Sted

Middelfart