Det bedste hold vinder

Siemens Wind Power satser stærkt på leverandørsamarbejde som nøgle til konkurrencekraft. Det handler blandt andet om fokus på total cost og videndeling.

Siemens Wind Power er nummer et på havbaserede møller og nummer tre på landbaserede møller. Foto: Siemens..

16.05.2013

SCM.dk

Danske leverandører har ifølge Mogens Nyborg Pedersen en tendens til at betragte alle andre som konkurrenter og holder kortene alt for tæt til kroppen. Foto: Siemens..

Når Siemens AG går ind i nye brancher, og det gør de regelmæssigt, er det med et mål om at blive nummer et på verdensmarkedet på det pågældende felt.

Det gjaldt også, da den tyske industrigigant købte Bonus Energy i 2004 og etablerede Siemens Wind Power (SWP). I dag er SWP nummer ét på havbaserede møller og nummer tre på landbaserede møller, og alt tyder på at den fremtidige vækst er højere på havmøller end på landmøller.

Vindmølleindustrien er en relativ ung og umoden industri, og som ny industri er det nødvendigt selv at bygge forsyningskæder og leverandørbaser op fra grunden på samme måde som opbygningen af et fodboldhold. Spillerne skal trænes og udvikles med en samlet strategi, og det er samspillet mellem spillerne/leverandørerne, der giver konkurrencekraften.

Sådan lyder teorien i lærebøger og konsulentrapporter i hvert fald. Siemens AG har prøvet denne manøvre mange gange før i andre industrier, og har derfor et stort sæt kompetencer, metoder og erfaringer med i baggagen, som giver SWP en fordel.

Fra pris til holdspil
”Vi bevæger os lige nu fra at have været meget prisfokuseret i vores indkøb og leverandørrelationer til at blive mere fokuseret på total cost. Vi mener, at strategisk samarbejde med udvalgte leverandører, hvor vi arbejder med open book, shared risks og tidlig inddragelse af leverandørers viden i udviklingsprocessen er afgørende for, at vi kan fastholde og udvide vores markedspositioner i fremtiden”, fortalte Mogens Nyborg Pedersen, der er Head of Global Sourcing på seminaret ”Go Global – men hvordan?” den 13. marts arrangeret af CBS og Valcon.

Relationer skaber resultater
Hans ambition er, at den nye tilgang til leverandørsamarbejde skal resultere i:

  • Højere fleksibilitet og bedre reaktionsevne.
  • Bedre og mere træfsikker innovation på globalt plan.
  • Hurtigere gennemløbstider i udvikling af nye produkter, løsninger og ydelser (time-to-market).
  • Hurtigere gennemløbstider på produktioner.
  • Bedre udnyttelse af videns- og kapacitetspotentiale i den samlede kæde (supply chain management), som resulterer i både hurtigere, bedre og billigere leverancer/produkter.

Tidlig involvering af strategiske leverandører i udviklingsprocessen giver en bedre, hurtigere og billigere proces..

”Det er en lang rejse, men vi er i fuld gang med de første store skridt. Vi har udnævnt supplier development engineers og har valgt nogle undermoduler, hvor ingeniører, indkøbere og leverandører i fællesskab udvikler nye processer for samarbejde på et specifikt felt”, fortæller han og supplerer:

”Tillid og frit flow af viden mellem os og leverandører, men også indbyrdes mellem leverandører, der har fælleseje til snitflader i vores løsninger, er afgørende. Men det hindrer os ikke at fortsætte tætte målinger og test af leverancer, KPI’er og projektfremdrift, tillid udelukker ikke kontrol”.

Danske leverandører sidder på hænderne
Mogens Nyborg Pedersen registrerer, at danske leverandører er dårlige til at finde sammen i kompetenceklynger med andre danske leverandører, så de i fællesskab kan tilbyde en stærkere og mere sammenhængende løsning til store globale industriaktører som for eksempel SWP:

”Danske industrileverandører er mistænksomme og bange for tage nye spring og indgå samarbejder med kollegaer. De har en tendens til at betragte alle andre som konkurrenter og holder kortene alt for tæt til kroppen. Leverandører i andre lande er mere åbne og modige på dette felt, og det er en barriere for dansk erhvervsliv i den nye globale verdensorden”.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

12.05.2026SCM.dk

Told og geopolitik presser pharma-supply chains

04.05.2026SCM.dk

Nye emballageregler presser globale supply chains

SCM.dk

Forvent massive AI-drevne automatiseringer de kommende 5 år

SCM.dk

Mangel på elnet kan forsinke virksomheder i op til 10 år

17.04.2026SCM.dk

En branche råber på national råstofstrategi

15.04.2026SCM.dk

Hormuz-krise truer chipproduktion og AI-forsyning

14.04.2026SCM.dk

Shippingkrise i Golfen presser både søfolk og global handel

13.04.2026Inact ApS

Sponseret

Når kompleksitet kræver nye beslutninger: Sådan frigav Fritz Hansen 13,2 mio. kr. fra lageret

13.04.2026SCM.dk

Forsyningsforstyrrelser af gas, gødning og korn truer global forsyning

10.04.2026SCM.dk

AI-agenter flytter hegnspælene for CPO-rollen

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Lær at bruge ISO 27002

Hvis du åbner en standard og straks begynder at tænke på kaffe og slik, får lidt tunge øjenlåg og overvejer om det er tid til at male postkassen, så er dette webinar til dig.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer med den internationale personcertificering i informationssikkerhed, PECB ISO/IEC 27001 Lead Implementer.

Dato

08.06.2026

Sted

Comwell, Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 kursus målrettet offentlig forvaltning, stat, regioner og kommuner

Med NIS2-direktivet følger nye krav, der skal sikre et højt niveau af cybersikkerhed på tværs af EU-landene, og med den danske lovimplementering vil også den offentlige sektor skulle leve op til kravene.

Dato

08.06.2026

Sted

Copenhagen, Denmark

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

08.06.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Emballage og cirkulær økonomi

EU-regler og den nye (EU) 2025/40-forordning

Dato

08.06.2026

Sted

Nyborg

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

09.06.2026

Sted

3S, Fredericia