DI: Vigtigt med åbne grænser og flere selvtest

Regeringen ønsker at stramme restriktionerne, og Dansk industri understreger vigtigheden af ikke at lægge hindringer i vejen for erhvervsrejsende.

Underdirektør Peter Thagesen, Dansk Industri. Foto: Hans Søndergaard.

05.01.2022

SCM.dk

Sundhedsminister Magnus Heunicke har netop oplyst på et pressemøde, at regeringen ønsker at indføre krav om ny coronatest for rejsende, der ønsker at komme ind i Danmark. Han lovede dog undtagelser for for eksempel godstransport, og det er vigtigt, lyder det fra Dansk Industri (DI).

”Det er særdeles vigtigt, at varehandlen er undtaget. Det er for erhvervslivet, men det er det selvfølgelig også for alle de danskere, der i sidste ende skal modtage de varer, der kommer over grænserne med godstransporten”, siger Peter Thagesen, underdirektør for global handel og investeringer.

”Og så er det er afgørende, at græsependlere fortsat kan rejse til Danmark og passe deres arbejde uden krav om test”.

Læs også: Nu melder industrien også om begrænsninger i produktionen

Han udtrykker forståelse for, at sundhedsmyndighederne anbefaler bedre kontrol med indrejsende, når smitten stiger så voldsomt.

”Det vil dog være en klar fordel, hvis der er de samme krav om negativ test i alle EU-landene. Det vil skabe større gennemskuelighed for både turister og erhvervsrejse2, forklarer Peter Thagesen.

De nye restriktioner skal vedtages i Epidemiudvalget, inden de træder i kraft.

Giv også selvtest til virksomheder

På pressemødet blev det også oplyst, at 18-39-årige nu kan få boostervaccinen, og at testkapaciteten vil blive øget til 750.000 i alt daglige pcr-test og hurtigtest. Og så er der bestilt 65 millioner selvtest.

”Det er rigtig godt, at flere kan blive vaccineret, så vi undgår både smitte og krav om isolation. Vi skal ikke lukke samfundet ned, men gøre, hvad der skal til for holde det åbent”, siger Peter Thagesen, og fortsætter:

”Og så glæder det os meget, at der er millioner af selvtest på vej til Danmark, men vi undrer os over, at de kun skal gå til det offentlige. Det må da være lige så vigtigt, at virksomheder og deres medarbejdere får adgang til selvtest, så de kan bidrage til at holde smitten nede”.

DI foreslår, at selvtest skal være gratis og tilgængelige for både offentlige institutioner, virksomheder og privatpersoner.

- KCP

Bureau Veritas

Sponseret

Ekstern sikkerhedsrådgivning hos Blue Water Shipping

SSI Schäfer

Sponseret

SSI SCHAEFER samarbejder med Coop om et af Europas største automatiserede distributionscentre

Relateret indhold

31.10.2025amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Du kan ikke styre det, du ikke kan se: Håndtering af miljømæssige risici i globale forsyningskæder

30.10.2025SCM.dk

22 virksomheder omdanner data til forretningsressourcer

30.10.2025SCM.dk

Rekordmange ejerledere overvejer at sælge

27.10.2025Bureau Veritas

Sponseret

Ekstern sikkerhedsrådgivning hos Blue Water Shipping

24.10.2025SCM.dk

Vidensarbejdere: Arbejdslivet føles mere krævende end givende

23.10.2025amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

21.10.2025SCM.dk

5 genveje til succes som CSCO

16.10.2025SCM.dk

CSCO’er overvurderer egen effektivitet

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
E-læringskursus: ISO/IEC 42001 - Lead Implementer

Behersk den viden og de færdigheder, der kræves for at fungere som specialist i kunstig ingtelligens (AI) baseret på kravene i ISO/IEC 42001.

Dato

01.11.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
E-læringskursus: ISO/IEC 27001 Lead Implenter - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer med den internationale certificering i informationssikkerhed, ISO/IEC 27001 Lead Implementer

Dato

01.11.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
E-læringskursus: ISO 37001 Lead Implementer

Behersk implementering og ledelse af et antibestikkelsessystem (ABMS) baseret på ISO 37001

Dato

01.11.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001: Diplomkursus i informationssikkerhed

På dette kursus får du hjælp til at få et effektivt ledelsessystem for informationssikkerhed med ISO 27001, som passer til din virksomheds behov.

Dato

03.11.2025

Sted

Nyborg Strand, Østerøvej 2, 5800 Nyborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

03.11.2025

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001: Diplomkursus i informationssikkerhed

På dette kursus får du hjælp til at starte arbejdet med at få et effektivt ledelsessystem for informationssikkerhed, som passer til din virksomheds behov, med ISO 27001.

Dato

03.11.2025

Sted

Nyborg Strand, Nyborg