DSV ansætter 50-100 medarbejdere til at håndtere et ’no-deal’ brexit

Går Storbritannien ud af EU uden aftale kan blive kaotisk, lyder det fra DSV-direktør Jens Bjørn Andersen. Derfor har den snart fjerdestørste logistikkoncern i verden forberedt sig på at ansætte 50-100 toldeksperter.

”Det er klart, at Storbritannien ikke er det bedste sted at være lige nu. Det er et usikkert marked, og det bølger som en sinuskurve fra positivt til det modsatte”, siger Jens Bjørn Andersen til Ritzau Finans. PR-foto..

02.08.2019

SCM.dk

DSV indstiller sig så småt på, at Storbritannien forlader EU uden en aftale. Derfor vil den danske logistikvirksomhed hyrer 50-100 toldeksperter, der skal hjælpe med at håndtere den situation. Det fortæller DSV's topchef, Jens Bjørn Andersen, til Børsen:

Læs også: EU-Kommissionen godkender DSV’s Panalpina-opkøb

”Vi skal levere løsninger i et no-deal scenarie, der sagtens kan blive kaotisk. Ingen kan rigtig give sikre svar på, hvad der kommer til at ske. Bliver der trafikkaos hele vejen fra London til Dover? Skal alle transporter toldkontrolleres? Derfor kommer vi til at ansætte 50-100 toldspecialister i Danmark, Storbritannien og i vores øvrige centre”.

Midlertidigt handelsstop
Derudover spår han en midlertidig kortvarig opbremsning i samhandlen, når Storbritannien forlader EU.

”Det er klart, at Storbritannien ikke er det bedste sted at være lige nu. Det er et usikkert marked, og det bølger som en sinuskurve fra positivt til det modsatte”, siger Jens Bjørn Andersen til Ritzau Finans.

Læs også: DSV opdaterer sine etiske retningslinjer

Storbritannien udgør omkring fem procent af DSV's aktiviteter globalt.

- SDN

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Når gaffeltrucken koster mere end den giver

Hans Schourup A/S

Sponseret

Humanoide robotter – den næste game changer i logistik og produktion

Relateret indhold

29.12.2025Inact ApS

Sponseret

Rekordår hos Inact: “Vi har ramt noget, der virkelig gør en forskel for vores kunder.”

18.12.2025AGR

Sponseret

Økonomi i forsyningskæden kræver mere end omkostningskontrol

11.12.2025SCM.dk

Der er stadig langt mellem kvinderne i toppen af dansk erhvervsliv

11.12.2025SCM.dk

Månedens udfordring: Vores forsyningskæde skal kunne tilfredsstille mange forskellige behov

11.12.2025Inact ApS

Sponseret

Hvordan en kommerciel tilgang optimerede hele Frederiksen Scientific

08.12.2025Inact ApS

Sponseret

Wicked problems i supply chain

06.12.2025SCM.dk

Stort potentiale for håndtering af risikostyring og compliancekrav

05.12.2025SCM.dk

Danske familievirksomheder mærker voksende pres på omsætningen

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle