Efter tolv år uden fremskridt: Hvordan kommer shipping i mål?

Manglende regulering og usikkerhed om grønne brændsler har sat en stopper for shipping-industriens grønne omstilling. Industrien skruer på klimaplanen.

27.11.2024

SCM.dk

Shippingindustrien har i 12 år stået stille, når det gælder reduktion af CO2-udledninger. En ny rapport fra University College London (UCL) viser, at udledningerne fra 2018 til 2022 næsten nåede niveauet fra 2008, som er baseline for klimamålene.

Både manglende regulering og usikkerheden om de grønne brændsler, som meget af industriens klimastrategi er bundet op på, har resulteret i stagneringen. 

Forskerne fremhæver trods manglende fald i absolutte udledninger, at der er sket et relativt fald i perioden. På trods af en stigning på 80% i den globale handel siden 2008, er shipping-industriens udledninger ikke steget. Det er dog ikke tilstrækkeligt.

Usikkerhed, usikkerhed, usikkerhed

Grønt brændstof har vist sig ikke at være så nemt at få fingrene i som man ellers havde håbet på. Udviklingen af grønt brændstof har været langsommere end forventet og præget af tøvende investeringer fra energiselskaber, som har medført, at projekter er blevet skrinlagt eller forsinkede. 

Også reguleringen på området har spillet en rolle. Tristan Smith, professor i energi og maritim transport​ og hovedforfatter på rapporten, peger på, den svage regulering på området ikke giver rederierne tilstrækkelige incitamenter til at omstille sig.

“Det var naivt at tro, at industrien ville omstille sig selv på baggrund af et mål om at begrænse udledninger,” siger Tristan Smith til Finans.

Slutspurten mod målstregen

Hvordan shippingbranchen skal komme i mål, er endnu uvis. Rederierne justerer på deres klimastrategier for at møde den nye virkelighed, hvor man ikke kan se frem til et stort udbud af grønt brændstof. Der bliver i stedet satset mere bredt på forskellige løsninger som batterier og bio-LNG.

Dog er det tydeligt, at det grønne brændstof er fremtiden. Det kan ses på branchens store indkøb af e-metanol drevne skibe. 

Ifølge Tristan Smith er det dog begrænset, hvad grønne brændsler kan hente af reduktioner på kort sigt. Tiden til branchens 2030-klimamål på et 20 procent fald i udledninger siden 2008 er så knap, at reduktionerne må indhentes på effektiviseringer.

”Hvis vi skal indhente det tabte, så taler vi om årlige effektivitetsforbedringer på 3 pct. hvert år frem mod 2030. Det er realistisk med den rette regulering”, siger han til Finans.

- lhs

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Prøv næste generation af gaffeltrucks hos Toyota Material Handling i Vejle

Slimstock Nordic

Sponseret

An opinion Making Artificial Intelligence (AI) land in supply chain practice

Relateret indhold

17.09.2025SCM.dk

Kritik af IMOs Net-Zero klimamål tager til

17.09.2025SCM.dk

Flere virksomheder satser på fysisk post

17.09.2025SCM.dk

Afgifter og bøvl presser transportbranchen

16.09.2025SCM.dk

Sejler rundt med stadig flere tomme containere

16.09.2025SCM.dk

APM Terminals kræver milliarderstatning

16.09.2025SCM.dk

Toldkrig vender op og ned på globale fragtmønstre

15.09.2025SCM.dk

Maersk har erklæret Generel Average efter branden på Marie Maersk

12.09.2025SCM.dk

CMA CGM kopierer Maersk og afviser ekstra gebyrer før nye amerikanske afgifter

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Uddannelse
Kvalitetsleder

Kompetencegivende kvalitetslederuddannelse

Dato

18.09.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Seminar
ISO 14001 Inspirationsseminar

I løbet af ISO 14001 Inspirationsseminaret får du forståelse for ISO 14001 standarden og bliver i stand til at vurdere den miljømæssige bæredygtighed i din virksomheds miljøledelsessystem i forhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

18.09.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Implement Consulting Group
Webinar
Boost production scheduling efficiency with SAP PP/DS Boost production scheduling efficiency with SAP PP/DS

Effective PP/DS integration and advanced workload management

Dato

18.09.2025

Tid

10:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Next Generation QMS Assessment Course

Et virtuelt kursus, som er designet til at give dig en anerkendt metode til at evaluere din virksomheds kvalitetsledelsessystem (QMS) i forhold til best-practice og anerkendte standarder.

Dato

22.09.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Sæt dit ledelsessystem i drift

Med dette to-dages kursus bliver du klar til at udvikle, implementere og drive et effektivt ledelsessystem i din virksomhed

Dato

22.09.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Lokale 0, Göteborg Plads 1, 2150 Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

This 5 day course provides the knowledge and skills needed to organize and lead Environmental Management System audits.

Dato

22.09.2025

Sted

Odense