Færre AMU-kurser siden 2011 og under COVID-19

Siden 2011 er deltagelsen ved AMU-kurser faldet markant. Før corona så udviklingen ud til at vende, men det satte pandemien en stopper for.

I modsætning til de øvrige områder har AMU-kurser inden for transport og logistik haft fremgang i antallet af kursister op til 2019. Foto: 123RF.

16.05.2022

SCM.dk

Siden 2011 har der været et markant fald i antallet af gennemførte kursusforløb ved arbejdsmarkedsuddannelserne (AMU). Hvor der i 2011 var cirka 800.000 kursusforløb, er der i 2021 kun halvt så mange.

Det viser nye tal fra Danmarks Statistik.

Faldet i den samlede kursusdeltagelse står på indtil 2017, hvor udviklingen vender. De næste to år øges deltagelsen med 8 procent frem mod 2019. I den følgende toårsperiode fra 2019 til 2021 falder kursusdeltagelsen med hele 25 procent, hvilket kan ses i lyset af COVID-19 pandemien.

Kontor, handel og forretningsservice, der historisk primært har båret faldet, er det eneste område, som knækker kurven og stiger fra 2020 til 2021.

Læs også: ITD: Rekordstor mangel på lastbilchauffører kræver politisk handling

I modsætning til de øvrige områder har AMU-kurser inden for transport og logistik haft fremgang i antallet af kursister op til 2019. I perioden fra 2011 var der en stigning på 27 procent flere kursusforløb på det samlede område, mens kurser inden for chauffør- og vejgodstransport alene tegnede sig for en fremgang på 63 procent, fra 35.000 årlige kursusforløb til mere end 56.000.

I perioden med nedlukninger, fra 2019 til 2021, faldt antallet af AMU-kursusforløb på transport og logistikområdet med 10 pct.

Kursusdeltagelse før, under og på vej ud af COVID-19-pandemien

Forskydningerne i kursusdeltagelsen er ikke isoleret til arbejdsmarkedsuddannelserne. Der er generelt nedgang i kursusdeltagelsen på de fleste uddannelsesniveauer i perioden fra 2019 til 2021. Kurser under adgangsgivende uddannelser, for eksempel faglig supplering til ingeniøruddannelserne, er det eneste område, hvor der er en stigning i kursusdeltagelsen over hele perioden.

Forberedende uddannelser (herunder højskoler), og de korte videregående uddannelser, oplever ligesom arbejdsmarkedsuddannelserne et dyk i kursusdeltagelsen.  

- KCP

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Efter 20 år med samme truckmærke sender lagerchef stafetten videre hos INOX

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

25.06.2026SCM.dk

Disse tre egenskaber kendetegner verdens 25 bedste forsyningskæder

24.06.2026PALOMAT

Sponseret

Slip for pallekaos – RetNemt viste vejen

SCM.dk

Kinesisk konkurrence øger globale CO₂-udledninger

SCM.dk

Kvasir henter 75 millioner kroner til grønt skibsbrændstof

19.06.2026SCM.dk

STARK styrker ledelsen af nyt distributionscenter

18.06.2026Descartes

Sponseret

Descartes Releases Global Shipping Report on Strait of Hormuz Disruption

16.06.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Få op til 125.000 kr. i tilskud til test af robotteknologi

15.06.2026PALOMAT

Sponseret

Prøv gratis i 2 uger: Kan PALOMAT® gøre en forskel hos jer?💡

09.06.2026SCM.dk

Fibox henter CEO med supply chain-erfaring

04.06.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Rasmus, Rolli, Gitti, Anni og T-Rex indtog gulvet

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle