Farvel til 70 procent af datakrav i ESG-rapportering

Forslaget til en ny udgave af de europæiske bæredygtighedsrapporteringsstandarder er nu landet. Samtidig lanceres en ny onlineressource med hjælp og vejledning.

Forslaget skærer markant ned for rapporteringsomfanget for de virksomheder, der stadig er dækket af CSRD. I EFRAG’s endelige forslag har man således fjernet 61 procent af de obligatoriske datapunkter og alle frivillige punkter, som samlet giver en reduktion på over 70 procent af datapunkterne i standarderne. Foto: 123rf.com

09.12.2025

Eva Harpøth Skjoldborg, SCM.dk

Gruppen bag de europæiske bæredygtighedsrapporteringsstandarder, EFRAG, sendte tidligere i denne uge deres endelige forslag til den fremtidige udgave af standarderne til EU-Kommissionen. Det sker som en afledt effekt af omnibusdirektivet, der skal forenkle bæredygtighedsrapporteringskravene til virksomheder. 

Standarderne (ESRS) skal nu konverteres til en delegeret retsakt, som sendes videre til medlemsstaterne. Det forventes at tage seks til ni måneder, med interne og eksterne konsultationer, samarbejde med medlemsstaterne og godkendelse hos medlovgivere. Denne proces giver mulighed for stadig påvirkning, hvilket især modstandere af bæredygtighed generelt forventes at benytte. 

Tro mod den aktuelle EU-diskurs udtaler EFRAG, at forenklingen af standarderne ”øger konkurrenceevnen ved at lette det regulatorisk landskab uden at gå på kompromis med Green Deals grundlæggende mål om at fremme bæredygtighed i EU”. 

De største ændringer

Forslaget skærer markant ned for rapporteringsomfanget for de virksomheder, der stadig er dækket af CSRD. I EFRAG’s endelige forslag har man således fjernet 61 procent af de obligatoriske datapunkter og alle frivillige punkter, som samlet giver en reduktion på over 70 procent af datapunkterne i standarderne. 

Kravet i CSRD om en dobbelt væsentlighedsvurdering består, men man har nu mulighed for udelukkende at benytte en top-down proces, kernebegrebernes definition er blevet opdateret, det er ikke længere obligatorisk at benytte listen over potentielt væsentlige emner, ligesom virksomhederne ikke længere skal fremvise en fuld dobbelt væsentlighedsvurdering hvert år, men kun i tilfælde af væsentlige ændringer.  

Desuden bliver kravene til datakvalitet fra leverandører langt mindre omfattende, og der indføres en ”proportionalitetsmekanisme”, som skal sikre at virksomheden kun behøver at rapportere på ”rimelig og understøttet information som er tilgængelig uden unødvendigt store omkostninger eller indsats”. Derudover vil de mest udfordrende rapporteringspunkter kunne fases ind over tid. 

Klik her for at se de nye standarder

Kræver stor tillid til virksomhedernes ærlighed

Ifølge Frank Bold, det Bruxelles-baserede advokat- og rådgivningsfirma specialiseret i bæredygtighed, er de forenklede standarder stadig et funktionelt rapporteringsrammeværk. 

”Dog, når man reducerer disclosurekravene med mere end to tredjedele, så vil man uundgåeligt miste kritiske indsigter, og den fleksibilitet, rapportørerne nu får, betyder, at der nu kun er få sikkerhedsmekanismer tilbage i forhold til at forhindre at vigtig information bliver præsenteret uhensigtsmæssigt eller helt udeladt,” skriver Filip Gregor, som er Head of the Responsible Companies Section hos Frank Bold og deltager i EFRAG’s arbejde med standarderne. 

Han beskriver også, at presset på EFRAG’s arbejdsgruppe har været intenst, med et klart signal om at de skulle prioritere ”…deregulering over gennemsigtighed og sikkerhedsmekanismer mod greenwashing”.  Resultatet giver ifølge Frank Bold tre overordnede risici: 

- en underminering af sammenhængen med andre internationale standarder 
- ubegrænsede smuthuller for virksomheder til at udelade bæredygtighedsdata 
- udsætter markedet for øgede greenwashing-risici 

Kritik af omnibusprocessen

Med de nye standarder og ministerrådets snarlige vedtagelse af omnibusdirektivet er omnibusprocessen ved at nå sit mål og sin afslutning. 

Det sker under skarp kritik fra EU's egen ombudsmand, som i sidste uge offentliggjorde resultaterne af en ny undersøgelse. Den konkluderede, at de omfattende Omnibus-forslag, der skærer ned på både CSRD, CSDDD, Taxonomi og CBAM, er blevet presset igennem uden de mest grundlæggende krav til gennemsigtighed og dokumentation i lovgivningsprocessen.

Kritikken har ingen konkret betydning for lovgivningen, men lægger et vis pres på EU’s institutioner for at genoprette troværdighed i processen. 

Alt samlet et sted

EFRAG har i denne uge også lanceret et nyt tiltag: ESRS Knowledge Hub. Det er en online platform med hjælp til virksomheder, rådgivere og stakeholdere. 

Platformen giver adgang til de oprindelige ESRS’er og de forenklede ESRS’er (omtalt ovenfor), VSME-standarden, implementeringsvejledning og støttedokumenter. Desuden vil man kunne følge udviklingen i EFRAG’s arbejde.

Ifølge EFRAG har man hermed for første gang en samlet indgang til al relevant information om og vejledning knyttet til de europæiske rapporteringsstandarder. Onde tunger ville mene, at det kunne man godt have brugt noget før. 

Klik her for at komme til ESG Knowledge Hub

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

04.06.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Rasmus, Rolli, Gitti, Anni og T-Rex indtog gulvet

02.06.2026SCANLOX ApS

Sponseret

MADE TO MOVE er veloverstået. Og sikke en dag det blev

SCM.dk

Praksisnær model tilbyder styrket cybersikkerhed i SMV’ers værdikæder

SCM.dk

Intelligent opladning skal aflaste presset elnet

05.05.2026Langebæk A/S

Sponseret

Langebæk udnævner Lars Dam Kristensen til ny Partner

28.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

ICA udvider succesfuldt partnerskab med RELEX Solutions til også at inkludere kampagneplanlægning

28.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Trailer af- og pålæsning er ofte dér, hvor automatisering stopper

24.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX-kunder forhindrer 450.000 ton madspild i 2025

22.04.2026Hans Schourup A/S

Sponseret

AGV vs. AMR – måske er det ikke længere et enten/eller?

21.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Måske har du allerede spottet det?

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality in English (CQI and IRCA Certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Quality Management Systems in accordance to the ISO 9001:2015 standard.

Dato

15.06.2026

Sted

Kongens Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

15.06.2026

Sted

Odense

Context& A/S
Webinar
Digital sammenhæng skaber bedre handel

Gratis webinar med inspiration til handelsvirksomheder, der ønsker at reducere kompleksitet og gør AI anvendelig med ét samlet digitalt fundament.

Dato

16.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online - Microsoft Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

17.06.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Nyborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online