Fem tendenser for talentudvikling

Ny Deloitte-undersøgelse udpeger de fem mest fremherskende globale tendenser for virksomheders talentudvikling.

Det er nødvendigt med en ny kreativ tilgang til talentudvikling, mener et klart flertal i ny Deloitte-undersøgelse. Foto: Photos.com..

13.05.2013

SCM.dk

De fem mest fremtrædende tendenser i virksomheders talentudvikling er påvirket af den volatilitet, som verdensmarkederne udviser.   

Det fremgår af en ny undersøgelse fra revisions- og rådgivningsvirksomheden Deloitte: Global Human Capital Trends 2013.

Undersøgelsen, der omfatter svar fra 1.300 virksomheder i 59 lande, identificerer de mest fremtrædende tendenser, der ligger bag de beslutninger, der bliver truffet angående virksomhedernes forretning og menneskelige kapital.  

De fem tenderser er:

1. Næste generation af ledere: Hovedparten af de adspurgte (84 procent) svarer, at virksomhederne må finde frem til nye måder at talentudvikle fremtidens ledere på i agilitetens tidsalder. En forretningsspecifik udviklingsstrategi er en af vejene frem.

2. Mere fart på organisationsændringer: 87 procent anser virksomheders måde at håndtere forandringer i organisationen på som en top-trend. Fordi omgivelserne forandrer sig i et rivende tempo, er det nødvendigt med en ny tilgang til forandringer, hvor resultatorientering er mere i fokus.

3. Kampen om talenterne: 86 procent mener, at det er fuldstændig afgørende at have et udviklingsperspektiv og opgradere medarbejdernes kompetencer. Eftersom virksomheder kæmper med at finde arbejdskraft på nøgleposter i alle organisationslag, er der derfor fornyet fokus på den interne talentudvikling og ikke bare på at søge efter talenterne eksternt.     

4. Bestyrelser ændrer på spillereglerne for HR: 82 procent af de adspurgte angiver, at virksomhedsbestyrelserne fokuserer mere på den indvirkning, som talent har på virksomhedens performance. Det anses som et skridt væk fra bestyrelsernes hidtidige primære fokus på at finde efterfølgere på CEO-posten og den øvrige topledelse. Virksomhederne ved således, at strategiudvikling uden indtænkning af talentdimensionen indebærer forretningsrisici.

5. Omdanne HR for at imødegå de nye forretningsprioriteter: 85 procent indikerer, at deres virksomhed udvikler HR-værktøjer, der ikke udelukkende skal støtte forretningen, men også muliggøre forretningsstrategien. Virksomhederne designer således deres HR- og talentprogrammer, så de kan fungere på tværs af landegrænser, og med en fleksibel struktur, der kan understøtte forskellige forretningsmodeller.

Kilde: globaltalentstrategy.com.

- JKK

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Descartes

Sponseret

Pakkeboom stiller nye krav til toldbehandling

Relateret indhold

23.10.2026SCM.dk

Forsyningskæder har radikalt skiftet design de sidste seks år

20.10.2026Swisslog

Sponseret

Swisslog moves into new headquarters in Aarau

SCM.dk

EU vil forberede Europa på en 3 grader varmere verden

SCM.dk

7 ud af 10 virksomheder ramt af cybertrusler

16.10.2026SCM.dk

LEGO-topchef hædres for vækst og bæredygtig omstilling

06.10.2026SCM.dk

Danmark skiller sig ud med høj vækst og stærk AI-parathed

05.10.2026SCM.dk

Disse 5 supply chain områder vil vægte mest i de næste 5 år

02.10.2026TECSYS A/S

Sponseret

Sådan bygger du en business case for WMS, som ledelsen kan sige ja til

29.09.2026Dansk Standard

Sponseret

Ny global standard gør madspild til en forretningsmulighed

29.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

En jobsøgende kan aflæse jeres arbejdsmiljø på få minutter

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.11.2026

Sted

On-Demand Webinar

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental in English (CQI and IRCA certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Environmental Management Systems in accordance to the ISO 14001:2026 standard.

Dato

02.11.2026

Sted

Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA) English

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

02.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor (CQI and IRCA certificed)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of information security management systems in accordance to the ISO 27001:2022 standard.

Dato

02.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Seminar
ISO 13485 Inspirationsseminar

ISO 13485 Inspirationsseminaret giver dig forståelse for indholdet og opbygningen af ISO 13485 standarden, som specificerer kravene til kvalitetsledelsessystemer i organisationer, som er involveret i et eller flere stadier af cyklussen for medicinsk udstyr.

Dato

02.11.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

02.11.2026

Tid

08:30

Sted

Online