Flere ladestationer på vej til tung transport

Byggeriet af en ny og rekordsættende ladestation til tung transport er gået i gang i Padborg. Med syv lynladere på 400 kW bliver Padborg-stationen landets hidtil største offentlige anlæg for lastbiler. Den overgår således stationen i Høje Taastrup, der tidligere holdt rekorden.

Den nye ladestation, som er opført af E.ON Drive Infrastructure, markerer endnu en milepæl i den danske transportsektors elektrificering, hvor tung transport spiller en vigtig rolle. Foto: E.ON Drive

25.10.2024

SCM.dk

Den nye ladestation, som er opført af E.ON Drive Infrastructure, markerer endnu en milepæl i den danske transportsektors elektrificering, hvor tung transport spiller en vigtig rolle. Lastbiler står nemlig for en stor del af CO2-udslippet i Danmark, men med flere ladestationer rundt om i landet bliver det tiltagende lettere for vognmændene at tage skridtet over mod en grønnere fremtid.

”Den tunge trafik er stadig en af de store udfordringer, når vi ser på CO2-udledningen. Det er forståeligt, at en del vognmænd tøver med at investere i ellastbiler, før infrastrukturen er på plads. Derfor ser vi den nye ladestation i Padborg som et vigtigt skridt mod at få skred i bevægelsen mod at gøre den tunge transport mere miljøvenlig”, siger Morten Hersoug, som er administrerende direktør i E.ON Drive Infrastructure Denmark. 

Ladestationen indgår i Vejdirektoratets opfyldelse af EU’s AFIR-direktiv, hvor der aldrig må være længere end 60 kilometer til en lynlader på hovednettet. De skal være placeret, hvor behovet er størst, og derfor giver det særligt god mening at åbne så stor en station i Padborg, som er transitområde for en stor mængde lastbiler.

Læs også: Maersk øger forventningerne

Ladestationen i Padborg er en del af E.ON Drive Infrastructures arbejde med at bygge flere store ladeparker til tung transport i hele landet. Udover Padborg vil der i 2025 åbne ladeparker langs større motorveje ved blandt andet Randers, Herning og Vejle samt en stor ladestation ved Nyborg, som Sund & Bælt vil stå for. Sammenlagt er der planer om op til 25 ladeparker inden 2030, og de første fem er allerede godt undervejs.

Fakta om ladestationen i Padborg:

  • Placering: Padborg Transportcenter
  • Kapacitet: 7 lynladere á 400 kW
  • Kan servicere op til 7-8 el-lastbiler ad gangen
  • Fremtidssikret med mulighed for opgradering til MCS +1000 kW ladning.
  • E.ON understøtter alle former for opladning til tung transport; både offentlige ladestandere og privatejede ved depoter, terminaler og virksomheder

Kilde: E.ON Drive

/ PiB

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Prøv næste generation af gaffeltrucks hos Toyota Material Handling i Vejle

Slimstock Nordic

Sponseret

An opinion Making Artificial Intelligence (AI) land in supply chain practice

Relateret indhold

17.09.2025SCM.dk

Kritik af IMOs Net-Zero klimamål tager til

17.09.2025SCM.dk

Flere virksomheder satser på fysisk post

17.09.2025SCM.dk

Afgifter og bøvl presser transportbranchen

16.09.2025SCM.dk

Sejler rundt med stadig flere tomme containere

16.09.2025SCM.dk

APM Terminals kræver milliarderstatning

16.09.2025SCM.dk

Toldkrig vender op og ned på globale fragtmønstre

15.09.2025SCM.dk

Maersk har erklæret Generel Average efter branden på Marie Maersk

12.09.2025SCM.dk

CMA CGM kopierer Maersk og afviser ekstra gebyrer før nye amerikanske afgifter

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Uddannelse
Kvalitetsleder

Kompetencegivende kvalitetslederuddannelse

Dato

18.09.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Seminar
ISO 14001 Inspirationsseminar

I løbet af ISO 14001 Inspirationsseminaret får du forståelse for ISO 14001 standarden og bliver i stand til at vurdere den miljømæssige bæredygtighed i din virksomheds miljøledelsessystem i forhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

18.09.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Implement Consulting Group
Webinar
Boost production scheduling efficiency with SAP PP/DS Boost production scheduling efficiency with SAP PP/DS

Effective PP/DS integration and advanced workload management

Dato

18.09.2025

Tid

10:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Next Generation QMS Assessment Course

Et virtuelt kursus, som er designet til at give dig en anerkendt metode til at evaluere din virksomheds kvalitetsledelsessystem (QMS) i forhold til best-practice og anerkendte standarder.

Dato

22.09.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Sæt dit ledelsessystem i drift

Med dette to-dages kursus bliver du klar til at udvikle, implementere og drive et effektivt ledelsessystem i din virksomhed

Dato

22.09.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Lokale 0, Göteborg Plads 1, 2150 Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

This 5 day course provides the knowledge and skills needed to organize and lead Environmental Management System audits.

Dato

22.09.2025

Sted

Odense