Forskning skal løfte SMV’ers cybersikkerhed

Fire nye projekter skal omsætte avanceret cybersikkerhedsforskning til konkrete løsninger for danske virksomheder med fokus på betalingssvindel, AI-sikkerhed og robust digital kommunikation.

Foto: 123rf.com

25.05.2026

SCM.dk

Fire nye cybersikkerhedsprojekter har fået støtte fra innovationspartnerskabet Next Generation Cyber Security med det formål at omsætte forskningsbaseret viden til praktiske løsninger for danske små og mellemstore virksomheder. Projekterne skal blandt andet styrke beskyttelsen mod betalingssvindel, sikre troværdigheden af digital information og forbedre sikker kommunikation i kritiske infrastrukturer. 

Bag initiativet står Digital Research Centre Denmark, National Defence Technology Center, Security Tech Space og Industriens Fond. Projekterne er udviklet med udgangspunkt i konkrete cybersikkerhedsudfordringer i danske virksomheder og skal kunne implementeres direkte i erhvervslivet.

Danske virksomheder – også de små og mellemstore – spiller en nøglerolle, når Danmark og dansk erhvervsliv skal forsvare sig mod fremtidens hackere og cyberangreb.

Malene Stidsen, programchef hos Industriens Fond

Et af projekterne arbejder med kryptografiske transparenslogs, som skal gøre digitalt indhold verificerbart og modstandsdygtigt over for manipulation. Målet er at styrke tilliden til digital information i takt med, at AI-genereret indhold og misinformation fylder mere. Et andet projekt anvender grafbaseret AI til at identificere organiseret betalingssvindel i realtid for at beskytte den nordiske betalingsinfrastruktur.

Derudover skal et projekt forbedre sikker gruppekommunikation til brug i myndigheder, forsvar og andre samfundskritiske miljøer med fokus på post-kvantesikkerhed. Endelig skal projektet SecMAS etablere sikre rammer for kommunikation mellem AI-agenter i kritiske systemer.

Med de her projekter arbejder vi konkret med udfordringer, vi ser hver dag – som betalingssvindel, manipulation af digital information og behovet for sikker kommunikation.

Thomas Riisgaard Hansen, direktør i Digital Research Centre Denmark

Fakta

  • Next Generation Cyber Security støttes med knap 12 millioner kroner fra Industriens Fond
  • Digital Research Centre Denmark og National Defence Technology Center bidrager hver med yderligere tre millioner kroner
  • Projekterne er udvalgt af et uafhængigt advisory board med eksperter fra forskning, erhvervsliv og cybersikkerhed

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Efter 20 år med samme truckmærke sender lagerchef stafetten videre hos INOX

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

19.08.2026SCM.dk

Exabeam og Google Cloud styrker jagten på insidertrusler

18.08.20269altitudes Danmark A/S

Sponseret

Forsyningskæden er blevet for kompleks til siloer

SCM.dk

Arbejdsforhold i levering af e-handelspakker er under stort pres i hele Europa

SCM.dk

Den amerikanske flåde vinder terræn i Hormuzstrædet

13.08.2026SCM.dk

EU vil forenkle reglerne for højrisiko-AI

11.08.2026SCM.dk

Stagnerende it-optag udfordrer digital omstilling

11.08.2026SCM.dk

Flertal af supply chain-chefer savner AI-afkast

07.08.20269altitudes Danmark A/S

Sponseret

Engineer to Order stiller andre krav til ERP

06.08.2026SCM.dk

Missionpharma: AI skal løse forretningsproblemer først

05.08.2026TOPmanager A/S

Sponseret

Det digitale produktpas - DPP

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

24.08.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

24.08.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

25.08.2026

Sted

Fredericia

Dansk Standard
Kursus
Bliv intern auditor for informationssikkerhed – ISO/IEC 27001 – 2 dage

På dette kursus lærer du at auditere et ledelsessystem for informationssikkerhed. Du får metoder til at etablere det interne auditprogram samt til at planlægge og udføre de enkelte audits. Kurset tager udgangspunkt i vejledningen ISO/IEC 27007.

Dato

25.08.2026

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

26.08.2026

Sted

Vejle

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

26.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup