Forsyningsforstyrrelser er indkøbslederens hovedpine nummer 1

42 procent af indkøbsledere peger på forsyningsforstyrrelser som den største risiko. Det viser en global undersøgelse, som også fremhæver makroøkonomiske, geopolitiske og compliance-relaterede risici. Der er brug for mere proaktiv og strategisk risikostyring, så forsyningskæden er klar næste gang, en krise rammer.

"CPO’ers bekymring over forsyningsforstyrrelser afspejler, at disse hændelser som regel er uforudsigelige, og at hændelsernes påvirkning ofte har en potentielt eksistentiel påvirkning på forsyningskæden", fortæller Andrea Greenwald. Foto: 123rf.com.

18.02.2025

Poul Breil-Hansen, SCM.dk

Forsyningsforstyrrelser udgør den største trussel mod indkøbsfunktionens fremtidige succes. Det viser en undersøgelse fra Gartner, Inc. Undersøgelsen blev gennemført fra juni til juli 2024 blandt 258 ledere inden for sourcing og indkøb, og den har til formål at hjælpe Chief Procurement Officers (CPO’er) med at forstå og prioritere de mest betydelige risici, der kan hæmme indkøbsaktiviteterne – og ikke mindst hvilke greb de kan gribe til for at håndtere dem effektivt.

"CPO’ers bekymring over forsyningsforstyrrelser afspejler, at disse hændelser som regel er uforudsigelige, og at hændelsernes påvirkning ofte har en potentielt eksistentiel påvirkning på forsyningskæden", fortæller Andrea Greenwald, Senior Director Analyst i Gartners Supply Chain-afdeling. Hun supplerer:

"De er ved at indse, at de reaktive tiltag, de har anvendt til risikostyring de sidste fire år, ikke vil være tilstrækkelige de næste fire. Behovet for at etablere et strategisk program for leverandørrisikostyring har aldrig været vigtigere, da virksomheder, der undlader at udvikle et sådant program nu, vil stå over for betydelige udfordringer, når den næste krise opstår", tilføjer Greenwald.

Naturkatastrofer og transportkaos

42 procent af de adspurgte indkøbsledere identificerede forsyningsforstyrrelser, såsom naturkatastrofer og transportproblemer, som den største risiko for indkøbssucces, se figur 1. Denne prioritering skyldes den uforudsigelige og hurtige karakter af forstyrrelserne samt deres store påvirkning af alle dele af indkøb og forsyningskæde.

Figur 1: De største risici for indkøbsfunktionens fremtidige succes (sum af de tre største placeringer). Foto: Gartner, oktober 2024.

Makroøkonomiske faktorer, såsom økonomiske lavkonjunkturer, inflation og andre økonomiske forhold, rangerer som den næststørste risiko. Selvom disse faktorer er mere forudsigelige, kan de have en betydelig indflydelse på langsigtede indkøbsstrategier.

Geopolitiske forhold, som for eksempel toldsatser, lovgivningsmæssige ændringer og compliance-relaterede risici såsom regulatoriske og kontraktmæssige forpligtelser, deler tredjepladsen som de mest betydelige risici.

Undersøgelsen fremhæver også, at førende organisationer er 2,2 gange mere tilbøjelige til at se energitilgængelighed og -omkostninger som en toprisiko, hvilket indikerer fokus på fremtidige risici. Efterhånden som elektrificeringen øger efterspørgslen efter energi, skaber det en bekymring for, om den skrøbelige elinfrastruktur an understøtte energiforsyningen. Derfor anerkender førende organisationer, at adgang til energi vil blive en væsentlig risikofaktor i fremtiden.

3 anbefalinger til CPO

Baseret på undersøgelsens resultater anbefaler Gartner, at CPO’er:

  1. Vurderer og prioriterer risici: CPO’er bør evaluere virkningen af alle væsentlige risikofaktorer og prioritere dem baseret på sandsynlighed, konsekvens og hastighed. Dette bør tage højde for organisationens modenhed og branchespecifikke faktorer.
  2. Udvikler og/eller styrker partnerskaber: Segmentér leverandører, der leverer kritiske varer og tjenester, og implementér teknikker til proaktivt at beskytte virksomheden.
  3. Navigerer i intern kompleksitet: Samarbejd med strategi-, finans- og jurateams for effektivt at håndtere makroøkonomiske og compliance-relaterede udfordringer.

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Denne artikel er del af et tema:

Tema: Handelsbarrierer & risikostyring

Globale forsyningskæder står – endnu en gang - over for store udfordringer med nye toldrealiteter, kapacitetsændringer og svag efterspørgsel. Det er ikke længere nok at reducere risici, det er tid til proaktiv risikostyring.

Relateret indhold

03.03.2026SCM.dk

Plastindustrien advarer mod politisk favorisering af glasemballage

25.02.2026SCM.dk

Go Nordic forlænger med Dagrofa i fire år

24.02.2026SCM.dk

Ny guide til det digitale produktpas

18.02.2026SCM.dk

Retur sikrer producentansvar for Temu-forhandlere i Danmark

12.02.2026SCM.dk

11. plads i verden: Danskernes enorme naturaftryk rammer globalt

06.02.2026SCM.dk

Ung forsker skal sikre kritiske råstoffer til den grønne omstilling

29.01.2026SCM.dk

Praksisnær hvidbog skal hjælpe virksomheder i nye emballagereguleringer

20.01.2026SCM.dk

Danmark kan vende globale risici til muligheder gennem strategisk robusthed

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
NIS2 i praksis – med ISO/IEC 27001 som fundament for compliance

På dette diplomkursus får du overblik over NIS2-kravene i praksis, og du lærer, hvordan ISO/IEC 27001 kan bruges som en praktisk ramme til at styrke jeres informationssikkerhed og sikre compliance med den nye NIS2-lov.

Dato

04.03.2026

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45001 Intern Auditor

På ISO 45001 Intern Auditor træner du auditeringsteknikker og -værktøjer med fokus på den interne auditors rolle og funktion, mens du får indblik i, hvordan du udfører intern audit af et arbejdsmiljøledelsessystem i henhold til ISO 45001.

Dato

04.03.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
Emballage og cirkulær økonomi

EU-regler og den nye (EU) 2025/40-forordning

Dato

05.03.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Business Impact Assessment

Hvordan påvirkes din virksomhed, hvis kritiske processer går ned? Og hvor hurtigt skal de være oppe igen for at din forretning ikke lider skade? Mange virksomheder opdager det først, når det er for sent.

Dato

05.03.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Strategisk udvikling af ledelsessystemer

Hvordan sikrer vi, at ledelsessystemet leverer et effektivt bidrag til virksomhedens strategiudvikling?

Dato

05.03.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer med den internationale personcertificering i informationssikkerhed, PECB ISO/IEC 27001 Lead Implementer.

Dato

09.03.2026

Sted

IDA Conference, København V