Forsyningssikkerhed fordrer først og fremmest forberedelse

Globale kriser, nedbrud i it-systemer, mangel på medicin og andre forstyrrelser i vores forsyningskæder. Aldrig har det været vigtigere, at danske myndigheder tager forsyningssikkerhed alvorligt. Derfor kommer Styrelsen for Forsyningssikkerhed nu med konkrete anbefalinger til, hvordan myndighederne kan stå endnu stærkere til den næste krise.

Styrelsen for Forsyningssikkerhed kommer nu med konkrete anbefalinger til, hvordan myndighederne kan stå endnu stærkere til den næste krise. Foto: Colourbox

20.09.2024

SCM.dk

Hovedfokus er på forberedelse. Altså at myndighederne er velforberedte, inden en krise skulle ramme. Det kræver, at man har styr på de vigtigste ressourcer, sårbarheder og har en solid plan for, hvordan man både kan stå stærkt til hverdag og i en krise.

Vigtige ressourcer kan altså være alt lige fra vand, el og varme, til mikrochips, IT-systemer, standere til biometri, medicin, kanyler, værnemidler eller fødevarer. Det myndigheden skal have styr på for at kunne løfte sit sektoransvar.

Anbefalingerne er udviklet på baggrund af samtaler om best-practice og med inputs fra flere statslige myndigheder, førende forskere inden for forsyningssikkerhed samt flere store og mellemstore virksomheder i den private sektor.

Derudover har styrelsen draget erfaringer af rådgivningsforløb med blandt andet Kriminalforsorgen, Udlændingestyrelsen og Fødevarestyrelsen. 83 procent af danske virksomheder og myndigheder ønsker at styrke deres forsyningssikkerhed. Det viser en stor undersøgelse som Styrelsen for Forsyningssikkerhed præsenterede for nyligt.

Fungerende direktør i Styrelsen for Forsyningssikkerhed Henrik F. Brodersen siger:

”Forsyningssikkerhed er aktuelt, vigtigt og relevant for offentlige myndigheder. Det er en ny virkelighed, som man må og skal forholde sig til. Vi har allerede rådgivet flere myndigheder lige fra fængsler til Fødevarestyrelsen, men vi vil gerne hjælpe endnu flere. Derfor arbejder vi også målrettet på at nå ud til endnu flere statslige myndigheder, så vi kan hjælpe dem til en stærkere forsyningssikkerhed. Og til de som tænker, at det ikke gælder dem, kan jeg bare sige: Det er relevant – også for jer”.

Læs også: Sådan kan indkøbere bidrage til mere bære- og modstandsdygtige værdikæder – del 1

Anbefalingerne er generelle og kan tjene som inspiration. Hver myndighed og sektor vil have forskellige behov og udfordringer alt efter forskellig lovgivning eller hvor afhængige de er af den private sektor.

Kilde: Styrelsen for Forsyningssikkerhed

/ PiB

Bureau Veritas

Sponseret

Ekstern sikkerhedsrådgivning hos Blue Water Shipping

SSI Schäfer

Sponseret

SSI SCHAEFER samarbejder med Coop om et af Europas største automatiserede distributionscentre

Relateret indhold

29.10.2025SCM.dk

Miljømærkede indkøb vokser markant blandt danske virksomheder

14.10.2025SCM.dk

8 ud af 10 forbrugere vil gerne købe grønt – men tre benspænd står i vejen

09.10.2025SCM.dk

Ny dansk digital løsning vil lette styringen af international fragt

30.09.2025Fellowmind Denmark A/S

Sponseret

Dymak digitaliserer global sourcing med fine resultater og bedre dataintegration

12.09.2025SCM.dk

EU vil rydde op i udbudsmarkedet: Lav pris må ikke være altafgørende

11.09.2025SCM.dk

Ny IT-platform skal give installatører overblik over indkøb og rabatter

03.09.2025SCM.dk

Der er råstoffer for milliarder i europæernes skuffer

18.08.2025SCM.dk

Ny rapport: Børnearbejde falder markant og flere børn kommer i skole verden over

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
E-læringskursus: ISO/IEC 42001 - Lead Implementer

Behersk den viden og de færdigheder, der kræves for at fungere som specialist i kunstig ingtelligens (AI) baseret på kravene i ISO/IEC 42001.

Dato

01.11.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
E-læringskursus: ISO/IEC 27001 Lead Implenter - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer med den internationale certificering i informationssikkerhed, ISO/IEC 27001 Lead Implementer

Dato

01.11.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
E-læringskursus: ISO 37001 Lead Implementer

Behersk implementering og ledelse af et antibestikkelsessystem (ABMS) baseret på ISO 37001

Dato

01.11.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001: Diplomkursus i informationssikkerhed

På dette kursus får du hjælp til at få et effektivt ledelsessystem for informationssikkerhed med ISO 27001, som passer til din virksomheds behov.

Dato

03.11.2025

Sted

Nyborg Strand, Østerøvej 2, 5800 Nyborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

03.11.2025

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001: Diplomkursus i informationssikkerhed

På dette kursus får du hjælp til at starte arbejdet med at få et effektivt ledelsessystem for informationssikkerhed, som passer til din virksomheds behov, med ISO 27001.

Dato

03.11.2025

Sted

Nyborg Strand, Nyborg