Generativ AI vil formentlig transformere brancher

Generativ AI (GenAI) vil fundamentalt ændre erhvervslivet på tværs af brancher. Det mener 68 procent af de adspurgte danske virksomheder ifølge Dell Technologies’ Innovation Catalyst Research.

Tre ud af fire beslutningstagere (76 procent) svarer, at deres virksomhed er godt positioneret konkurrencemæssigt og har en solid strategi. Samtidig er 60 procent af respondenterne usikre på, hvordan deres branche vil se ud om 3-5 år, og 50 procent rapporterer, at de kæmper for at holde trit med udviklingen. Foto: 123rf.com

05.09.2024

SCM.dk

Undersøgelsen, der er global og omfatter 6.600 besvarelser fra 40 lande, viser, at selvom der er bred optimisme i Danmark i forhold til kunstig intelligens og GenAI, er der stor forskel på, i hvor høj grad virksomhederne er forandringsparate. Tre ud af fire beslutningstagere (76 procent) svarer, at deres virksomhed er godt positioneret konkurrencemæssigt og har en solid strategi. Samtidig er 60 procent af respondenterne usikre på, hvordan deres branche vil se ud om 3-5 år, og 50 procent rapporterer, at de kæmper for at holde trit med udviklingen. De nævner mangel på de rette talenter (31 procent), mangel på en klar strategi fra ledelsesteamet (31 procent) og manglende budget (31 procent) som de tre største udfordringer, de står over for, når de skal drive innovation. 

De danske virksomheder fremhæver, at GenAI har et stort og transformerende potentiale til at forbedre it-sikkerheden (57 procent), øge produktiviteten (54 procent) og forbedre kundeoplevelsen (53 procent). Samtidig er virksomhederne også optaget af en række udfordringer. Således frygter 67 procent af de adspurgte, at GenAI vil resultere i nye sikkerheds- og privatlivsproblemer, mens 70 procent mener, at virksomhedernes IP og data ganske enkelt er for værdifulde til at blive placeret i et GenAI-værktøj, hvor en tredjepart kan få adgang. 

Ifølge analysen er 67 procent af de danske virksomheder i gang med GenAI i et eller andet omfang, lige fra tidlige pilotprojekter til fuld udrulning af værktøjer og uddannelse af medarbejdere. Til sammenligning er det globale gennemsnit i analysen 80 procent, hvilket indikerer, at danske virksomheder er mere henholdende. Analysen viser også, at 14 procent af de danske virksomheder har forbudt anvendelsen af GenAI i forhold til 6 procent i det globale gennemsnit.  

“Der er ikke nogen tvivl om, at størstedelen af de danske virksomheder forstår potentialet i GenAI. Dykker man ned i tallene, er det dog kun fem procent af virksomhederne, der på nuværende tidspunkt har veletablerede GenAI-løsninger kørende. De resterende virksomheder befinder sig forskellige steder på modenhedsskalaen – lige fra tidlig identifikation af relevante AI-områder over de første pilotprojekter til involvering af deres datascience-teams for at bygge AI-modeller”, siger Heidi Have, der er Managing Director i Dell Technologies i Danmark. Hun understreger, at også her er Danmark bagefter, idet 11 procent af virksomhederne på globalt plan allerede har GenAI-løsninger kørende. 

Undersøgelsen kortlægger også, at moderne datainfrastruktur spiller en afgørende rolle i takt med udbredelsen af GenAI og de heraf voksende datamængder. Investering i en moderne, skalérbar infrastruktur bliver nævnt som et af de tre vigtigste forbedringspotentialer for at fremskynde innovation. Langt de fleste it-beslutningstagere (76 procent) siger, at de foretrækker en on-prem- eller en hybrid cloudmodel for bedst muligt at løse udfordringerne med at implementere GenAI. 

Læs også: Medarbejderne skal klædes bedre på til at bruge AI

“Når det handler om infrastrukturen til GenAI, flugter undersøgelsen fint med det billede vi har i Dell Technologies, når vi er i dialog med de danske virksomheder om hybrid cloud og on-prem-modeller. Størstedelen af de danske virksomheder oplever nemlig udfordringer med lovgivning, sikkerhed, adgang til data, organisatorisk forandring, ressourcer, time-to-market og omkostningsstyring, og derfor ønsker de at holde data tæt på virksomheden”, påpeger Heidi Have.

Muligheden for at kunne dele data på tværs af virksomheden er desuden en vigtig del af innovationspuslespillet, og kun hver fjerde danske virksomhed (24 procent) kan omdanne data til realtidsindsigter som en del af deres innovationsindsatsen. Svarene indikerer imidlertid, at virksomhederne tager denne udfordring op, idet 67 procent mener, at data er den differentierende faktor, hvorfor deres GenAI-strategi skal omfatte brug og beskyttelse af disse data. 

Kilde: Dell Technologies Danmark

/ PiB

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Effektivitet, komfort og lavere omkostninger: Derfor vælger flere den nye Traigo48 fra Toyota

Slimstock Nordic

Sponseret

An opinion Making Artificial Intelligence (AI) land in supply chain practice

Relateret indhold

30.07.2025SCM.dk

Danmark fører an i teknologiudvikling trods Europas efterslæb

24.07.2025SCM.dk

Syv stærke AI-projekter skal løfte dansk forskning og digital innovation

24.07.2025AGR

Sponseret

Undgå overfyldte lagre og forsinkelser under leverandørlukninger

22.07.2025SCM.dk

Kunstig intelligens skal samle Europas viden om avancerede materialer

18.07.2025SCM.dk

DHL investerer massivt i automatisering og vækst

14.07.2025Delfi Technologies A/S

Sponseret

Danfoil har optimeret lagerstyringen med Delfi Technologies

10.07.2025Delfi Technologies A/S

Sponseret

Danmarks største vinbutik satser på digitale prisskilte for bedre kundeoplevelse

10.07.2025SCM.dk

IFS løfter industriel AI til nyt niveau med opkøb af TheLoops

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Fellowmind Denmark A/S
Webinar
Power Platform – Lav løsninger med Plan Designer

Fra kravindsamling og procesdesign til færdige apps – opdag de nye funktioner i Power Platformen

Dato

13.08.2025

Tid

13:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: - Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2025 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på din erhvervede viden og færdigheder.

Dato

18.08.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 1, Göteborg Plads 1, 2150 Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

18.08.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Fellowmind Denmark A/S
Webinar
Always Azure – Skab værdi med Microsoft Azure

Vil du være på forkant med det nyeste i Azure og få konkrete idéer til, hvordan du udnytter platformen bedst muligt i din virksomhed?

Dato

18.08.2025

Tid

13:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Seminar
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

21.08.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Seminar
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

21.08.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia