GEODIS opruster med duotrailere efter ny spansk lovgivning

Investering i tolv nye køretøjer styrker bæredygtig transport og leveringssikkerhed i anlægstunge industrier.

GEODIS investerer i tolv nye trailer- og trækkerenheder, hvilket bringer det samlede antal, der drives af virksomhedens European Road Network-aktivitet i Spanien, op på atten. Foto: GEODIS

30.12.2025

SCM.dk

GEODIS har foretaget en strategisk investering i anskaffelsen af tolv yderligere miljøeffektive vejtransportkøretøjer. Det sker efter nylige ændringer i den spanske lovgivning, der liberaliserer brugen af euro-modulære duotrailere på udpegede ruter.

GEODIS investerer i tolv nye trailer- og trækkerenheder, hvilket bringer det samlede antal, der drives af virksomhedens European Road Network-aktivitet i Spanien, op på atten. Strategien understreger yderligere GEODIS’ engagement i innovation, bæredygtighed og operationel ekspertise på det spanske marked.

De nye trækkere har en motoreffekt på 640 hk, hvilket er tilstrækkeligt til at trække to duotrailere med en samlet længde på 32 meter og en nyttelast på op til 72 ton. Sammenlignet med tilsvarende traditionelle trailerenheder medfører dette en netto-reduktion i CO₂-udledningen på over 30 procent.

Læs også: Vognmænd: Lad ellastbiler køre uden om vejafgiften

GEODIS vil anvende duotrailerne til betjening af kunder inden for papir-, stål- og bilindustrien, da det især er i disse sektorer, at der er identificeret en stigende efterspørgsel efter transport med høj kapacitet. De miljømæssige fordele er betydelige set ud fra et bæredygtighedsperspektiv.

I forbindelse med introduktionen af de nye trailere i GEODIS’ flåde i Spanien udtaler Marc Vollet, EVP for European Road Network-aktiviteten hos GEODIS:
”Ud over den positive miljøeffekt ved deres anvendelse med markante reduktioner i CO₂-udledningen muliggør duotraileren øget produktivitet, idet én trækker og én chauffør kan transportere to sættevogne. Den opnåede omkostningsoptimering og forbedrede operationelle effektivitet vil give store fordele for vores spanske kunder”.

Kilde: GEODIS

/ PiB

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

15.09.2026Lyngsoe

Sponseret

Dansk IoT-løsning bag international prisnominering efter markante resultater hos bpost

14.09.2026TAWI Danmark AS

Sponseret

Løfteudstyr hos Jollyroom

SCM.dk

Supply chain-organisationer mangler plan for AI

SCM.dk

Lav vandstand presser Europas flodtransport og industri

14.09.2026SCM.dk

Nye angreb presser skibsfarten i Mellemøsten

11.09.2026nShift

Sponseret

nShift kåret til Årets Virksomhed ved 2026 Global Supply Chain Awards

10.09.2026SCM.dk

Kina barsler med arktisk containerrute til Europa

10.09.2026SCM.dk

Clerc varsler større Maersk-flåde

09.09.2026SCM.dk

Søfartsnationer advarer om pres på globale spilleregler

09.09.2026SCM.dk

Konflikten omkring Hormuzstrædet er eskaleret voldsomt

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Consafe Logistics
Webinar
Lås op for nøglen til smartere lagerautomatisering

Hvordan sikrer brancheledere, at deres automatiseringsprojekter giver ROI fra dag ét?

Dato

10.09.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Seminar
ISO 14001 Inspirationsseminar

Hvordan arbejder man struktureret med miljøledelse? Hvordan bruger man ISO 14001 som et praktisk værktøj - ikke bare som dokumentation, men som et fundament for grøn drift, compliance og mindre risiko? På ISO 14001 Inspirationsseminar får du et klart overblik over standardens krav og muligheder, så du kan vurdere, hvor jeres organisation står i dag, og hvad der skal til for at komme videre.

Dato

17.09.2026

Sted

Fredericia

AAASCM
Konference
Home Alone – new normal in supply chains

For more than two decades, global supply chains were built on a simple promise: openness, interdependence, and the free flow of goods across borders. We designed value streams based on value sharing — in the belief that together we could grow the pie faster than any of us could independently. That promise is now under siege.

Dato

17.09.2026

Tid

12:30

Sted

Copenhagen Business School, Porcelænshaven

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 V7 – Opgraderingsseminar

FSSC 22000 Version 7 introducerer en række ændringer og nye krav, som certificerede virksomheder skal forholde sig til i forbindelse med overgangen fra tidligere versioner.

Dato

21.09.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

21.09.2026

Sted

Vejle