Geopolitik til trods: Virksomhedsledere tror på klima

Virksomhedsledere kan både se klimainvesteringer betale sig og de langsigtede risici forbundet med udvikling i vejr, forurening, biodiversitet osv. Det viser en række nyligt offentliggjorte rapporter.

Foto: 123rf.com

22.01.2025

Poul Breil-Hansen, SCM.dk

Der skete andet i verden d. 20. januar 2025 end indsættelsen af USA’s 47. præsident. F.eks. begyndte årets topmøde i World Economic Forum i Davos. 

Forbundet med Davos-mødet er offentliggørelsen af en række rapporter og undersøgelser. Heriblandt den årlige Global Risk Report, som siden 2006 har vurderet, hvilke risici ledere fra hele verden vurderer som de mest presserende på kort og langt sigt. De seneste år har toppen af den liste været fuld af klima-risici. Kort fortalt gælder det også i år. 

Konsulentvirksomheden PwC har udgivet sit globale CEO-survey siden 1998. I år har 4.700 CEOs fra 109 lande deltaget i undersøgelsen. I hovedrapporten har PwC anlagt et forandringsperspektiv og ser i dette to afgørende emner: AI og klimaforandringer.  

Som risiko opfattes klima - fejlagtigt - som længere væk

PwC-rapporten har også spurgt til forventede risici i det kommende år. Her ligger klima nummer syv på listen, mens fokus er på cyberrisici, makroøkonomisk volatilitet, inflation og adgang til arbejdskraft med de rette kompetencer. 

At bekymringen for klimarisici akut udkonkurreres af andre emner bekræftes af World Economic Forums risk report 2025. Som det fremgår af grafikken nedenfor, så er de deltagende ledere akut mere presset af andre samfundsmæssige forhold i de næste to år. Til gengæld er der en tydelig bevidsthed om, at på længere sigt er miljø-risici de mest alvorlige. Undtagelsen er ekstremt vejr, som trods væbnede konflikter, teknologier, der kan have skadelige effekter etc. er i top på både kort og langt sigt. 

Og her skal der lige lægges yderligere to rapporters konklusioner ind, nemlig World Economic Forums “Business on the Edge”, udarbejdet sammen med førende Earth system-forskere og The Cost of Inaction” udarbejdet af WEF's Alliance of CEO Climate Leaders. Begge rapporter har fokus på, hvad virksomhedsledere skal gøre og har tydelige konklusioner: 

  • Virksomheder, der ikke tilpasser sig fysiske klimarisici kan miste op til syv procent af deres årlige indtjening op til 2035. 
  • Investerer man i klimatilpasning, dekarbonisering og resilience kan man se op til 19 US dollar i undgåede tab, for hver dollar investeret. 

Kun på langt sigt har virksomhedsledere mentalt overskud til at se natur-risici som mest presserende. Det er en fejl, understreger flere rapporter.. Foto: World Economic Forum

Det begynder at betale sig

CEO Survey konkluderer bl.a., at en tredjedel af CEOs siger, at de har fået øgede indtægter ud af deres klimavenlige investeringer i f.eks. energieffektivitet, udvikling af ”grønnere produkter og services og implementering af teknologi til reduktion af udledninger”.  Og to tredjedele peger på enten reducerede eller stort set uforandrede omkostninger fra samme. 

En rapport udgivet af Industriens Fond i dag bakker i høj grad op om denne tendens. Analysen, der bygger på en spørgeskemaundersøgelse blandt 366 danske industrivirksomheder viser, at jo flere klimatiltag de gennemfører, jo bedre sammenhæng, der er mellem tiltagene, og jo længere tid virksomheden har været i gang, desto større konkurrencefordele er der at høste.  

Konkret oplever virksomhederne konkurrencefordelene i form af styrket innovationskraft, bedre forudsætninger for at imødekomme kundekrav og bedre adgang til nye markeder. De virksomheder, som er længst med grøn omstilling, er også begyndt at mærke en positiv effekt på omsætning og eksport. 

PwC-rapporten har bredere set fokus på arbejdet med at genopfinde sig selv. Det er valgt med udgangspunkt i, at 40 procent af lederne to år i træk vurderer, at uden en omfattende omstilling kan de ikke se deres virksomhed overleve de næste ti år. Her er hovedkonklusionen at fremtiden allerede er her, den er bare ulige fordelt. Så nogle CEOs bevæger sig i fuld fart mod at få del i fremtidens vækst og værdi ved at investere i AI, udnytte muligheder og imødekomme trusler fra klimaforandringer, samt genopfinde forretningsmodeller. Mange andre flytter sig dog kun langsomt og holdes tilbage af ledelsesmindsets og processer der giver træghed i form af svage beslutningprocesser og begrænset omfordeling af ressourcer. 

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

04.03.2026Implement Consulting Group

Sponseret

Circularity is a competitive edge. Period.

04.03.2026SCM.dk

Ligestilling på arbejdsmarkedet står bomstille

03.03.2026SCM.dk

Supply chain 2026: Nu handler det om at skabe strategisk forspring

02.03.2026SCM.dk

Lederne spiller vigtig rolle i et stærkt totalberedskab

26.02.2026Descartes

Sponseret

Europa under pres fra toldkaos og geopolitik

23.02.2026SCM.dk

Tidligere MI6-chef advarer danske topledere mod skjulte trusler

20.02.2026SCM.dk

Kunstig intelligens ændrer kompetencebehov i organisationer

19.02.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Nyt liv til Hedensted Apotek – og store ambitioner for fremtiden

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

09.03.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

09.03.2026

Sted

Kgs Lyngby

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer med den internationale personcertificering i informationssikkerhed, PECB ISO/IEC 27001 Lead Implementer.

Dato

09.03.2026

Sted

IDA Conference, København V

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

10.03.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om pakning og læsning

ADR-IMDG Uddannelsen om pakning og læsning medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3 og IMDG kapitel 1.3, og kurset sætter dig i stand til at klargøre forsendelser af farligt gods og læsse CTU’ere til transport efter ADR-konventionen, IMDG-koden og de nationale bekendtgørelser.

Dato

10.03.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ADR uddannelse om pakning, læsning og dokumentation

ADR Uddannelsen om pakning, læsning og dokumentation sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke forsendelser samt kontrollere og udarbejde dokumentation til transport. Kurset medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3.

Dato

10.03.2026

Sted

Fredericia