Gibotech lander endnu en sterilcentral

Den odenseanske automationsspecialist, Gibotech, slår sin position i hospitalsverdenen fast med endnu en ordre på en automatisk sterilcentral og varemodtagelse.

Projektarbejdet er allerede i gang og hele servicebyen, inkl. sterilcentralen, skal efter planen stå færdig ultimo 2022. Arkivfoto..

21.10.2020

SCM.dk

Odense-baserede Gibotech har allerede installeret sterilcentraler og varemodtagelser på Rigshospitalet og i Køge, Herlev og Gødstrup. I 2020 er virksomheden også gået ind på det tyske marked og er ved at installere sterilcentraler i Kiel og Lübeck. Men denne gang forgår byggeriet altså lige i baghaven, nemlig på Nyt OUH.

Automationsspecialisten skal sammen med 5E Byg fra Odense opføre den nye automatiske sterilcentral og varemodtagelse, der bliver en del af servicebyen på Nyt OUH. Der er altså tale om et lokalt samarbejde mellem flere odenseanske aktører, hvilket vil medføre unikke fordele og synergier.

Læs også: Pak ud, tænd og desinficér: Robot skal redde os fra virus

”Det har gennem hele tilbudsfasen været vigtigt for os at have en erfaren medspiller på holdet, der har bidraget med indsigt i processerne omkring en sterilcentral. Samarbejdet med Gibotech har i den sammenhæng været eksemplarisk, og vi ser meget frem til at udføre den spændende opgave og fortsætte det tætte samarbejde”, udtaler Allan Østergaard, afdelingschef i 5E Byg.

Ordren er også vigtig for Gibotech og cementerer virksomhedens position indenfor automatisering af sterilcentraler.

”Vi har efterhånden lavet så mange sterilcentraler både herhjemme og i udlandet, at vi begynder at introducere standarder og erfaringer, som vi kan udnytte til at lande en ordre som Nyt OUH og fremtidige sterilcentraler”, udtaler Mikkel Bjerregaard, CSO og partner i Gibotech.

Projektarbejdet er allerede i gang og hele servicebyen, inklusive sterilcentralen, skal efter planen stå færdig ultimo 2022.

- KCP

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny Toyota Traigo48-serie med uovertruffent design og banebrydende ydeevne

Apport Systems A/S

Sponseret

Lagerstyring på autopilot - få dit lager til at tænke selv

Relateret indhold

29.04.2025SCM.dk

Virksomheder frygter politisk vold og uro

28.04.2025SCM.dk

Toldkrig truer vækst – IMF nedjusterer globale prognoser

25.04.2025Global AGV

Sponseret

Mød Global AGV på ROBOTBRAG

24.04.2025SCM.dk

DTU-startups tiltrækker 1,8 milliarder i venturekapital i 2024

24.04.2025SCM.dk

Hg Capital opruster i IFS – værdi 112 milliarder kroner

23.04.2025SCM.dk

DSV styrker topledelsen før Schenker-overtagelse

23.04.2025SCM.dk

Dachser opruster søfragt i Norden med ny leder

18.04.2025SCM.dk

Dollaren vakler: Investorer flygter ikke længere mod USA i krisetider

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle