Globalt survey: Virksomheders klima-arbejde er gået i stå

Højere niveau i indsatsen fører typisk til større udbytte af indsatsen. AI hjælper også.

Foto: 123rf.com

19.09.2024

SCM.dk

Konsulentvirksomheden BCG og CO2 AI's fjerde udgave af Carbon Emissions Survey, som udkom i går, viser, at der sker forstemmende lidt med klimaindsatsen i de adspurgte virksomheder. Trods den eskalerende klimakrise, og at 2023 har været det varmeste år nogensinde. 

Alt for få gør det bedre og får nok ud af deres arbejde

Således beretter kun ni procent af de næsten 2.000 adspurgte virksomheder, at de udførligt rapporterer scope 1,2 og 3-emissioner. Derudover har kun 16 procent sat mål på tværs af alle tre områder, og kun 11 procent har opnået emissionsreduktioner i overensstemmelse med deres ambitioner. Disse tal er alle lavere end dem, som virksomhederne indberettede i 2023.

Surveyet indgår i rapporten Boosting Your Bottom Line Through Decarbonizationog dækker 16 brancher i 26 lande, som til sammen er ansvarlige for ca. 45 procent af de globale CO2-emissioner. Hver virksomhed har mindst 1.000 ansatte og en omsætning på mellem 100 millioner dollars og mere end 20 milliarder dollars.

"Dette års undersøgelse fremhæver de betydelige gevinster, som nogle virksomheder høster ved dekarbonisering, herunder betydelige økonomiske gevinster, forbedret omdømme og operationel effektivitet," siger Hubertus Meinecke fra BCG. 

Hans kollega, Diana Dimitrova, supplerer: 

"Alt for få virksomheder udnytter de økonomiske gevinster, der tilbydes ved dekarbonisering. Ved at mestre grundlæggende handlinger som måling, rapportering og målsætning – og tage mere avancerede skridt mod bæredygtighed kan disse virksomheder blive mere effektive, mere rentable og vise et stærkere engagement i en grønnere fremtid."

Øg indsatsen og få større udbytte

Virksomheder kan desuden øge deres succesrate ved at gå i gang med det rapporten kalder ”avancerede handlinger”: 

  • Brug af AI. Virksomheder, der bruger AI til at reducere emissioner, er 4,5 gange mere tilbøjelige til at se betydelige fordele. Det er AI-værktøjer som automatiserer opgaver, hvilket frigør teams til at fokusere på strategiske mål.
  • Emissioner på produktniveau. Virksomheder, der beregner emissioner på produktniveau, er fire gange mere tilbøjelige til at høste dekarboniseringsgevinster.
  • Planer for klimaomstilling (transition). Virksomheder med en samlet plan for klimaomstilling har 2,9 gange større sandsynlighed for at opleve betydelige dekarboniseringsfordele og 3,3 gange større sandsynlighed for at reducere emissionerne i overensstemmelse med et 1,5 °C-mål.

Download publikationen her.

- EHS

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Efter 20 år med samme truckmærke sender lagerchef stafetten videre hos INOX

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

20.06.2026TOPmanager A/S

Sponseret

Kompetencer gør forskellen

19.06.2026DTU Learn for Life

Sponseret

Bliv skarpere på SCM med diplomkurser på DTU

SCM.dk

Plan for evakuering af skibe i Den Persiske Bugt

SCM.dk

Ny guide skal styrke værnet mod identitetssvindel

12.06.2026SCM.dk

Brancheorganisation vil styrke iværksætteres overlevelse

05.06.2026SCM.dk

DI om vismandsrapport: Virksomheder oplever en anden hverdag

04.06.2026SCM.dk

Global kerneplatform understøtter KK Groups enorme vækst

03.06.2026SCM.dk

Ledere vægter kultur højere end løn

02.06.2026SCM.dk

Forvent massive AI-drevne automatiseringer de kommende 5 år

29.05.2026Consafe Logistics

Sponseret

Cybersikkerhed i logistik er et ledelsesanliggende

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle