Ineffektive arbejdsforløb koster 3.000 tabte timer per år

Ifølge en undersøgelse fra systemudviklingsfirmaet Intermec kan investering i hurtigere teknisk infrastruktur afhjælpe ineffektive arbejdsforløb på lagre og i distributionscentre.

Plukning og lagerstyring er de områder, hvor der lettest kan opnås besparelser, mener de adspurgte chefer i Intermecs undersøgelse. Foto: Photos.com. .

15.01.2013

SCM.dk

Om Intermec

Intermec udvikler systemer til automatisk dataindsamling, Intellitag RFID-systemer, mobil databehandling, netværks- og radio-kommunikationsløsninger, stregkodeprintere og etiketter.

I Norden har Intermec lokalafdelinger i København, Stockholm og Oslo.

Kilde: www.intermec.dk

Der hersker et stadigt større pres for at sænke omkostningerne og øge marginalerne på lagre og distributionscentre. Det viser en ny international undersøgelse foretaget for firmaet Intermec, der udvikler systemer til automatisk dataindsamling.

I undersøgelsen svarer otte ud af ti lagerchefer, at de i løbet af de seneste seks måneder har fået til opgave at gennemføre en gennemsnitlig omkostningsreduktion på 19 procent.

Samtidig fremgår det af undersøgelsen, at hver enkelt medarbejder på et otte-timers skift, mister gennemsnitligt 15 minutter i produktivitet på grund af ineffektive arbejdsforløb. For et mellemstort lager med 50 ansatte, kan det hurtigt løbe op i knap 3.000 timer per år.*

Pakning og læsning mest ineffektivt
Hovedparten af de adspurgte chefer oplyser, at de mest ineffektive arbejdsforløb er pakning og læsning (20 procent), tæt efterfulgt af plukning og lagerstyring (begge 18 procent).

De fleste af cheferne mener, at plukning og lagerstyring er de områder, hvor der lettest kan opnås besparelser. Næsten alle interviewede (90 procent) peger samtidig på, at investeringer i ny teknik, såsom hurtigere etiketprintere og stregkodelæsere, kan medvirke til at indhente tabt tid og øge produktiviteten.

Undersøgelsen baserer sig på interviews med lager- og distributionschefer i 250 virksomheder med over 500 ansatte i Europa og USA. 

*Intermecs undersøgelse, som er gennemført af konsulentfirmaet Vanson Bourne, viser, at en gennemsnitlig lagerarbejder mister over 15 minutter om dagen / 58 timer om året / 8 arbejdsdage per år. For et lager med 50 lagerarbejdere svarer dette til 2.900 timer om året.

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny Toyota Traigo48-serie med uovertruffent design og banebrydende ydeevne

Apport Systems A/S

Sponseret

Lagerstyring på autopilot - få dit lager til at tænke selv

Relateret indhold

30.04.2025LOGISTIKCENTERET A/S

Sponseret

Noget klogt om logistik?

29.04.2025KNAPP A/S

Sponseret

Grossist investerer i fremtidens kundebehov

28.04.2025SSI Schäfer

Sponseret

Apotea og SSI SCHÄFER fortsætter deres langsigtede partnerskab

28.04.2025Brother Nordic A/S

Sponseret

Tag din lagerstyring til nye højder med RFID-labels

28.04.2025SCM.dk

Lageret kan ikke længere bare ’kaste flere folk ind’ i højsæsoner

28.04.2025Swisslog

Sponseret

Interview med Swisslogs Predrag Djukanovic om AMR'er og den rolle, de spiller i fremtiden for lagre og forsyningskæder.

28.04.2025Körber Supply Chain DK A/S

Sponseret

Hvorfor den rigtige software er nøglen til succesfuld lagerautomatisering

28.04.2025Hans Schourup A/S

Sponseret

Effektiv lagerstyring med fokus på bæredygtighed

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle