Ineffektive arbejdsforløb koster 3.000 tabte timer per år

Ifølge en undersøgelse fra systemudviklingsfirmaet Intermec kan investering i hurtigere teknisk infrastruktur afhjælpe ineffektive arbejdsforløb på lagre og i distributionscentre.

Plukning og lagerstyring er de områder, hvor der lettest kan opnås besparelser, mener de adspurgte chefer i Intermecs undersøgelse. Foto: Photos.com. .

15.01.2013

SCM.dk

Om Intermec

Intermec udvikler systemer til automatisk dataindsamling, Intellitag RFID-systemer, mobil databehandling, netværks- og radio-kommunikationsløsninger, stregkodeprintere og etiketter.

I Norden har Intermec lokalafdelinger i København, Stockholm og Oslo.

Kilde: www.intermec.dk

Der hersker et stadigt større pres for at sænke omkostningerne og øge marginalerne på lagre og distributionscentre. Det viser en ny international undersøgelse foretaget for firmaet Intermec, der udvikler systemer til automatisk dataindsamling.

I undersøgelsen svarer otte ud af ti lagerchefer, at de i løbet af de seneste seks måneder har fået til opgave at gennemføre en gennemsnitlig omkostningsreduktion på 19 procent.

Samtidig fremgår det af undersøgelsen, at hver enkelt medarbejder på et otte-timers skift, mister gennemsnitligt 15 minutter i produktivitet på grund af ineffektive arbejdsforløb. For et mellemstort lager med 50 ansatte, kan det hurtigt løbe op i knap 3.000 timer per år.*

Pakning og læsning mest ineffektivt
Hovedparten af de adspurgte chefer oplyser, at de mest ineffektive arbejdsforløb er pakning og læsning (20 procent), tæt efterfulgt af plukning og lagerstyring (begge 18 procent).

De fleste af cheferne mener, at plukning og lagerstyring er de områder, hvor der lettest kan opnås besparelser. Næsten alle interviewede (90 procent) peger samtidig på, at investeringer i ny teknik, såsom hurtigere etiketprintere og stregkodelæsere, kan medvirke til at indhente tabt tid og øge produktiviteten.

Undersøgelsen baserer sig på interviews med lager- og distributionschefer i 250 virksomheder med over 500 ansatte i Europa og USA. 

*Intermecs undersøgelse, som er gennemført af konsulentfirmaet Vanson Bourne, viser, at en gennemsnitlig lagerarbejder mister over 15 minutter om dagen / 58 timer om året / 8 arbejdsdage per år. For et lager med 50 lagerarbejdere svarer dette til 2.900 timer om året.

Bureau Veritas

Sponseret

Ekstern sikkerhedsrådgivning hos Blue Water Shipping

SSI Schäfer

Sponseret

SSI SCHAEFER samarbejder med Coop om et af Europas største automatiserede distributionscentre

Relateret indhold

31.10.2025KNAPP A/S

Sponseret

Automatiseret truck

31.10.2025EAB Lagerindretning

Sponseret

Plum Safety

30.10.2025ECK – Ejnar C. Kjeldsen A/S

Sponseret

WARDIAN - AI Anti-Kollisions System

28.10.2025Apport Systems A/S

Sponseret

Et nyt gear i logistikken – Cykelexperten finder balancen mellem tempo og overblik

27.10.2025KUKA Nordic AB

Sponseret

Automatiseret møbelproduktion forbedret med smart intralogistik og industriel robotteknologi

27.10.2025SCM.dk

Lilla revolution i intralogistikken

24.10.2025KUKA Nordic AB

Sponseret

Innovative koncepter til fremtidens produktion: Mobil robotteknologi hos KRONE

22.10.2025Apport Systems A/S

Sponseret

Geek+ robotter effektiviserer moderne lagerdrift

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
E-læringskursus: ISO/IEC 42001 - Lead Implementer

Behersk den viden og de færdigheder, der kræves for at fungere som specialist i kunstig ingtelligens (AI) baseret på kravene i ISO/IEC 42001.

Dato

01.11.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
E-læringskursus: ISO/IEC 27001 Lead Implenter - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer med den internationale certificering i informationssikkerhed, ISO/IEC 27001 Lead Implementer

Dato

01.11.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
E-læringskursus: ISO 37001 Lead Implementer

Behersk implementering og ledelse af et antibestikkelsessystem (ABMS) baseret på ISO 37001

Dato

01.11.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001: Diplomkursus i informationssikkerhed

På dette kursus får du hjælp til at få et effektivt ledelsessystem for informationssikkerhed med ISO 27001, som passer til din virksomheds behov.

Dato

03.11.2025

Sted

Nyborg Strand, Østerøvej 2, 5800 Nyborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

03.11.2025

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001: Diplomkursus i informationssikkerhed

På dette kursus får du hjælp til at starte arbejdet med at få et effektivt ledelsessystem for informationssikkerhed, som passer til din virksomheds behov, med ISO 27001.

Dato

03.11.2025

Sted

Nyborg Strand, Nyborg