Ingeniører og IT-specialister er i høj kurs for headhuntere

48 procent af IDA’s medlemmer er blevet kontaktet – men mangel på STEM-kompetencer truer dansk erhvervsliv

”Ledigheden er lav for IDA's medlemmer. Vi formår fortsat ikke at uddanne nok nye kandidater indenfor STEM, ligesom vi ligger i hård konkurrence med landene omkring os i kampen om internationale specialister og talenter. Samtidig ser vi ind i en fremtid, hvor vi på grund af universitetsreformen vil uddanne færre kandidater indenfor STEM på universiteterne. Samlet set betyder det, at headhunterne og HR-afdelingerne rundt omkring må kæmpe endnu hårdere om de kompetencer, der er til stede herhjemme”, siger Malene Matthison-Hansen, forperson for Ansattes Råd i IDA. Foto: iStock

27.02.2026

SCM.dk

Headhunterne er flittige til at opsøge ingeniører, it-specialister og naturvidenskabelige kandidater. I løbet af de seneste seks måneder er 48 procent af IDA's privatansatte medlemmer blevet kontaktet af en headhunter eller anden virksomhed med et tilbud om at skifte job. Det viser en ny spørgeundersøgelse, som IDA har lavet blandt 14.243 privatansatte medlemmer.

Malene Matthison-Hansen, forperson for Ansattes Råd i IDA, er ikke overrasket over, at headhunterne har travlt med at række ud til højtuddannede med indsigt i STEM-fagene.

”Ledigheden er lav for IDA's medlemmer. Vi formår fortsat ikke at uddanne nok nye kandidater indenfor STEM, ligesom vi ligger i hård konkurrence med landene omkring os i kampen om internationale specialister og talenter. Samtidig ser vi ind i en fremtid, hvor vi på grund af universitetsreformen vil uddanne færre kandidater indenfor STEM på universiteterne. Samlet set betyder det, at headhunterne og HR-afdelingerne rundt omkring må kæmpe endnu hårdere om de kompetencer, der er til stede herhjemme”, siger hun.

Malene Matthison-Hansen henviser også til den netop opdaterede Arbejdsmarkedsbalance fra Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering. Den viser, at der er gode jobmuligheder indenfor en perlerække af STEM-discipliner.

”For det enkelte medlem, som sidder med nogle højt efterspurgte kompetencer, er det gode tider. Men for Danmark og dansk erhvervsliv er det dårligt nyt. Hvis virksomhederne ikke kan finde de rette kompetencer herhjemme, så kan det betyde, at de må takke nej til ordrer eller i værste fald outsource til de steder i udlandet, hvor de relevante kompetencer findes. Det bliver vi ikke mere velstående af”, siger Malene Matthison-Hansen.

Læs også: Seniorer er en gevinst for både virksomheder og dansk økonomi

Hun opfordrer virksomhederne til at kigge i retning af de nyuddannede kandidater, der kommer ud fra universiteterne og samtidig gøre mere for at holde på deres mest erfarne medarbejdere for at imødegå manglen. Især med udsigt til færre nyuddannede kandidater i fremtiden.

”Med små tiltag er det muligt for flere virksomheder at beholde deres seniormedarbejdere. Tag snakken med den enkelte og lav en senioraftale, som passer begge parter. Det er besynderligt, at man jager hinandens medarbejdere med den ene hånd og samtidig sender seniorer, som både kan og vil fortsætte på arbejdsmarkedet, på pension med den anden hånd”, siger Malene Matthison-Hansen med henvisning til, at hvert 6. medlem er gået modvilligt på pension.

Undersøgelsen viser, at det særligt er medlemmerne indenfor brancher som bygge og anlæg, rådgivende ingeniørvirksomhed og it- og teleindustrien, der får henvendelser fra headhunterne.

I 2025 skiftede 19 procent af IDAs medlemmer på det private område job – enten indenfor den samme virksomhed eller til en anden virksomhed.

Kilde: IDA

/ PiB

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Efter 20 år med samme truckmærke sender lagerchef stafetten videre hos INOX

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

11.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Automation lykkes ikke uden medarbejderne

10.08.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX leverer rekordstor vækst i første halvår af 2026

SCM.dk

Lemvigh-Müller sætter fokus på forsyningssikkerhed

SCM.dk

Rekordmange virksomhedshandler trods global usikkerhed

14.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Sommer giver pause. Men ikke nødvendigvis fra de gode idéer

07.07.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny trendrapport: Automatisering, AI og arbejdskraft bliver de største dagsordener i logistikbranchen

07.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Tre myter om AMR og AGV

26.06.2026SCM.dk

Hedebølgen afslører de svage led i virksomhedernes drift

25.06.2026SCM.dk

Disse tre egenskaber kendetegner verdens 25 bedste forsyningskæder

24.06.2026PALOMAT

Sponseret

Slip for pallekaos – RetNemt viste vejen

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

20.08.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

24.08.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

24.08.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

25.08.2026

Sted

Fredericia

Dansk Standard
Kursus
Bliv intern auditor for informationssikkerhed – ISO/IEC 27001 – 2 dage

På dette kursus lærer du at auditere et ledelsessystem for informationssikkerhed. Du får metoder til at etablere det interne auditprogram samt til at planlægge og udføre de enkelte audits. Kurset tager udgangspunkt i vejledningen ISO/IEC 27007.

Dato

25.08.2026

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

26.08.2026

Sted

Vejle