It-branchen sætter ny omsætningsrekord

Der er netop kommet helt nye tal for it-branchens omsætning, eksport og medarbejderantal for 3. kvartal. Og endnu engang bliver der slået rekorder.

Der er netop kommet helt nye tal for it-branchens omsætning, eksport og medarbejderantal for 3. kvartal. Og endnu engang bliver der slået rekorder. Foto: Arkivfoto..

08.02.2023

SCM.dk

I 3. kvartal 2022 omsatte danske it- og televirksomheder for 80,2 milliarder kroner, hvilket er en forbedring på 13,4 procent i forhold til samme kvartal året før, hvor omsætningen lå på 70,7 milliarder kroner. Det viser nye tal fra Danmarks Statistik og Dansk Erhverv.
Omsætningsfremgangen er dog ikke ensbetydende med, at indtjeningen i samme grad er steget. De stigende energi- og råvarepriser, logistikudfordringer, inflation og højere renter er med til at presse virksomhedernes indtjening den modsatte vej.

”De høje omsætningstal kan blot være et tegn på, at virksomhederne har været nødt til at hæve priserne, for at kunne følge med de stigende omkostninger. Så vi skal passe på med at poppe champagneflaskerne, før vi begynder at se årsregnskaberne fra selskaberne”, udtaler Natasha Friis Saxberg, administrerende direktør i IT-Branchen.

Udsigt til stabil eksport
Det går godt i udlandet for Danmarks it-virksomheder. It-branchen eksporterede i 3. kvartal 2022 for 26,8 milliarder kroner, hvilket svarer til, at en tredjedel af branchens samlede omsætning kommer fra eksport af danske it-løsninger.
I årets første tre kvartaler har it-branchen eksporteret for 78,4 milliarder kroner. Det er 8,7 procent mere end på tilsvarende tidspunkt i 2021. Dermed er der udsigt til, at eksporten for it-branchen i hele 2022 vil være en anelse højere end i 2021. Dog kan 2023 komme til at se anderledes ud.

Læs også: Industrien og it-branchen samarbejder om grøn it

”En eventuel afmatning blandt Danmarks samhandelspartnere kan lægge en dæmper på væksten i dansk eksport, idet en svagere vækst i den globale økonomi vil sætte sine spor i eksporten for en lille, åben økonomi som den danske. Så det bliver interessant at se, hvordan 2023 udvikler sig”, siger Natasha Friis Saxberg.

Beskæftigelsen fortsætter med at stige
Branchen har oplevet fremgang i beskæftigelsen siden begyndelsen af 2015 kun afbrudt af en mindre tilbagegang i antallet af fuldtidsbeskæftigede i 1. og 2. kvartal 2020, hvor samfundet oplevede en generel tilbagegang som følge af coronanedlukningen.
I 3. kvartal 2022 var der således 106.398 fuldtidsbeskæftigede i it-branchen, hvilket er det højeste antal nogensinde. En stigning på 6.671 ansatte, hvilket svarer til en vækst på 6,7 procent i forhold til samme kvartal i 2021, hvor der var 99.727 fuldtidsansatte i it-branchen.

Største årlige stigning siden 2009
”Manglen på arbejdskraft er stadig en udfordring i it-branchen, og mange virksomheder oplever stadig udfordringer med at få besat de opslåede stillinger med kvalificeret arbejdskraft. Så på trods af de flotte ansættelsestal, har vi stadig en enorm kompetencemangel i branchen”, fortæller Natasha Friis Saxberg.

I 2022 viste IT-Branchens IT-Barometer 2022, at 84,5 procent af alle it-virksomheder anser manglen på de rette it-kompetencer som den største udfordring for deres vækst. Og nyere tal viser, at udfordringen stadig er yderst aktuel i it-branchen. Virksomhedernes forsøg på at skaffe it-konsulenter, programmører og systemudviklere må i cirka en tredjedel af tilfældene helt opgives.

- PiB

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

Consafe Logistics

Sponseret

Smarter warehouse automation – lessons from a global retailer

Relateret indhold

29.10.2025SCM.dk

AI skal forkorte oplæring i produktionen

28.10.2025SCM.dk

Stor fusion inden for data- og AI-beskyttelse

27.10.2025SCM.dk

Grøn fremdrift for jyske SMV’er

27.10.2025Descartes

Sponseret

Customs Assured øger produktiviteten med AI-drevet toldautomatisering fra Descartes og AiDock

23.10.2025SCM.dk

Termiske droner afslører varmetab og sparer fjernvarmen for millioner

23.10.2025SCM.dk

Nordjylland bliver centrum for europæisk rumteknologi

22.10.2025SCM.dk

Fra universitetslaboratorier til verdensrummet – Nordjyllands rumeventyr tager fart

22.10.2025Apport Systems A/S

Sponseret

Logistiktrends 2026: Sådan vil AI og automatisering forme fremtidens forsyningskæde

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dematic
Messe
Logistik & Transport

Logistik & Transport is the Nordic region’s leading trade fair and conference for logistics and transport solutions, held annually at Svenska Mässan in Gothenburg. The event is the key meeting place for the entire logistics and transport industry. It brings together stakeholders from all parts of the sector to network, exchange experiences, and create new business opportunities.

Dato

04.11.2025

Tid

09:00

Sted

Gothenburg

Dansk Standard
Kursus
Sådan integrerer du et energi- og miljøledelsessystem, ISO 50001 og ISO 14001

Ledelsesstandarderne for miljøledelse ISO 14001 og energiledelse ISO 50001 har begge til hensigt at understøtte organisationer i at opnå løbende forbedringer af deres miljø- og energiforhold. På kurset bliver du introduceret til standardernes krav og får indsigt i, hvordan de to standarder kan integreres i et samlet ledelsessystem.

Dato

05.11.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Lokale 0, Göteborg Plads 1, 2150 Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller gennemføre et energisyn.

Dato

05.11.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
Intro til NIS2

- Hvad er det, hvad betyder det, og hvordan kommer vi i gang?

Dato

05.11.2025

Tid

08:00

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

06.11.2025

Sted

Odense

Implement Consulting Group
Webinar
Unlock revenue growth in manufacturing’s after-sales business

The value of market data in transforming after-sales strategies

Dato

06.11.2025

Tid

08:00

Sted

Online