IT-kriminelle udnytter corona i angreb på virksomheder

Cybertruslen er steget det seneste år. Særligt phishingangreb har virksomheder oplevet flere af, og de it-kriminelle er ikke bange for at bruge corona til at lokke virksomheder i fælden. Det viser PWC’s årlige opgørelse for cybersikkerhed i danske virksomheder.

Flere virksomheder udsættes for cyberangreb, og flere rammes af phishingangreb. Arkivfoto..

28.12.2020

SCM.dk

Det gør virksomheder mere udsatte, at de i forbindelse med den landsdækkende nedlukning i foråret og efterfølgende hjemsendelser har brugt fjernarbejde i langt højere grad end normalt.

Derfor bør virksomheder nytænke deres cybersikkerhedsstrategi, fastslår PWC i deres årlige Cybercrime Survey. Men kun 29 procent af virksomheder har udviklet deres cyberberedskab til at kunne håndtere truslerne forbundet med coronakrisen.  

Læs også: Hackere udnytter svage led i virksomheders forsyningskæder

Særligt phishingangrebene har båret præg af et år i coronas tegn. En tredjedel af phishingangreb har været relateret til corona i 2020, oplyser virksomheder. Det kunne for eksempel være en falsk mail fra myndighederne om nye restriktioner eller økonomiske hjælpepakker.

Ansattes ubevidste handlinger er blevet anset som en af de største trusler for virksomheders cyber- og informationssikkerhed i en række år. I år blev de ansatte for første gang ikke længere set som den største trussel. Mens 69 procent af virksomheder bekymrer sig om de ansattes ubevidste handlinger, bekymrer organiseret kriminalitet i år hele 72 procent.

Derfor er det vigtigt, at medarbejderne stadig trænes i at spotte og undvige phishingangreb, påpeger PWC. Et ubevidst klik fra en travl medarbejder kan nemlig være forskellen mellem et succesfuldt og et fejlslagent angreb.

Læs også: 9 ud 10 virksomheder har lav sikkerhedskultur

Generelt har særligt phishingangreb ramt de danske virksomheder i år. 79 procent tilkendegiver, at de har været udsat for et sådant angreb i 2020. Angrebenes succes kan ifølge PWC skyldes, at angrebene bliver mere avanceret og i højere grad målrettet virksomhedens svageste led.

Derudover fortæller 6 ud af ti virksomheder, at de har været udsat for et cyberangreb indenfor de seneste 12 måneder. Sidste år var det kun halvdelen og året før endnu færre. Andre typer af sikkerhedshændelser, som de danske virksomheder oplever, er for eksempel finansiel svindel eller hændelser relateret til leverandørfejl.

Kilde: PWC

- KCP

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Konecranes Flow Drive giver markante CO2-besparelser

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

03.02.2026SCM.dk

Amerikansk cloud-dominans udgør geopolitisk risiko

02.02.2026PA Consulting

Sponseret

Supply chain vinder ikke på held, men på data

02.02.2026SCM.dk

Ny cyberaftale: Erhvervslivets digitale sikkerhed er lige blevet en tand stærkere

02.02.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Hurtigere svar og færre stop i hverdagen hos MENY Harlev

02.02.2026SCM.dk

Indspark: Smid kiloene i forsyningskæden, ikke kun i fitnesscentret

02.02.2026SCM.dk

Globale ledere har øjnene stift rettet på cyberangreb

02.02.2026SCM.dk

Sådan skaber tech, AI og data sund gennemsigtighed i forsyningskæden

29.01.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Cykelexperten: Fuld kontrol over priser og lager – uden bøvl

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Uddannelse
ADR uddannelse om dokumentation

ADR Uddannelsen om dokumentation sætter dig i stand til at udarbejde transportdokumenter, container-/køretøjspakkeattest og hente skriftlige anvisninger på relevante sprog i forbindelse med landevejstransport med farligt gods.

Dato

04.02.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om dokumentation

ADR-IMDG Uddannelsen om dokumentation sætter dig i stand til at udarbejde transportdokumenter, container-/køretøjspakkeattest og hente skriftlige anvisninger på relevante sprog til vej-, sø-, og kombitransporter med farligt gods.

Dato

04.02.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
ADR uddannelse om kørsel i små mængder

Når du har gennemført ADR Uddannelsen om kørsel i små mængder, må du transportere farligt gods i små mængder (under frimængden, som begrænset mængde eller som undtaget gods).

Dato

04.02.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
ADR uddannelse om begrænset mængde

ADR Uddannelsen om begrænset mængde sætter dig i stand til at pakke, mærke, læsse og transportere farligt gods, der sendes efter reglerne om begrænset mængde i henhold til ADR-konventionen og de nationale bekendtgørelser.

Dato

04.02.2026

Sted

Hvidovre

Consafe Logistics
Webinar
NEXT-LEVEL LOGISTICS AT FARMASIET: AUTOMATING FOR SAME-DAY PRESCRIPTION DELIVERIES

How do you build a highly automated warehouse capable of delivering same-day prescription orders, while also meeting strict regulatory requirements? And how do you achieve this in a fast-growing organization without disrupting daily operations?

Dato

04.02.2026

Tid

10:00

Sted

Live online webinar

Bureau Veritas
Kursus
ADR - Praktisk brug af konventionen

ADR uddannelsen, om praktisk anvendelse af ADR-konventionen, er en overbygning til basisuddannelsen, der sætter dig i stand til at lave opslag i ADR-konventionen og anvende konventionens oplysninger i dit daglige arbejde.

Dato

05.02.2026

Sted

Hvidovre