Kæmpe satsning på ansvarlig brug af kunstig intelligens

I dag den 27. juni er Danmark vært for lanceringen af kæmpe EU-satsning på ansvarlig brug af kunstig intelligens (AI). Med en ny milliard-investering bliver det muligt at teste løsninger med kunstig intelligens, inden de tages i brug, på testfaciliteter i blandt andet Danmark.

I dag den 27. juni er Danmark vært for lanceringen af kæmpe EU-satsning på ansvarlig brug af kunstig intelligens (AI). Med en ny milliard-investering bliver det muligt at teste løsninger med kunstig intelligens, inden de tages i brug, på testfaciliteter i blandt andet Danmark. Foto: 123rf.com..

27.06.2023

SCM.dk

Med et budget på 1,65 milliarder kroner ønsker Europa-Kommissionen og en lang række lande, herunder Danmark, at påvirke brugen af kunstig intelligens (AI), så teknologien anvendes på en ansvarlig måde. Nu lanceres så de første europæiske test-faciliteter (TEF’er) for AI, hvor virksomheder i EU nemt og effektivt kan få adgang til at teste deres AI-baserede produkter inden for for eksempel sundhed, produktion, landbrug, mobilitet og energi. DTU – Danmarks Tekniske Universitet er koordinator for én af TEF’erne. Den fælles europæiske lancering finder sted hos DI i Industriens Hus i København.

”Med det her EU-initiativ får vi skabt et fast track for danske AI-virksomheder, så de hurtigt kan nå markedet med deres produkter og samtidig leve op til EU-krav om ansvarlighed og etik. Hermed har danske virksomheder en stærk pakke i forhold til at kunne konkurrere med virksomheder globalt”, siger Andreas Holbak Espersen, fungerende branchedirektør i DI Digital.

DI Digital, som er Dansk Industris branche for tech-virksomheder, er sammen med DTU og erhvervsklyngen for bygge og anlæg We Build Denmark partnerne bag testfaciliteterne i Danmark.

Læs også: Pæn lønstigning til it-professionelle

En del af indsatsen er målrettet AI-produkter til smart cities og det offentlige rum: CitCom.ai, der har et særskilt budget på 300 millioner kroner. Derfor skal initiativet også give kommuner, regioner, nationale myndigheder med flere en ekstra sikkerhed for at kunne indkøbe produkter, der både er teknologisk cutting edge, og samtidig gennemafprøvet og sikre.

”Med CitCom.ai vil vi gerne bygge bro mellem leverandører og kunder, så vi også kan fremme, at vi får AI-baserede produkter, der faktisk efterspørges i kommunerne”, siger Jacob Lundgaard, We Build Denmark.

Selvom CitCom.ai er dansk ledet med DTU som koordinator, er det en ægte EU-indsats med deltagelse af partnere og testfaciliteter fra de fleste lande i EU.
”Vi har fået de bedste europæiske partnere, der har en stor viden og erfaring inden for ansvarlig og nyttig AI. Gennem mange års samarbejde i EU har vi fået etableret viden, der kan matche andre globale regioner, og skabt et økosystem, hvor vi lærer meget hurtigt af hinanden”, siger Martin Brynskov, leder og koordinator af CitCom.ai, DTU.

- PiB

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Prøv næste generation af gaffeltrucks hos Toyota Material Handling i Vejle

SSI Schäfer

Sponseret

SSI SCHAEFER samarbejder med Coop om et af Europas største automatiserede distributionscentre

Relateret indhold

10.10.2025SCM.dk

Europa styrker sin position i et globalt voksende robotmarked

10.10.2025SCM.dk

AutoStore bliver tilgængelig som lejeløsning

09.10.2025Delfi Technologies A/S

Sponseret

Digitalt overblik over mødelokaler hos jem & fix

08.10.2025SCM.dk

AI kan tage dataslæbet i ESG-arbejdet - med stor energiregning

08.10.2025SCM.dk

Data i forsyningskæden er (stadig) fuld af huller

06.10.2025SCM.dk

Salling Group gør klar til kæmpe solcellepark

03.10.2025SCM.dk

Sådan står det til med datahåndteringen i danske forsyningskædeafdelinger

02.10.2025Delfi Technologies A/S

Sponseret

Digital skiltning skaber overblik i undervisningsmiljøet

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
KNAPP A/S
Seminar
Morgenmad hos KNAPP

Deltag i vores undersøgelse af teknologierne bag et højautomatiseret lager. For dem, der vil vide mere om forskellige automatiseringsløsninger og hvilke områder de er bedst egnede til.

Dato

15.10.2025

Tid

07:30

Sted

KNAPP Nordics kontor | Hyllie Vattenparksgata 12, Malmö (lige over broen)

Fellowmind Denmark A/S
Webinar
Always Azure – Skab værdi med Microsoft Azure

Vil du være på forkant med det nyeste i Azure og få konkrete idéer til, hvordan du udnytter platformen bedst muligt i din virksomhed?

Dato

20.10.2025

Tid

13:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Bliv klar til NIS2 med ISO 27001 - diplomkursus

På dette to-dages kursus får du en gennemgang af kravene i EU's NIS2-direktiv med fokus på, hvordan du kan efterleve og implementere kravene i praksis med ISO/IEC 27001 - ledelsessystem for informationssikkerhed.

Dato

21.10.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 2, Göteborg Plads 1, 2150 Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
NIS2 i praksis – med ISO/IEC 27001 som fundament for compliance

På dette diplomkursus får du overblik over NIS2-kravene i praksis, og du lærer, hvordan ISO/IEC 27001 kan bruges som en praktisk ramme til at styrke jeres informationssikkerhed og sikre compliance med den nye NIS2-lov.

Dato

21.10.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende miljøledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til miljøledelsessystemer, kravene i ISO 14001:2015 og de forretningsfordele, der er knyttet til systematisk arbejde med et miljøledelsessystem.

Dato

22.10.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Strategisk udvikling af ledelsessystemer

Hvordan sikrer vi, at ledelsessystemet leverer et effektivt bidrag til virksomhedens strategiudvikling?

Dato

23.10.2025

Sted

Odense