Kapitaltilførsel skal accelerere global ekspansion af fynske robotter

Blue Ocean Robotics skal med en investering fra A.P. Møller Holding på 335 millioner kroner udrulle mobile robotløsninger globalt.

Servicerobotter er en del af løsningen, når produktiviteten skal øges på arbejdsmarkedet. Samtidig kan arbejdsmiljøet forbedres og kvaliteten af den leverede service nå et højere niveau. Foto: Blue Ocean Robotics.

12.01.2022

SCM.dk

I en verden med tiltagende mangel på arbejdskraft og stadigt flere ældre vokser efterspørgslen på servicerobotter, der kan assistere virksomheder og institutioner. Derfor får Europas største producent af servicerobotter, Blue Ocean Robotics, nu større finansielle muskler til at udrulle sine bæredygtige mobile robotløsninger til hele verden.

Servicerobotter er en del af løsningen, når produktiviteten skal øges på arbejdsmarkedet. Samtidig kan arbejdsmiljøet forbedres og kvaliteten af den leverede service nå et højere niveau. Derfor ekspanderer fynske Blue Ocean Robotics kraftigt på det globale marked i disse år, og nu accelereres væksten og produktudviklingen med en investering fra A.P. Møller Holding

”Blue Ocean Robotics har udviklet flere robotløsninger til, hvordan man kan automatisere og effektivisere kritiske såvel som rutinemæssige opgaver blandt andet i sundhedssystemer. Vi glæder os til at følge og støtte virksomheden, der er på en interessant vækstrejse”, siger Jan Nielsen, der er CIO i A.P. Møller Holding, i en pressemeddelelse.

Læs også: UVD-robotter rykker ind i supermarkederne

Blue Ocean Robotics mobile robotsortiment hjælper ansatte med at optimere desinfektion, telepresence samt forflytning og rehabilitering af patienter. Kundekredsen spænder vidt fra rengøringskoncernen ISS til hospitaler, skoler, lufthavne, hotelkæder, produktionsvirksomheder og butikscentre.

CEO Claus Risager er derfor overordentlig glad for opbakningen til at udvikle forretningen til et nyt niveau fra en af Danmarks mest betydningsfulde virksomheder.

”A.P. Møller Holding giver os endnu flere muskler til at konsolidere og udbygge markedsandelen for alle vores robotter. Udbredelsen af UVD Robots skal accelereres, og så har vi med PTR Robots og GoBe Robots to nye robotter, som nu også kommer ud på verdensmarkedet”, siger Claus Risager, der er CEO i Blue Ocean Robotics.

Robotklyngens mæcen

Selvom det er første gang, A.P. Møller Holding vælger at blive investor i en robotvirksomhed, kan det også ses som en tilbagevenden til robotterne. I 1990erne indså skibsreder Mærsk Mc-Kinney Møller, at automatisering var en nødvendighed i værftsindustrien og investerede derfor ambitiøst i forskning og udvikling af robotteknologi i Danmark.

A.P. Møller og Hustru Chastine Mc-Kinney Møllers Fond til almene formål har hen over årene doneret et trecifret millionbeløb til faciliteter for robotforskning på Mærsk Mc-Kinney Møller Instituttet på Syddansk Universitet.

Var det ikke for A.P. Møller, ville Danmark slet ikke have en robotklynge og robotindustri. A.P. Møller har således gjort en kæmpe forskel som drivkraft sammen med det lokale universitet i Odense og med sine generøse donationer til robotforskning og -udvikling, men samtidig også som aftager af de udviklede løsninger.

”Det har været utroligt spændende og givende at være en del af roboteventyret i Odense siden 1980erne, hvor jeg udviklede svejserobotter på Lindøværftet”, siger Claus Risager.

Den danske robotklynge består i dag af mere end 300 robot- og automationsfirmaer.

- KCP

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

17.03.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Industri 5.0, hvad betyder det for materialehåndtering?

17.03.2026SCM.dk

Det Danske Cyberlandshold vandt hovedprisen ved Cyber Security Awards 2026

Annonce

SCM.dk

Fællesskab driver den grønne udvikling

SCM.dk

AI-revolution i cyberkriminalitet: Hackere dropper kvalitet for kvantitet

11.03.2026SCM.dk

L’Oréal vil lave emballage af fanget CO2

10.03.2026SCANLOX ApS

Sponseret

I tvivl om jeres produktion er klar til mobil automatisering?

09.03.2026PALOMAT

Sponseret

NYHED | PALOMAT® AGV – revolutionerer pallehåndtering med AGVer

09.03.2026SCM.dk

Hæder til Jungheinrich for fremragende produktdesign

05.03.2026SCM.dk

Sammenhængskraft: Usynlig fødselar fylder 100 år

27.02.2026SCM.dk

Ingeniører og IT-specialister er i høj kurs for headhuntere

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Brother Nordic A/S
Messe
Foodexpo

Kom og mød os på Nordens største fødevaremesse d. 22-24 marts 2026 i MCH Messecenter Herning

Dato

22.03.2026

Tid

10:00

Sted

Vardevej 1, 7400 Herning

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

23.03.2026

Sted

Kongens Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
Advanced Product Quality Planning & Control Plan (APQP)

APQP er en proaktiv metode som anvendes i den automotive industri i forbindelse med udvikling af produkter og fremstillingsprocesser. APQP omfatter et sæt af procedurer og teknikker, som dels styrker selve udviklingsprocesserne, men også kommunikationen mellem interne/eksterne leverandører og kunder i forhold til produkt- og procesfrembringelse, samtidig med at APQP angiver en fælles referenceramme for at udveksle resultater mellem leverandør og kunde, herunder grundlaget for PPAP.

Dato

23.03.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor (CQI and IRCA certificed)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of information security management systems in accordance to the ISO 27001:2022 standard.

Dato

23.03.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus (Engelsk)

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

24.03.2026

Sted

Odense

SSI SCHÄFER
Messe
SSI SCHAEFER på LogiMAT

Agil intralogistik drevet af mobile robotter og AI: SSI SCHAEFER på LogiMAT 2026.

Dato

24.03.2026

Sted

Stuttgart, Germany