Kom på forkant med benspænd i din forsyningskædedrift

En ny procesmodel hjælper små og mellemstore virksomheder med at styrke deres modstandsdygtighed og evne til at omdanne kriser til konkurrencekraft. Modellen er udviklet af SDU med støtte fra Industriens Fond.

”Jeg har fået en øjenåbner af at samarbejde med forskerne fra SDU. Det er gået op for mig, hvor meget vi i ledergruppen har slukket hverdagens ildebrande, men ikke fundet tid til at tænke langsigtet”, fortæller Lars Rahbæk, administrerende direktør for og medejer af Linatech. Arkivfoto fra 123rf.com..

26.09.2023

Poul Breil-Hansen, SCM.dk

I december 2019 blev det første covid-19 tilfælde identificeret i Wuhan i Kina. Det tog efterfølgende fart og udviklede sig til en global pandemi med kraftige konsekvenser for globale, regionale og lokale forsyningskæder. Covid-19 blev startskuddet til en lavine af kriser, der i alvorlig grad udfordrede alverdens forsyningskæder. Eksempler på kriser er grundstødning af det taiwanske fragtskib Ever Given i Suezkanalen, Ruslands invasion i Ukraine, klimaændringer, energipriser, inflation, geopolitiske spændinger og cybersikkerhed.

Målet med projektet har været at styrke målgruppens evne til at udvikle resiliens, så de kan håndtere forskellige former for forstyrrelser

Jan Stentoft

”Målet med projektet har været at styrke målgruppens evne til at udvikle resiliens, så de kan håndtere forskellige former for forstyrrelser”, fortæller professor Jan Stentoft fra projektgruppen.

Projektet har mere specifikt undersøgt følgende spørgsmål:

• Hvordan kan der skabes større resiliens i SMV’ers forsyningskæder?
• Hvordan bør et fokus på supply chain resilience organiseres?
• Hvad er drivkræfter og barrierer for at skabe større supply chain resilience?
• Hvilke sårbarheder oplever danske produktions-SMV’er i forsyningskæderne?
• Hvilke kapabiliteter er nødvendige for danske produktions-SMV’er til at kunne håndtere sårbarhederne?
• Hvilke værktøjer er relevante for virksomhederne i arbejdet med at styrke supply chain resilience?
• Hvor resiliente er danske produktionsvirksomheders forsyningskæder?

18 virksomheder har testet modellen
I alt 18 små- og mellemstore virksomheder har deltaget som case-virksomheder i projektet, hvor de gennem et praktisk forløb alle har bidraget med erfaringer, der har bidraget til at udvikle projektets procesmodel.

Procesmodellen består overordnet set af fire faser:

1. Kortlæg forsyningskæden.
2. Identificer sårbarheder og kapabiliteter.
3. Prioriter og skab tværorganisatorisk ’alignment’.
4. Udarbejd handleplaner.

”Jeg har fået en øjenåbner af at samarbejde med forskerne fra SDU. Det er gået op for mig, hvor meget vi i ledergruppen har slukket hverdagens ildebrande, men ikke fundet tid til at tænke langsigtet. Men de to forskere har her leveret forskning i harehøjde, der virker. De fik os til at sætte os sammen og bruge tid på risikostyring og kriseberedskab, som jeg er sikker på vil løfte Linatech”, fortæller Lars Rahbæk, der er administrerende direktør for og medejer af Linatech.

Hvad er supply chain resilience?

  • Definition 1: Et systems evne til at komme tilbage til udgangspunktet eller til et nyt mere favorabelt niveau, efter man er blevet forstyrret (Christopher & Peck, 2004).
  • Definition 2: Forsyningskædens evne til at være forberedt på uventede risikofyldte hændelser, at kunne respondere og genetablere sig hurtigt ovenpå forstyrrelser og komme tilbage til udgangspunktet eller vækste ved at flytte sig til et nyt og mere ønskeligt niveau, der forbedrer kundeservice, markedsandele og finansiel performance (Hohensteinet al., 2015).

Sårbarheder og læringer
Eksempler på ’sårbarheder’ kan være: Uforudsigelig efterspørgsel, udokumenterede processer, mangel på menneskelige ressourcer, mangel på kompetencer, utilstrækkelige systemer, manglende tilgængelighed af råvarer og forsyninger, for høj vækst, geopolitiske forstyrrelser og udsving i priser og valutakurser.

Forskerne Jan Stentoft og Ole Stegmann Mikkelsen fra SDU fremhæver ni læringer fra det to-årige projekt og arbejdet med de 18 case-virksomheder:

1. Det er vigtigt at skabe fælles fodslag/skabe et fælles billede.
2. Det er vigtigt at afsætte den nødvendige tid/skabe rum til fælles fokus - også i en travl hverdag.
3. Det er vigtigt, at man først får arbejdet med sårbarhederne og kapabiliteterne individuelt for derefter at arbejde med det i fællesskab.
4. Den strukturerede proces har vist sig nyttig.
5. Det er vigtigt at få synliggjort sårbarhederne og at få dem italesat.
6. Det er vigtigt med fælles drøftelser af de nødvendige kapabiliteter (nuværende formåen og om der skal igangsættes udvikling af dem).
7. Det er vigtigt at have fokus på indsatsområder og konkret eksekvering.
8. Det er værd at overveje facilitering af processen af en ekstern part.
9. Husk, at virksomheder arbejder i dynamiske omgivelser, hvorfor arbejdet bør gentages med rimelige intervaller.

Bliv klogere på procesmodellen på scr-smv.dk, hvor du også finder konkrete værktøjer til at arbejde med modellen.

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

16.03.2026SCM.dk

AI og automatisering ændrer spilleregler for ledelse af forsyningskæden

13.03.2026SCM.dk

AI flytter COO-rollen fra driftschef til strategisk arkitekt

Annonce

SCM.dk

MIT og Mecalux lancerer AI-simulator til lageroptimering

SCM.dk

Hverken NATO eller EU vil sejle Trump til undsætning

10.03.2026SCM.dk

Iran-krigen rammer både sø, luft og energi

04.03.2026Implement Consulting Group

Sponseret

Circularity is a competitive edge. Period.

04.03.2026SCM.dk

Ligestilling på arbejdsmarkedet står bomstille

03.03.2026SCM.dk

Supply chain 2026: Nu handler det om at skabe strategisk forspring

02.03.2026SCM.dk

Lederne spiller vigtig rolle i et stærkt totalberedskab

26.02.2026Descartes

Sponseret

Europa under pres fra toldkaos og geopolitik

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

19.03.2026

Sted

Online

Brother Nordic A/S
Messe
Foodexpo

Kom og mød os på Nordens største fødevaremesse d. 22-24 marts 2026 i MCH Messecenter Herning

Dato

22.03.2026

Tid

10:00

Sted

Vardevej 1, 7400 Herning

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

23.03.2026

Sted

Kongens Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
Advanced Product Quality Planning & Control Plan (APQP)

APQP er en proaktiv metode som anvendes i den automotive industri i forbindelse med udvikling af produkter og fremstillingsprocesser. APQP omfatter et sæt af procedurer og teknikker, som dels styrker selve udviklingsprocesserne, men også kommunikationen mellem interne/eksterne leverandører og kunder i forhold til produkt- og procesfrembringelse, samtidig med at APQP angiver en fælles referenceramme for at udveksle resultater mellem leverandør og kunde, herunder grundlaget for PPAP.

Dato

23.03.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor (CQI and IRCA certificed)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of information security management systems in accordance to the ISO 27001:2022 standard.

Dato

23.03.2026

Sted

Vejle

SSI SCHÄFER
Messe
SSI SCHAEFER på LogiMAT

Agil intralogistik drevet af mobile robotter og AI: SSI SCHAEFER på LogiMAT 2026.

Dato

24.03.2026

Sted

Stuttgart, Germany