Månedens karriereprofil: Jan Hansen, Sport24

Logistikchef i Sport24 Jan Hansen sætter pris på at kunne blande sig i alle detaljerne i organisationen og være med til at gøre alle skarpe, når der skal eksekveres.

06.06.2017

SCM.dk

Jan Hansen, logistikchef, Sport24 .

Hvorfor har du valgt SCM-vejen?
Jeg arbejdede på lager, da jeg var yngre, og det fangede mig hurtigt, så jeg begyndte at blande mig i driften. Så blev jeg teamleder, og derfra udviklede det sig. Egentlig er jeg uddannet automekaniker, men jeg har taget noget efteruddannelse i logistik og ledelse, som giver mig en god ballast. Generelt trives jeg med at skabe resultater og få elementer som lean til at levere i dagligdagen, og jeg elsker at få de her ting til at spille sammen og eksekvere.

Hvad er det bedste ved at arbejde inden for SCM?
Det, der i mine øjne gør den her branche så interessant, er, at vi i logistikken tit og ofte breder os på tværs af organisationen og på den måde er en del af en masse forskellige områder. Jeg synes, det er fedt at være en central del af en stor helhed og at få et flow i en virksomhed til at fungere. Vi skal være med til at gøre de andre afdelinger skarpe til glæde for både dem selv, os og alle vores eksterne partnere og selvfølgelig kunderne, og hvis vi kan gøre det ved eksempelvis at få en butik til at forstå den værdikæde, den er en del af, så er vi nået langt.

Fakta:

Jan Hansen, logistikchef i Sport24 siden 1. januar 2017

Uddannelse:
Logistikuddannet fra Århus Købmandsskole, ledelse på Silkeborg Handelsskole

Tidligere job:
Lagerchef og produktionschef, System Frugt A/S (i alt 5½ år), projektleder, Dansk Autoværn, lagerchef, Kemex A/S

Hvilket job har du om fem år?
Nu er jeg jo lige startet i Sport24, så mon ikke stadig jeg er her. Jeg regner i hvert fald med stadig at være logistikchef. På sigt kunne jeg også godt tænke mig at blive selvstændig konsulent og tilbyde hjælp på et mere overordnet niveau, også i supply chain-branchen. Jeg synes, industrien er rigtig spændende, og så længe jeg synes det er sjovt, så bliver jeg ved.

Hvad er dit bedste karriereråd?
Tro på dig selv; hvis du ikke gør det, hvorfor skulle andre så ikke også gøre det? Det er en tilgang, man kan tage med i mange sammenhænge, fx også omkring éns arbejde, hvor det gælder om at være klar til at levere. Walk the talk; gør det, du siger, du vil gøre, det lægger andre mærke til, og det smitter af på dine omgivelser.

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsen lancerer verdens mest effektive el-truck

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

21.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Måske har du allerede spottet det?

19.04.2026SCM.dk

CMA CGM køber libanesisk logistikselskab

SCM.dk

AI firedobler tempoet i cyberangreb

SCM.dk

Tusindvis af søfarende er fanget i Hormuz

01.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Nej, det her er ikke en aprilsnar…

30.03.2026SCM.dk

Containerrederi: Krigen øger omkostninger med 325 millioner om ugen

26.03.2026SCM.dk

Dansk techprofil skal drive IFS’ Industrial AI-strategi

24.03.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX Live Copenhagen 2026

20.03.2026SCM.dk

Mange ledige har urealistiske forventninger til løn

17.03.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Industri 5.0, hvad betyder det for materialehåndtering?

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle